Dohoda ACTA putuje k Evropskému soudnímu dvoru

internetkonektorvelkyMezinárodní dohoda ACTA, která má za cíl boj proti falzifikátům a do značné míry omezuje i uživatele osobních počítačů a elektronických sítí, putuje k Evropskému soudnímu dvoru, který prozkoumá její slučitelnost se základními lidskými právy a svobodami.

Evropská komise ve svém prohlášení uvádí, že reaguje na dalekosáhlé obavy lidí v celé Evropě. Výklad soudu může být důležitým vkladem do veřejné demokratické diskuze v Evropské unii. Proces ratifikace dohody ACTA vyvolal v Evropě značnou diskuzi o svobodě internetu a nutnosti ochrany duševního vlastnictví. Česká republika dohodu ACTA podepsala, proces ratifikace byl ale pozastaven. Několik evropských zemí včetně sousedního Slovenska dosud dohodu nepodepsalo.

Dohoda ACTA si klade za cíl zamezit nelegálnímu šíření kopii a falzifikátů nejen v oblasti nehmotných objektů, ale i hmotného zboží – především falšování medikamentů, značkových oděvů a podobně. Obsahuje ale i několik sporných bodů, jež můžou vést k omezení svobody jednotlivce, cenzuře obsahu na internetu nebo šikany na hranicích, kde by mohlo docházet ke kontrole legálnosti obsahu v osobních počítačích, mobilech nebo MP3 přehrávačích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: