VideoDiář: ČT vraždí svými vysílacími časy kvalitní filmy

radiotv-archiv10Nesmyslné upřednostňování komerce před kvalitou je pro současnou veřejnoprávní televizi typické. Prostý člověk cítí bezmoc a jediné, co může dělat, je dávat svou nespokojenost nahlas vědět. Posledními oběťmi těchto smutných činů jsou Orson Welles a Hal Ashby.

Česká televize se pyšní tím, kolik kvalitních filmů divákům servíruje. Kdyby byl napsán seznam těchto „klubových“ snímků, určitě by to zaplnilo mnoho papíru.  Avšak připojí-li se k názvům filmů i vysílací časy, dostaneme nejspíš výsledek, na nějž nebude pohled tak nadšený.
S velkým skřípěním zubů jsem ještě spolkl sérii filmů Orsona Wellese, jehož miniérie běží na ČT2 ve čtvrtek před půlnocí. Přece jenom jde o více než 60 let staré snímky, na které si fanoušek toho dobrého musí počkat. I když takový čtvrtek 20:00, kdy na ČT1 běží zvláštní pásmo filmů miliónkrát reprízovaných, by Občanu Kaneovi a spol. slušel mnohem více.
Kousek, jaký ČT provedlo geniálnímu filmu Byl jsem při tom (Being There, 1979, režie: Hal Ashby), však hraničí s tupou arogancí. Čtvrtek 00:45 ČT2? Snímek má něco málo přes dvě hodiny a pochybuji, že někdo do tří vydrží. Existuje několik pořadů, kterým by tento čas seděl mnohem více v čele s tupými estrádami a zbytečnými původními seriály. A zásadní filmy světové kinematografie by krásně mohly přebrat jejich prime time.

Byl jsem při tom (trailer)

Jedna z nejkrásnějších závěrečných scén světové kinematografie (Byl jsem při tom)

Občan Kane

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .