VideoDiář: Devět hodin o holocaustu na ČT2

radiotv-archiv20Na téma 2. světové války a holocaustu vzniklo bezpočet filmů – hraných, dokumentárních i animovaných. Některé z nich jsou lepší, některé horší. Mezi nimi však vyniká unikátní dokumentární film s jednoduchým názvem Šoa. Tento devítihodinový snímek nabídne tuto neděli Česká televize na svém druhém programu.

Česká televize je institucí minimálně dvou tváří. Tu smysluplnou nabídne divákům v neděli, kdy na ČT2 odvysílá dokumentární film Šoa (Shoah, 1985, režie: Claude Lanzmann). Prostý název (šoa je synonymem slova holocaust) doplňuje prostá a na kost osekaná forma. Během celého filmu neproběhne jediný dobový záběr, divák neuvidí jediný archívní snímek a dokonce neuslyší žádnou hudbu. Celých devět hodin!!! filmu je vyplněno tzv. „mluvícími hlavami“. Režisér vyzpovídal přeživší, očité svědky i bývalé nacisty (Ti byli často natáčeni skrytou kamerou, když si mysleli, že jejich výpovědi jsou natáčeny pouze na audio stopu.) s důrazem na detaily a největší podrobnosti jejich vzpomínek. Z těchto kousků potom skládá dokonalý obraz hrůzy, jež označuje jednoduché slovo Šoa. V dokumentu se také ukáže, že myšlenky, které vedly ke genocidě jsou u některých Němců, Poláků, ale i u jiných národů, stále živé.
Česká televize si zaslouží veliký dík za to, že dokument Šoa odvysílá. Při výuce dějin jeho postupné dávkování poslouží mnohem více než tisíce zprostředkovaných slov.

Šoa (trailer)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .