VideoDiář: Nedělní Otázky Václava Moravce byly zcestné

radiotv-archiv11Nedělní politické diskuze mají v České televizi právem nezastupitelné místo a současné OVM patří k tomu nejlepšímu, co kdy ČT v tomto žánru nabídla. Ovšem poslední OVM, které byly samozřejmě plné povolebních výsledků, do nebe čněly svou zbytečností.

Co má společného politika a terorismus? Obojí by bez patřičné mediální péče zajímalo jen mizivý počet lidí. Tím naštěstí veškerá podobnost končí. Terorismus je logicky vnímán jako čisté zlo, kdežto politika je, alespoň v našich zeměpisných šířkách, demokratický proces. A to přesto, že u nás to chvílemi vypadá jako ve filmové parodii, kde se jednotlivé klany sicilské mafie perou o moc a z ní plynoucí výpalné, atp.

Nejvýznamnější politickou televizní debatou v našich končinách jsou bezesporu Otázky Václava Moravce. Většinou jde o pořad nadprůměrných kvalit, avšak tuto neděli byl totálním propadákem, a to zejména výběrem hostů. Chápu, že předsedové pěti parlamentních stran jsou tradičními a pro diváky možná i lákavými hosty, ale jestli mě paměť neklame, tak víkendové volby byly krajské a senátní. Hlavní zprávou po volbách pak bylo jednoznačné a drtivé vítězství sociálnědemokratické opozice – ALE V KRAJÍCH. Sociální demokraté svou kampaň postavili na zcela irelevantních, lživých a nesplnitelných slibech, které se týkaly celorepublikových problémů. Irelevantní, lživé a nesplnitelné ty sliby byly a jsou proto, že jejich plnění by musel schválit  parlament. Krajská zastupitelstva nad jejich splněním nemají žádnou pravomoc. To, že jim na to tolik lidí skočilo, je jedna věc a úspěch ČSSD je vlastně v pořádku, neboť hlavní soupeř byl v předvolební kampani téměř neviditelný, coo mě ale nadzvedlo ze židle, byl fakt, že jim na to skočila i veřejnoprávní televize. Výběr hostů přece musel jasně ukazovat, že celý pořad bude prázdné tlachání a pyšném naparování se pana J. P. a snahou pana M. T. o vysvětlení, že z jejich pohledu vlastně bylo všechno v pořádku, a že ti špatní sedí okolo. ČT tímto výběrem hostů odsouhlasila a „zlegalizovala“ fakt, že to byly sice volby do krajských zastupitelstev, ale řešila se celostátní témata.

Když už tedy ČT pořádá debatu těsně po volbách a bude jasné, že hosté budou hlásat zase jen své prázdné proklamace a nereálné sliby, měli by to být alespoň politici, jichž se to přímo týká. Proč se u stolu neobjevili nejtěžší kalibry jednotlivých stran v krajském měřítku? Jsou snad méněcenní? Sice bych se musel dívat na „bostonskou mlátičku“ pana D. R., jenž svým arogantním chováním předstihuje i našeho současného prezidenta, ale měl bych pocit, že se dívám na vítěze voleb a ne na vrchní velení zcela odtržené od krajské reality.

Kousek ze staršího vydání OVM

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .