Chcete pilovat němčinu zadarmo? Pomůže vám webový portál Deutsche Welle

nemeckavlajka

Jestliže umíte poměrně obstojně anglicky, pak se můžete pustit do zlepšování německého jazyka pomocí webového projektu německého veřejnoprávního vysílatele Deutsche Welle. Jazykové kurzy rozděluje podle úrovní A1 – C2 Evropského vzdělávacího rámce. Kromě slovní zásoby z každodenních situací zde najdete kurzy spojené s obchodní němčinou, zábavnou formou se lze vzdělávat i pomocí seriálu.

Deutsche Welle, německý mezinárodní provozovatel televizního vysílání, vznikla v květnu 1953 a lze ji připodobnit k BBC, France 24 či Hlasu Ameriky, v překladu znamená slovní spojení „Německá vlna“. Na stránkách www.dw.de najdete řadu jazykových kurzů německého jazyka. Jednotlivé seriály nejsou výhradně v němčině, patrně většina z vás v případě zájmu zvolí kurzy v angličtině, zvolit si ale můžete třeba i francouzštinu, chorvatštinu nebo dokonce čínštinu. Takže se vlastně zdokonalíte též v jiných jazycích.

Rovněž Deutsche Welle vychází vstříc učitelům a zprostředkovává tipy a doplňující materiály k výuce jazyka.

Přehledné řazení kurzů dle úrovně znalostí

Webový vzdělávací projekt Deutsche Welle s jednoduchým názvem „Learn German“ je do jisté míry zpracován ještě lépe než kurzy BBC. Jednotlivé kurzy jsou členěny dle úrovně znalostí, snadno tak bez velkého tápání najdete to, co hledáte. U všech kurzů nenajdete jenom audio s přepisem nahrávky, ale také doplňují materiály a cvičení.

Pro uživatele základních znalostí německého jazyka je určen seriál „Deutsch – warum nicht?“ (úroveň A1-B1). Během jednotlivých dílů sledujeme příběhy studenta Andrease. Celkem byly natočeny 104 díly, během nichž byly představeny cvičení, dialogy a audia se zaměřením na základní gramatické jevy. Neméně užitečným rádcem je „Audiotrainer„, ten je připraven pro naprosté začátečník a zabývá se tématy jako osobní zájmena, doprava, rodina, číslovky, pocity, zdraví a další.

dw

Seriály pro německy pokročilejší

O něco pokročilejší němčináři mohou zdokonalit své jazykové znalosti prostřednictvím seriálů. Rozhlasová podoba jazykového kurzu Radio D je známá i divákům České televize, kde běžela televizní verze. Zvládnout poslech mohou i mírně pokročilí, během dvou řad (každá má 26 dílů) sledujeme reportéry fiktivního Radia D při tvorbě rozhlasového zpravodajství.

JOJO sucht das Glück“ je název třiatřicetidílné „telenovely“, v níž sledujeme dobrodružství brazilské dívky. Video epizody doplňují interaktivní cvičení (včetně řešení), průvodce gramatikou a přepis gramatiky. Jednotlivé díly si můžete stáhnout ve formátu MP4. Ale nebojte se, nejedná se o klasickou telenovelu, nýbrž seriál, jednotlivé epizody mají kolem 3-4 minut.

Každodenní němčinu sleduje série „Wieso nicht?„, ta je sestavena ze 20 scén z běžného života. Jednotlivé epizody na sebe nenavazují, improvizované dialogy jsou vedeny pouze v německém jazyce, je k nim však připojen přepis.

Zajímají-li vás spíše aktuální informace ze světa, pak přivítáte kurz „Langsam gesprochene Nachrichten„, autentické zpravodajství je namluveno pomaleji než v běžném vysílání. Cílovou skupinou jsou posluchači se znalostí B2, C1. Top-Thema (úroveň B1) pak zpracovává reportáže s jednoduchým porozuměním.

Když chcete dovést němčinu k dokonalosti

Pro opravdu zkušené uživatele němčiny jsou připraveny speciální lekce – Sprachbar (jemnosti a tajemství německého jazyka), Alltagsdeutsch (zdolejte výzvy každodenního života v německu), Wort der Woche (rychlý pohled na nepředvídatelnosti němčiny) a Dialektatlas (16 dílů mapujících nářečí).

Abychom nezapomněli, také Deutsche Welle se zaměřuje na rozšíření znalosti obchodní němčiny. 26 lekcí „Marktplatz“ naučí uživatele používat jazyk nejen při obchodních situacích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .