Vejce kam se podíváš

vejcemaleVíte, co v poslední době dominuje českému internetovému zpravodajství? Které téma se zaručeně takřka každodenně objevuje na zpravodajských internetových stránkách? Ne, nejsou to okolnosti doprovázející první kroky úřednické vlády. Nejsou to události rázu světodějného (i když zpráva o severokorejském jaderném pokusu zapůsobila průrazností atomové bomby a suverénně opanovala všechny headliney klíčových informačních serverů v pondělí 25. května 2009). Ještě pořád netušíte?

A když vám řeknu, že na počátku je vejce. Teda přesněji jsou vejce, s neutuchající pravidelností směřující na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Je jen otázkou, kdy tato zpráva zevšední a stane se určitým koloritem předvolebních vystoupení tohoto politika. Pokračování těchto útoků nám mj. garantuje skupina vzniklá na komunitním serveru Facebook, jejíž členové se takřka krvepřísežně zavazují k tomuto gerilovému způsobu boje. A v tom je právě ten problém. Že jde v podstatě o boj…

Odložím teď stranou své stranické preference (jejichž existence, a z toho plynoucí soukromé přesvědčení, je mi Ústavou daným právem). Ani se nebudu rozepisovat o chatrném stavu místní politické kultury, protože to jako by člověk házel perly sviním. Spíše se vyznám z fascinace iracionalitou, jíž se projevuje (nejen) místní politický život.

cssdods

Politické programy stran čte málokdo, jejich základní ideály jsou zjednodušovány na sérii klišé a bonmotů, složitým otázkám politologickým a ekonomickým v důsledku rozumí takřka jen odborníci. Přesto najdeme na české scéně osobnost, která probouzí tak hlubokou nenávist, že z toho důvodu vznikne virtuální komunitní skupina, jež si vytkne za cíl prostředky v podstatě mírovými bojovat se „ztělesněným zlem“.

Nemíním Jiřího Paroubka hájit. Každý, kdo má oči a rozum, pochopí, s kým má tu čest. Zajímá mě spíš, proč stejné útoky, stejná nenávist nesměřuje i na předsedu konkurenční strany Mirka Topolánka. Co se týče chování a míry arogance, nemají si ti dva co vyčítat. Nevypovídá proto tato skutečnost spíše o větší radikálnosti české pravice? Nejde o postkomunistický syndrom? Kdy jsou veškeré aktivity levice vnímány jaké zlé, a tudíž nepřátelské?

Protože problém páně Paroubka nespočívá zas tak úplně v jeho pochybné osobnosti. S ní už prakticky nejde bojovat. A nějaké vejce rozmáznuté na oranžovém triku ji z dráhy nevychýlí. Maximálně ukojí ego jednoho zakomplexovaného antikomunisty. Zásadní problém je totiž v tom, že se do čela všude ve světě etablované levicové strany dostal takový člověk. Sprchu si zaslouží celá strana. V tomto případě bych ale použil osvědčenou vodu. Ta neublíží. A rozhodně probudí. Přinejmenším osvěží.

Autor článku:

Komentáře (15)

 1. Jose

  cituji:,,Zajímá mě spíš, proč stejné útoky, stejná nenávist nesměřuje i na předsedu konkurenční strany Mirka Topolánka…“

  To je jednoduché, protože pověst ČR před světem znemožnil a ostudu udělal p.Paroubek (ČSSD by měla vážně zvážit, zda takový vuřt, má stát v čele, tak silné strany) a nikoli p.Topolánek. Demagogické porovnávání obou a snažení se stáhnout s p.Paroubkem i p.Topolánka sice prošlo velmi iniciativně (za čí peníze asi) českým tiskem, nic méně zřejmě nenarazilo, na živnou půdu a lidi asi vědí, jak, to bylo. Ač tento názor, na odsouzení obou, prosazuje zjevně i další negativní postavička českých dějin p.Klaus. Takže by nebylo od věci s p.Paroubkem stáhnout i p.Klause. Nelze prostě zapřít fakt, že Topolánkova vláda byla asi tak nejlepší, co jsme tady měli, za posledních 12 let nebo kolik.Takže máme nové Velikonce a p.Paroubek dělá velikonočního zajíčka. Dobře mu tak. Může si za to sám. Nemá dělat blbosti. Jen je špatné, že vajíčkem se špatně hází, ten žloutek uvnitř to vychyluje z dráhy, používat rajčata a jiné druhy zeleniny by bylo vhodnější.

  1. Petr Pláteník Autor příspěvku

   Ačkoli s Vaším hodnocením Topolánkovy vlády zcela nesouhlasím, ale musím přiznat, že určitě nepatřila k nejhorším, ústředním tématem mého blogu bylo něco jiného. Přesněji fascinace vyhrocenou politickou iracionalitou produkovanou jen jednou částí politického spektra. Pokud byste se většiny „házečů“ zeptal, proč to dělají, pochybuji, že by byli schopni alespoň přibližně argumentovat jako vy. A takové lidi najdeme i mezi voliči ČSSD. Proč tedy nesáhnou ke stejnému prostředku? Proč si nevytknou jako cíl bojovat se ztělesněním zla, které pro ně předseda konkurenční strany zřejmě také představuje?
   Pokud si odpovídám na tuto otázku já (a nechápejte má slova jako obhajobu Jiřího Paroubka, spíš jako obhajobu vyšší politické kultury), vždy skončím u primitivní antikomunistické hysterie. Očkoval nás jí pan Klaus a tuto strategii převzali i jeho následovníci. „Jen pozor na návrat komunistů k moci. ČSSD je jejich prostředník.“ Myšlenky ve svém důsledku tak absurdní, ale přesto funkční. Jak se zdá s odstupem času vydávají tato semínka své hořké plody.

  2. Jose

   Já si myslím, že spoustu lidem to musí přijít především jako dobrá sranda a dobrý nápad, moci si hodit něčím po nějakém politikovi.(Zvláště za situace, v jaké jsou všeobecně v ČR v oblibě.) Ale pozor, nenápadně se zde vkrádá další demagogie. Tedy, že jde o boj ODS versus ČSSD. Nikoli. První vejce hodil a odstartoval syn vysokého funkcionáře ČSSD ! To nabízí hned 3 varianty. Třeba jen chtěl aby se tatínek věnoval více rodině a přestal chodit na blbé schůze. Nebo je příznivcem jiné strany. Anebo je to mladý sociální demokrat který nesouhlasí s Jiřím Paroubkem a chce aby do čela strany šli nějací mladší a chytřejší. Jinak p.Paroubek si skutečně udělal zle před všemi. Ta vejce mohou házet, klidně příznivci EU, když p.Paroubek takto poškodil ČR a nemusí to být vůbec příznivci ODS. Ta vejce mohou klidně házet příznivci stany Zelených, které se p.Paroubek snažil neustále rozeštvávat až rozeštval. Kdopak asi platí pí.Zubové kampaň, když teď čučí z každého rohu z plakátu ? Takže v žádném případě bych to až tak nestimuloval přímo k pravici nebo potažmo přímo ODS. Ostatně vejce po něm mohou házet i fašisté. Nebo naopak Rómové, prostě zcela kdokoli a on sám si o to řekl. Je pravdou, že i nedávno se psalo zde, že net používá více pravice a střed, nežli levice. Přesto opakuji. První vejce odstartovala sama ČSSD, sama na sebe, minimálně si má ten její představitel udělat pořádek doma v rodině. Takže snaha stlačit to nyní směrem k ODS, není až tak úplně na místě a spíše jen pokusem, jak z toho ven.

 2. Petr Pláteník Autor příspěvku

  Já také chápu, že vysvětlení vajíčkově aféry ze strany ČSSD představuje jen další štvavou kampaň namířenou proti největšímu konkurentovi. Protože je v podstatě jedno, kdo ty vajíčka háže. Mě zajímají dvě věci: určitá kauzální řada vedoucí k tak vyhrocené nenávisti vůči p. Paroubkovi, že (většinou mladí) lidé jdou na náměstí a vrhnou po něm vejce, a proces medializace celé aféry.
  Myslím, že jsem se nepřesně vyjádřil ohledně pravicového přesvědčení Paroubkových odpůrců. Nechápu je jako konzervativce, ale spíše čisté liberály, kteří se úzkostně bojí návratu komunistů k moci (popřípadě návratu totalismu), a tuto eventualitu pro ně p. Paroubek ztělesnuje.
  Na druhou stranu to, že se o této kauze denodenně píše a informuje v různých médiích, je projevem dvou vlivů. Jednak se setkáváme s novým fenoménem v oblasti politického boje, a to na úrovni vztahu politiků a voličů. Jednak vstupuje do oblasti projevu politického stanoviska prvek exhibicionismu, a to na straně jednotlivců přímo nezapojených do politiky. Řečeno lapidárně: Když vy se tak chováte k nám, my se tak budeme chovat k nám. Jenže je tohle cesta správným směrem?

  1. Jose

   cituji: ,,Jenže je tohle cesta správným směrem?“ Tak já si myslím, že určitě. Jasně v naší lokalitě to nebývá zvykem. Ale všude jinde ano. To jste neviděl v TV, jak nedávno vylili něco na nějakého Brita ? Všude je to zcela obvyklé, jen zde se pěstoval až obnormální strach, následek tvrdého komunismu. Je na čase, že to konečně přišlo. Však je to herec, ne ? Je to divadelní produkce zaslouží si potlek nebo vajíčkem jako kdokoli jiný. Nebo se snad po kapele, když blbě hraje nehází pivní plechovky a odpadky všeho druhu ? Však dělá na náměstí estrády, ne ? Tak tam jde s tím rizikem. Že se noviny, či pravice pak chopila příležitost, když jim bylo nahráno, to se ani nedím, to by také šlo nazvat logickým. Tak mě napadá, že dalšími vaječkáří by mohli být třeba technaři, když si vzpomenou, jak Paroubkovo gestapo zmasakrovalo Czech Tek. Mne ale zaujala jiná věc. Totiž spojení Klaus a antikomunismus. To mně přišlo až příliš směšné. Klause charakterizovalo BBC jako levicového politika s pravicovou rétorikou. Přijde mi to hodně výstižné. Může mít plnou hubu antikomunismu, ale nikdo mu to nikdy nemůže věřit. Ano zasloužilí antikomunista je p.Havel. To je slušný člověk a proti komunismu něco dělal. Tak též za podobného lze označit pana Dienstbiera, který ač kdysi komunista, procitl z toho poněkud dříve, nežli přišel rok 1989. Ale víme, že zrovna Klaus právě tyto dva nemiloval, respektive je nesnášel. Ale oni skutečně komunisty ignorovali a neuznali je za hodny existence. Ale Klaus ? Ten a něco s antikomunismem ? Však se s nimi bratříčkuje. Jen s jejich pomocí byl zvolen a okamžitě řekl, že je prezidentem všech. Z jeho úst antikomunismus ? Jen taková hra… Nebyl to náhodou právě on, kdo si pěstoval v ODS komunistu Tlustého a podobné ? Kolikrát jeho ODS hlasovala společně s KSČM proti ČSSD ? Klaus a antikomunismus ? Tak to ani náhodou. Ten se naopak chová celou dobu jako agent KGB. Kdo propagoval a prosadil ruskou základnu na území ČR, tj. prodání skoro celých Karlových Varů Rusům ? Kdo věčně stojí proti EU ? Můžeme také vzpomenout na Dubčeka a jeho velmi podivné úmrtí, toho charakterizovali jako jestřába jenž ucítil příležitost. Pokud by žil, nedělilo by se Československo tak snadno. Kdo parazituje na dovozu Ukrajinců ? Většinou staré nomenklaturní kádry ruku v ruce s těmi ruskými. A Rómové tak přišli o zdroj příjmu. Teď se je snaží vyhladit a k tumu vyhrávají ruské kapely Kolovrat. Já jich pamatuji plnou Kablovku nebo Poldovku a pracovali úplně normálně. Takže, jak, že to je s tím Klausem a jeho antikomunismem ? Není on to spíše nacionalista, nežli antikomunista ? A nerozumí si v tomto nacionalismu velice dobře právě s českými komunisty ? A nejsou proti němu v opozici právě Sociální demokraté a teď i dokonce Topolánkova ODS ?
   Jak to bylo s Paroubkem ? ČSSD obnovil Horák. To byl emigrant…Na emigranty se vůbec u nás kouká do dnes blbě. Pak přišel Zeman. Ten vylezl z prognostického ústavu jako Klaus, zde by se daly rozpřádat široké teorie o ruských tajných službách…Zeman byl prokazatalně obklopen agenty STB a dnes si přibral velitele tankové brigády, co chtěl vyrazit v roce 1989 na Prahu. Dobře dostal ČSSD nahoru a odjel na chalupu. Po něm přišel Špidla. Příliš nebyl schopen odolávat boji uvnitř ČSSD, tak ho vystřelili do Bruselu. Dnes je tam jako ryba ve vodě a dělá tam úžasnou a velmi záslužnou práci. Přišel tam tedy strojvůdce Gross. No ČSSD asi není lokomotiva, tak mu to moc nešlo. A máme tam hokynáře Paroubka. Než se stal členem ČSSD byl známý jako jeden z nejbezohlednějších podnikatelů ve vztahu ke svým zaměstnancům. Že by ho najednou osvítil duch svatý a procitl ? Ne to spíše našel cestu k ještě větší moci. Zdá se, že trpí napoleónským komplexem.
   Strach se spojení KSČM a ČSSD ? Už aby k němu došlo, respektive KSČM se rozpustila a kdo bude moci přestoupil do ČSSD. Protože právě KSČM zde českou politiku 20 let velmi úspěšně a dokonale paralyzuje. Nekouká se totiž na to zda je zákon dobrý nebo zlý, ale jak hlasuje KSČM. A tak, když se za něco postaví, mnohokrát je to zrušeno, jen proto že za tím stáli. Nemyslím si, že by se lidé vyloženě báli návratu komunismu. To by možná takhle říkala ODS nebo Klaus. Ale to jsou jen kecy. ČSSD je stále demokratickou stranou. Ale spíše jsou znechuceni Paroubkem samotným viz. výše a tak se stal ten hospodský vhodným terčem. Zeman i Klaus jsou z prognostického ústavu. A Topolánek je mám dojem lampasák. A tak tenhle hokynář s bratříčkováním se s Kočkovými a prolezlý tímhle vším je opravdu dobrý terč. A tak nám Paroubek připravil volby, tak mu pár lidí připravilo Velikonoce, ať si je užije ve zdraví.

  2. Jose

   Tak on je samozřejmě zodpovědný až za ty, co přijdou v řijnu. Nic méně my musíme 2x k volbám, tak on asi bude muset uskočit pár krát před vajíčkem. A jestli se mu to nelíbí, tak vždyť si může v každém městě pronajmout sál a tam si pustit jenom svoje přívržence, v tom mu nikdo nebrání. Ale pokud se chce producírovat veřejně na náměstí, holt musí počít s ledasčíms. No a pokud mu to do teď nebylo jasné, tak teď už mu to nejspíše jasné je. Jinak si myslím, že nejde o žádnou nenávist. Je to taková hra. Kdo trefí vajíčkem Paroubka. Někdo by měl vypsat nějakou slušnou premii…

  3. Jose

   No jo, tak jsem si pustil ČT 24, já se totiž musím přiznat, že ač to běží prý 14 dní, tak že jsem to ještě neviděl. Tedy neměl tam žádnou českou televizi asi, co to běží. No a ona už to není sranda. On už si zvykl. Už ze sebe dělá trpitele, tak už to nemá žádný význam. Když se vztekal musela to být větší zábava, teď už to je o ničem.

 3. Daniel Čekan

  Hlasím se jako jeden z těch mladých abych sem připsal myšlenky které mě napadají proti p.paroubkovy.

  Pan Paroubek mi přijde neuvěřitelně nesympatický člověk, který skutečně vede bagrovitou politiku (protlačit všechno, nepřijmout nic). Za celé 3 roky se neustále kdy byla možnost snažil akorád svrhnout vládu a dostat se ke korytu a ze všeho (uplně ze všeho) viní ODS.

  Dále jsou tu afery z lonského Czech Teku a jeho dobrá známost s paz*rdem kočkou od nás z výstaviště. Politika tohoto člověka je navíc každý rok agrasivnější doplněná o nelíbivý vzhled dělající dojem zamingrákovaného ubožáka.

  Místo toho Topolánek neudělal nic co by mě nějak rozlobilo, díky němu jsme se ve sněmovně zasmáli hláškou „kalouzku jsi jednička“ ani radar mi zde nevadí, reforma financí ve zdravotnictví (kterou chce paroubek tak strašně moc zrušit) byla potřebná a je potřebná pro zdravodnictví i do budoucna (nevím jak vy ale já nechci plné čekárny simulantů a ukrajinských doktorů), reforma financí s rovnou daní ( další věc co chceš paroubegg zrušit).

  Paroubkova politika není pro mladé, nemůže se ani snažit se mladým zalíbit protože z nenávisti se jenom těžko může stát tolerance, proto jeho prioritní politikou jsou důchodci a střední věk (protože ty možná v politice očekávají něco jiného těžko říci)

  Za sebe mužu už jenom říci že pro paroubka je i těch vajec škoda, řekl bych že kdyby ho někdo pověsil za střeva do průvanu že by si polovina země oddychla.

  1. Jose

   Zde bych reagoval jen na ty doktory. Nedávno, když ČSSD uspěla u voleb zcela všechna média to zdůvodńovala tak, že občané odmítli poplatek 30Kč. Takové psaní nebo čtivo jsem já označoval za nehoráznou drzost nebo nehoráznou blbost nebo za účelouvou lež. Tehdejší úspěch ČSSD přičítám úplně jiné věci. ODS tehdy byla v hluboké krizi. Rozeštvával ji komunista Tlustý a v podstatě se v ní hrálo o ekonomiku Prahy versus ekonomiku Moravy nebo možná celého venkova, protože i český venkov bych spíše přiřadil k Moravě nežli Praze. A samozřejmě z této krize nebo z tohoto interního souboje v ODS, profitovala ČSSD. Protože nemělo smysl volit něco o čem se nevědělo zda se z toho zase nebudou oddělovat nějaké další Unie Svobody apod. Takže asi tak. Svedení pak toto na poplatky, mi přišlo jako účelová manipulace hodna husákovy doby.

  2. PV

   no ty tomu jak koukám rozumíš „dokonale“. I když trochu tě omlouvá že v tvých letech jsem volil ODS. Ale už nebudu. Takovou jako je dnes s podněcováním podobných bojůvek nikdy! btw. rozhodně nejsem ten kdo čeká až mu stát něco dá.

  3. Jose

   @PV – to bylo předpokládám na Daniela, no já v jeho letech nevolil nic, protože měl spíše člověk starosti jak se vyhnout povinnosti volit KSČ. No jinak po revoluci jsem volil ze začátku několikrát ODS, pak roky ČSSD a pak zase ODS a pak Zelené. Nyní se rozhoduji mezi Zelenými a ODS. / Od ODS mne odrazuje Jaklová a spol. viz. Wave, Diginovela atd. Od Zelených to, že je to prťavý a stejně to nemá zásadní význam, ale Bursík u mne těžce boduje, že má Klause za lumpa, což já taky. Ovšem za toho ho má taky už asi půlka ODS a podstatně si vylepšili svůj vztah k EU a taky zabodovali tím, že konečně vyrazili Tlustého, takže s nimi nevidím zásadní problém, až na ty exemláře kolem médií, kde ho vidím dost zásadní, takže zatím nevím…/ Co se týče ČSSD, tak tam nejde ani tak o nějaké techtle mechtle s komunisty nebo čím, ale spíše o toho Napoleona. Prostě ten jejich vuřt je šílenej. Aby někdo z pomsty pohřbil klidně vládu, jen tak z plezíru, sám neměl náhradu a jen udělal ostudu, to je na mě trochu moc silná káva. Ovšem ať už si vyberu ODS nebo Zelený, jít tam budu muset, protože rozhodně nestojím ani o KSČM ani o nějaké Dělnické strany a spol. Takže si vyberu modrý jako jeansy nebo zelený jako ,,párkra“ prostě jedno z toho.

  4. Ivo Rottenberg

   Myslím, že ta ptákovina je cílena na zájem médií, což se ČSSD podařilo. ČSSD nemůže v těchto volbách slibovat místo zrušení poplatků, zrušení pokut za urážky protivníků. Myslím, že sedlákům slíbili velký odběr vajec, místo dotací. Čerstvá vejce nejsou zbraň, ale takový pukavec by byl lepší…

  5. Jose

   Daniel – No řekněme, že z toho desatera, tedy těch deseti bodů bych uznal sám pro sebe, tedy podepsal, jen asi 6. U těch 4 je to minimálně sporné nebo jsou trošku vyumělkované. Ale ono nic méně i těch 6 je plně dostačujících na to aby ho měl, kde, kdo, plné zuby, tedy i já. Říkám, že je vhodný terč a může si za to sám. A on je ještě tak tupej, že když po něm hazejí vejce, tak řekne, že je populární politik. To už je neuvěřitný. Opravdu. Je pravda, co je tam psáno, že je nejčastěji karikaturovanym českým politikem. Což ale není totéž, jako být populární. To je být negativně popularní tedy pro srandu celé české politice a obyvatelum všem.

 4. Jose

  Ještě mne napadla ohledně této causy jedna věc. Dosti často je pokládáná v tisku, na netu i v médií otázka, proč nelétala vajíčka také na ODS ? Ale ani jednou, což mne velmi zarazilo. Nikde jsem se nesetkal, že by padla otázka. Proč nelétala vajíčka také na KSČM ? Tak jsem si jí položil sám. Přijde mi to zajímavé. Proč nelítala vajíčka na KSČM ? No. Odpovědět se snad dá dvěma způsoby. Buď Paroubegg/Parouback štve lidi svoji arogancí již, ještě více , nežli jakýkoli řečník z KSČM. Anebo jsou brání KSČM jako odepsaná, ultra levicová strana, po které nemá smysl ani už házet vejce, tu lze prostě jedině zakázat nebo čekat až se rozpustí. Kdežto ČSSD je stále chápana jako strana demokratická a uvažuje se třeba, že když Paroubegg/Parouback dostane vejcetem, tak že ho třeba odvolají nebo, že se mu rozsvítí. Je to zajímavé. Hází se vejce na ČSSD, že chce spolupracovat s KSČM.(viz. jeden z 10 bodů) Ale na samotné KSČM se nehází. Je to zvláštní. To pak opravdu vypadá, že si to objednala ČSSD za účelem nastavení trpitelské roli a tím získání sympatií, může tomu tak být. Na jednom televizním programu padlo cosi o tom, že tam někdo na Smíchově, pak házejícím rozdával pětistovky.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .