Facebook zrušil stránku Zprávy z vily i protestní výzvu proti Rusnokově vládě

facebook-perex-167Na Facebooku se v posledních dnech „děly věci“. Sociální síť bez vysvětlení zrušila stránku k projektu Zprávy z vily, kterou Prima promovala ve svém vysílání, aniž by ji měla pod kontrolou. Podobný osud potkal i výzvu k protestům proti Rusnokově vládě. Než začneme rozvíjet různé konspirační teorie, bylo by vhodné podotknout, že Facebook reaguje úplně stejně i ve stovkách podobných situací.

Stačí, aby dostatek lidí nahlásil případnou závadnost obsahu a Facebook do několika hodin smaže prakticky jakoukoliv stránku ve své platformě.

Prima promovala Zprávy z vily bez platné adresy

Představte si situaci, že jste manažerem jisté nejmenované celoplošné televize. V rámci svého nového pořadu promujete ve vysílání webovou adresu, kterou ale nevlastníte. Prostě jste ji jen zapomněli registrovat a místo vás si ji zabere „spekulant“. Co v takovém případě uděláte? Požádáte správce adres, aby ji smazal, a vy si ji pak zaberete pro sebe. Bez jakékoliv omluvy či kompenzace. Zdá se vám to jako sci-fi? Ne tak na Facebooku.

K podobné situaci došlo se stránkou Facebook.com/ZprávyzVily, kterou si Prima na Facebooku nezaregistrovala, byť ji už přes 24 hodin promovala ve svém vysílání.

Ve čtvrtek jsem si pustil jejich denní zpravodajství nazvané „Zprávy z vily“, v jehož rámci Prima odpromovala facebookovou stránku Zprávy z vily na adrese www.facebook.com/zpravyzvily. Podíval jsem se na tu adresu a nic tam nebylo. Vyhledal jsem si patřičnou Page a ke svému údivu zjistil, že ani týden po založení si nebyla Prima schopna pro tuto svou stránku nastavit patřičnou URL, kterou už mezitím odvysílali v televizi. Fail jak svině. Tak jsem se rozhodl si tuto adresu nastavit pro jednu ze svých existujících stránek, přejmenoval jsem ji na Zprávy z vily a měl v plánu na této stránce provozovat stránku mapující přešlapy VyVolených. Jen zdůrazňuju: bylo to 24 hodin po odvysílání prvního linku v televizi a sedm dní po založení té stránky,” líčí celý problem Tomáš Fojtík na svém blogu PanKaplan.cz.

zpravy-z-vily-fb-odkazOdkaz „spekulanta“ na stránce Zprávy z vily, kterou ve svém vysílání promovala TV Prima.

Chcete zlikvidovat libovolnou Facebook stránku? Bonzujte nevhodný obsah

Přibližně šestnáct hodin poté byla stránka ze strany Facebooku zrušena a dotyčnou adresu Facebook.com/ZprávyzVily si nastavila přímo Prima. Tím to však neskončilo. Tomáš Fojtík dále píše, že představitelé Primy podnikli kroky i vůči jeho vlastnímu účtu na Facebooku. „Oficiální vysvětlení od Primy nepřišlo, ani žádná prosba o zrušení stránky – které bych po přiznání chyby pravděpodobně vyhověl – a místo toho se mi Prima začala mstít. Jakoby náhodou jsem se dnes ráno nemohl přihlásit do svého účtu na Facebooku a když se mi to povedlo, objevilo se hlášení o reportu asi šesti mých fotek, které kdosi označil za nevhodné a obtěžující,“ dodává Fojtík.

Právě zde je klíč k podobným případům. Stačí, aby skupina lidí ve větším množství nahlásila závadnost určitých stránek a Facebook je následně bez vysvětlení zruší. Jak píše publicista Dan Dočekal na POOH.cz, Facebook se nebude se na nic ptát, dokonce nebude ani nic prověřovat. Prostě dostatek nahlášení je důvodem k okamžitému smazání.

Pořádáte protivládní protest? Facebook vynechte

Podobná situace nastala před dvěma týdny v případě organizátorů protestního shromáždění proti současné vládě a praktikám prezidenta Miloše Zemana. Organizátoři si založili stránku s názvem Inventura demokracie. Dotyčná stránka po několika hodinách z Facebooku zmizela. Opět klasický model – dostatek lidí nahlásil závadnost stránky, a tudíž došlo k jejímu smazání.

Až si tedy příště budete hrát na „doménového spekulanta“ nebo budete chtít na Facebooku organizovat protestní akci, počítejte s tím, že na této sociální síti nemáte vůbec nic ve svých rukou. Na druhou stranu, pro některé lidi pracující v médiích je to i docela příjemné zjištění. Až bude například Prima příště ve svém programu propagovat stránku, kterou nemá pod kontrolou, nemusí její vedení panikařit. Prostě si tu stránku zabere s odkazem na porušení pravidel ze strany třetí osoby. Vítejte ve světě Facebooku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .