Podcasting na českých rádiích

Podcasting pomalu ale jistě začíná zajímat i česká rádia. První vlaštovkou v našem éteru byl Český rozhlas, následovaly stanice mediální skupiny Mafra, tedy Classic FM a Expresrádio, a pozadu nezůstala dlouho ani druhá nejposlouchanější stanice u nás – Evropa 2. Stahování pořadů přes internet, což je podstatou podcastingu, ovšem již dříve nabízely i jiné stanice, např. Rádio Limonádový Joe.

Co je to vlastně podcasting? Podle naučného serveru Wikipedia jde o metodu šíření informací, vynalezenou v roce 2004 Adamem Currym. Pro jednotlivé navazující sady záznamů se používá slovo podcast či český volný překlad audio RSS. Jde o zvukové nebo video záznamy, které autor podcastu umísťuje na Internet v podobě souborů (často ve formátu MP3), na které odkazuje na webových stránkách, ale především v uzpůsobeném RSS feedu. Ten pak specializovaný program (zvaný podcatcher nebo podcast receiver) průběžně monitoruje a nové soubory sám stahuje a nahrává do uživatelova osobního přehrávače. Mezi významné přednosti podcastingu patří snadnost poskytování obsahu – v podstatě stačí nahrát zvukový soubor a umístit je na Internet – a z něho plynoucí široká nabídka zdrojů a možnost uživatele si soubor přehrát v libovolný čas, neomezený pevně daným vysíláním. Zjednodušeně řečeno jde o RSS kanály doplněné o audio signál.

Slovo podcasting vzniklo jako kombinace slov iPod (přehrávač firmy Apple) a broadcasting (vysílání). Nabízí převod psaného textu do audio podoby, což mohou využít učitelé jazyků, provozovatelé blogů nebo rozhlasové stanice. Velmi propracovaný podcasting svým posluchačům nabízí britská veřejnoprávná BBC, slovenské Radio_FM nebo rakouský veřejnoprávní okruh pro mladé FM4.

V českém éteru podcasting poprvé prezentoval Český rozhlas, v červenci loňského roku nabídl v rámci svého projektu Rádio na přání téměř kompletní program ČRo 6 a některé další rubriky ostatních celoplošných stanic. V současnosti nabízí podcasty ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo České BudějoviceČRo Plzeň, ČRo Pardubice, ČRo Sever, ČRo Regina, ČRo 6, ČRo Leonardo a ČRo Rádio Česko. Kromě toho mohou posluchači využiít tématický podastů napříč stanicemi Českého rozhlasu jako např. Věda a technika nebo Publicistika.

Privátní broadcasteři brzy veřejnoprávní rozhlas následovali, průkopníkem byla mediální skupina Mafra. Počátkem května spustilo podcasting Expresrádio. Posluchačům nabízí většinu svých rubrik, konkrétně 13 streamů od ranní show přes zajímavosti ze světa Formule 1 až po kulturní speciály. Expresrádio navíc připravilo podrobné informace o podstatě podcastingu, vhodných podcastových přijímačů a jejich nastavení.

Pozadu dlouho nezůstala ani sesterská stanice skupiny Mafra, rádio Classic FM. Podcasting spustila v polovině května a dnes posluchačům nabízí výběr svých rubrik v rozsahu podobném jako Expresrádio. V současnosti je možné stahovat 16 podcastů, mj. pozvánky na program Národního divadla, Státní opery a České filharmonie nebo , komentáře k politickému a kulturnímu dění.

Nejúspěšnější hudební rádio pro mladé se přidalo 26. května. Evropa 2 prozatím nabízí pět podcastových kanálů, např. Počasí s Renatou Kajdžas nebo Best of Ranní Show Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. Podcasting Evropy 2 se bude dále rozvíjet, „ve speciálních případech budou nasazovány další části vysílání (např. rozhovor s významným hostem apod.) a během několika dní bude spuštěn též kanál Best of Vyndej to!“ řekl v souvislosti se spuštěním podcastingu tiskový mluvčí Evropy 2 Richard Klatovský.

„Evropa 2 je mezi posluchači dobře známá nejen mixem aktuální muziky, ale také jedinečnými hláškami či rubrikami,“ vysvětluje Petr Vladyka, ředitel programu Evropy 2. „Když nyní naši příznivci nestihnou nějakou určitou oblíbenou část vysílání, mohou si ji automaticky stáhnout po internetu a v MP3 si poslechnout to, co jim uteklo.“ Klatovský závěrem upozorňuje na problém, který se netýká jen Evropy 2: „Podcasting Evropy 2 ale prozatím s ohledem na platné zákonné normy neumožňuje stahovat části vysílání obsahující hudbu. Na spuštění tohoto kanálu se momentálně pracuje.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .