Twin Peaks: Nova se zachovala korektně

twin-peaks-iconPůvodně jsem chtěl na tomto místě kritizovat vedení televize Nova, že si nectí své diváky a některá zahraniční díla. Jenže pokud jde o kultovní seriál Městečko Twin Peaks režiséra Davida Lynche, Nova nakonec svou chybu napravila a pilotní film k seriálu odvysílala celý a bez zásahů ve střižně, byť ve skutečnosti byl rozdělený na dva díly. To se dělo v neděli. Ještě v sobotu se ale televize uchýlila ke zvláštnímu experimentu když místo první části filmu odvysílala celý začátek „pozpátku“ – tedy až od druhé části přičemž další den měla zřejmě nasledovat část první…

Rozhořčení diváci zaplavili diskusní fóra Novy Cinema i různých zpravodajských webu naštvanými reakcemi jenže zástupci Novy zprvu jen mlžili. Prý nemají práva pro vysílání pilotního televizního filmu a tak místo něj uvedli první díl seriálu. Co na tom, že samotný film byl dramaturgicky rozdělený na dvě samostatné epizody. Se svým vysvětlením Nova narazila. Není divu. Městečko Twin Peaks je projekt natolik známy, že se z něj v průběhu posledních 19 let stal kult. A znalé diváky jen tak lehce neoblafnete.

I proto se Nova v neděli odpoledne za své mlžení a dramaturgickou chybu omluvila a seriál v neděli večer odvysílala skutečně od první minuty. Za to ji patří dík. Otázkou ale je, jak naloží filmový a seriálový kanál s obdobnými snímky v budoucnosti.

Seriál Městečko Twin Peaks je přece jen pro užší cílovou skupinu a Nova Cinema, byť je vnímána jako „béčkový“ kanál ve stínu své starší sestry, má pořád vyšší ambice. Proto by mně nepřekvapilo, kdyby podobné seriály a filmy pro několik desítek tisíc nadšených diváků nakonec z komerční obrazovky postupně vymizely v zájmu vyšších ratingů a lepšího celodenního podílu.

V tomto smyslu tedy patří Nově poděkování za to, že podobná díla je ještě schopná uvést na obrazovku, a že program Nova Cinema využívá skutečně jako alternativu, aby přilákala různé skupiny diváků. Doufám, že tento trend přetrvá i nadále.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .