VideoDiář: Vánoční klasika nadevše, a reklamy pryč!

radiotv-archiv8Pokud byste byl programovým nebo provozním šéfem televize a měl by jste rozhodnout o tom, co vaše stanice odvysílá o Vánocích, co by to bylo? Celkem logicky by jste měl na výběr více než jednu z možností, jenže ne každá by byla ta „správná“. Na slovenském trhu televize sázejí na pohádkovou klasiku, ale i vysílání bez reklam.

Pokud by jste byl programovým nebo provozním šéfem televize a měl by jste rozhodnout o tom, co vaše stanice odvysílá o Vánocích, co by to bylo?

1) Domácí pohádkovou klasiku, která přinese zaručenou sledovanost
2) Americké komedie, které nemusejí být nutně vánočné. A hlavně bez reklam!
3) Méně atraktivní archivní snímky nebo vánoční experimenty, které mohou být levnější a dostupnější, ale ne vždy prověřené?

Na slovenském trhu je rozdělení celkem jasné. Jasný market leader TV Markíza má k dispozici všechny tahouny sledovanosti jako jsou Tři oříšky pro popelku, Mrazík nebo Perinbaba. Soukromá dvojka televize Joj vsadila na americké komedie a některé známé tituly (například Shrek a Shrek II), Slovenská televize vytáhne z archivu tituly Sokoliar Tomáš nebo Pávie pierko. I animovaná Doba ledová může být dobrým tahákem.

Televize Joj i tentokrát vzdává přímý boj s Markízou o inzerenty, a bude celý Štědrý den vysílat bez reklam. Objeví se jen sponzorské vzkazy, a vedení televize doufá, že tento krok může v konkurenčním boji zavážit. Právě Joj je pověstná různými zajímavými experimenty, díky kterým je oblíbená zejména mezi mladými lidmi. Markíza sází u svých postupů spíš na jistotu, s experimenty nemá z minulosti dobré zkušenosti.

I kdyby se ale karta obrátila, a konkurenti Markízy se dostali k osvědčené klasice, kterou právě nejsledovanější televize léta nabízí, nemuselo by jim to nutně přinést srovnatelnou sledovanost. Jak dnes upozorňuje slovenský deník SME, mezi atraktivností a sledovaností titulu není přímá úměra, platí zde i pravidlo o diváckých návycích. „Pokud by například Markíza a JOJ nabídly úplně stejný program a úplně stejně by jej odpromovali, Markízu by sledovalo víc diváků,“ konstatuje Mirka Kernová ze SME.


Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .