Nové pražské Ethno rádio spustilo zkušební stream a web

radiotv-archiv23Nejmladší pražské FM rádio Ethno, které vysílá na frekvenci 90.7 MHz z kóty Zelený pruh, spustilo své vysílání na internetu. Na adrese www.ethnoradio.cz se objevil nový web a v sobotu i zkušební stream. Signál rádia v rámci Prahy zatím není dostatečný, své posluchače si ale může najít zejména na internetu, jelikož jde na české poměry o hodně netradičný formát.

FM signál zásobí třetinu obyvatel Prahy

Za projektem Ethno rádia stojí Petr Žantovský, někdejší člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a majitel licencované společnosti Ultravox, s.r.o. Signál z nízkovýkonné frekvence 90.7 MHz na kótě Zelený pruh by měl podle teoretických propočtů zásobit signálem 340 tisíc Pražanů. Pokryta bude tedy jen přibližně třetina obyvatel Prahy, což může nové rádio dost výrazně hendikepovat. Na druhé straně, právě nízkovýkonné kmitočty jsou nejvhodnější pro budování rádií s alternativním formátem, jelikož umožňují provozovateli vysílat s nižšími náklady a dokrýt případné zájemce o poslech i jinými platformami – například přes internet, což se ale nově vznikajícímu rádiu v první fáze moc nepovedlo.

Stanice Rádio Ethno se bude věnovat zejména etnické hudbě, world music a různým žánrovým fúzím, které z etnických kořenů vycházejí. Autoři projektu jsou přesvědčeni, že etnická hudba je v současnosti nejsilnějším zdrojem inspirace většině proudů soudobé populární hudby, ale i tzv. menšinových žánrů (jazz, folk atd.) Proto se program Rádia Ethno bude věnovat jak těmto kořenům (v původních, koncipovaných autorských pořadech o autentických kořenech lidové a etnické hudby), tak jejich „výhonkům“ v podobě právě rozmanitých stylových a žánrových úprav a inspirací,“ píše v tiskové zprávě autor projektu Petr Žantovský. „Na Rádiu Ethno tak budeme moci slyšet jak klasické černošské blues Roberta Johnsona či Muddyho Waterse, tak dnešní hvězdy world music (od Mari Boine po Tinariwen), ale samozřejmě i fúze stylů a žánrů (od Afrocelts po Petera Gabriela či Roberta Planta). Nebudou chybět samozřejmě ani domácí interpreti (od Čechomoru po Radúzu),“ dodává.

Ethno rádio využívá zázemí stanic Limonádový Joe a Sázava

Ethno rádio rozjelo své vysílání koncem září, zkušební internetový stream se ale na internetu objevil až v sobotu 11. řijna. Rádio vysílá z Polské 6 na pražských Vinohradech nedaleko sídla Českého rozhlasu. Zde má své zázemí taky internetová stanice Limonádový Joe a Rádio Sázava, což jsou projekty Miroslava Pýchy, známého především díky vleklým soudním sporům s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, ale do roku 2001 i provozováním jednoho z nejznámějších alternativních FM rádií v Praze. Pýcha poskytuje technickou podporu novému rádiu Ethno a podílí se i na vytváření jeho webových stránek, které jsou z domény www.ethnoradio.cz přesměrovány na doménu joeradio.cz.

Web zatím nepůsobí příliš dobrým dojmem. Jsou na něm jen základní informace a tiskové zprávy, potenciální posluchač nemá k dispozici mnoho podrobností a web se dle zkušeností diskutujících potýká s častými technickými problémy. Obecně jsou názory na úroveň webu Ethno rádia rozpačíté, jak je patrné i z ohlasů diskutujících. Jeden z blogerů dokonce napsal, že rádio na svých stránkách cenzuruje některé příspěvky. Je fakt, že na některé negativní ohlasy reagoval provozovatel stránek rozpačitě. Návštěvníkovi, který kritizoval fakt, že stream 32kbps není vhodný pro vysílání hudby, jakož i to, že v prvních hodinách se místo streamu Ethno rádia objevil na jeho adrese program rádia Limonádový Joe, provozovatel webu Ethno rádia vzkázal, že „kvůli takovým přispěvatelům jako jste Vy zřejmě zrušíme tuto diskusi, neboť je zcestné diskutovat na podobné úrovni a mít zde podobné příspěvky.


Náhled webu Ethnoradio.cz

Ethno rádio bude ve svém vysílání kombinovat několik osobností. Svůj pořad zde bude mít někdejší šéfredaktor bezplatného deníku Metro Fabiano Golgo, který je původem z Brazílie. Měsíční rozpočet rádia by se dle vyjádření majitele stanice Petra Žantovského měl vejít do 100 tisíc korun. Reklamu na národním trhu bude prodávat společnost Media Marketing Services, na lokálním trhu si ji rádio zabezpečí samo.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: