Evropští poslanci definitivně pohřbili smlouvu ACTA

internetvelkySmlouva ACTA nemůže vstoupit v platnost na území Evropské unie. Rozhodli o tom s konečnou platností poslanci Evropského parlamentu, čímž ukončili veškeré snahy o ratifikaci této smlouvy v jednotlivých zemích. Zamítnutí dokumentu je konečné, to ale neznamená, že by se nemohla v budoucnu objevit podobná smlouva.

Evropský parlament vůbec poprvé v historii využil svou pravomoc odmítnout mezinárodní obchodní smlouvu. ACTA měla za cíl bránit padělání a posílit ochranu duševního vlastnictví. Ve skutečnosti ale zaváděla několik klíčových prvků, které mohly vést k omezení občanských svobod. Dokument připouštěl například možnost kontroly dat, které se nacházely v osobních počítačích a mobilních telefonech.

Dnešní hlasování EP znamená, že ani EU, ani její členské státy se k dokumentu nemohou připojit, uvedla agentura ČTK. Pokud by se smlouva dotýkala pouze padělání fyzického zboží a značek, zřejmě by se vůči ní nezvedla výrazná vlna nevole. Jenomže ACTA měla za cíl řešit i počítačové a internetové pirátství a to obzvláště diskutabilním způsobem. Podobná omezení by byla ještě před 10-15 lety úplně nepřípustná.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: