Rychlých přípojek je v Česku stále málo

konektorinternetmalyČeský telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil údaje o penetraci rychlého internetového připojení v České republice.

Naše země stále zaostává za průměrem Evropské unie. Zatímco v EU je průměrný počet širokopásmových přípojek k internetu 22,9 na 100 obyvatel, u nás to je 17,1 na 100 obyvatel. Podle lednových údajů tak Česko skončilo osmé odzadu. Poslední je za Bulharskem a Rumunskem Slovensko s 10,9 přípojky. V čele žebříčku jsou Dáni a Holanďané s 37,3, respektive 36,2 přípojky na 100 lidí.
Nejrozšířenějším způsobem širokopásmového připojení zůstává podle ČTÚ v Evropě DSL, i když se zvyšuje podíl alternativních technologií, jako jsou optická vlákna a bezdrátové připojení. V souvislosti s poklesem velkoobchodních cen klesají také maloobchodní ceny. Tři čtvrtiny širokopásmových přípojek nabízí rychlost přes dva Mbit/s.

39 procent Čechů využívá DSL. Následuje bezdrátové připojení s 35 procenty a připojení přes kabelové rozvody s 22 procenty. Rychlé mobilní připojení zatím zůstává na okraji zájmu – využívá jej 2,7 procenta Čechů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .