VideoDiář: Nemocnice na kraji města už nikoho nezajímá a nebaví

radiotv-archiv30Skončilo léto a na televizního diváka se valí záplava původní dramatické tvorby. Kromě novinek, jež představuje hlavně TV Nova, jsou natahovány všemožné seriály, které známe z dřívější doby. Nejstarším seriálem, v tomto měřítku, je bezesporu Nemocnice na kraji města a já se ptám, koho to ještě zajímá.

Seriál s mnoha přívlastky – kultovní, legendární, nesmrtelný, nejúspěšnější, nejlepší, jedinečný, nezapomenutelný – taková ocenění si, podle některých, zaslouží Nemocnice na kraji města.
Prvních 13 epizod (později označovaných jako 1. série) mělo televizní premiéru 5. listopadu 1978, když natáčení začalo už v roce 1976 s Karlem Högerem v roli primáře Sovy (Po půlroce natáčení však Höger zemřel a role Sovy byla obsazena Ladislavem Chudíkem.). V roce 1981 bylo natočeno dalších sedm dílů a v listopadu téhož roku měla premiéru tzv. 2. série.
Počátky tohoto milénia byly nejspíš námětově velmi chudé a televizím také možná chyběla odvaha. Proto byla obživena nemocnice v provinčním městě. Nemocnici na kraji města po dvaceti letech měla původně vysílat TV Nova. Jenže po rozvodu mezi ČNTS a Novy práva odkoupila Česká televize.
Na ČT však zřejmě nemají dost a 26. září začne Nemocnice na kraji města – nové osudy. Diváky tak čeká dalších 13 dílů seriálu, jenž ve své době dostal přezdívku „seriál zavírání a otevírání dveří“.
Viděl jsem pár dílů původní „nemocnice“ a musím říct, že tento seriál je v dnešní době nekoukatelný. Příběh nemá spád, jediný život se odehrává na chodbě a většina herecké akce spočívala právě v otevírání a zavírání dveří. Jediná postava, která mě fascinovala svou absurdní psychologií, byla „Máří Magdaléna“ Ina.
Ze série „… po dvaceti letech“ jsem viděl část prvního dílu a s nadáváním jsem televizi musel vypnout. Říkal jsem si, že to zkusili, viděli, že to nefunguje, tak toho nechají a budou se snažit rychle zapomenout.
Jak hluboce jsem se mýlil. Pod režijním vedením Viktora Polesného vznikla i 4. série. Pro mě tento čin postrádá sebemenší logiku. Mladé lidi nějaká prehistorická nemocnice nezajímá a starší generace stejně považuje původní díly za nepřekonatelné. Ptám se tedy, pro koho to Česká televize točí a proč to musím platit. Nebylo by lepší investovat koncesionářské poplatky do nových, netradičních projektů. Odmítám svými penězi sponzorovat něčí trafiky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .