Steve Jobs – ten, co změnil mediální svět

steve-jobs-blogÚmrtí zakladatele společnosti Apple Steve Jobse je pro mnohé technologické nadšence osobní tragédii. Zemřel muž, jenž změnil nejen svět počítačů a elektroniky, ale do značné míry i svět médií. Možná bude jednou v encyklopediích i jako ten, jenž spasil tradiční noviny. Jakou perspektivu by dnes měly papírové noviny nebýt iPhone nebo iPadu?

Steve Jobs vždycky platil za vizionáře a byl ochoten podstoupit značné riziko, aby pomohl svým nápadům do života. To platilo nejen o prvních počítačích s grafickým rozhraním, ale zejména o produktech Apple v novém miléniu. iPod nebyl ničím jiným než digitálním kapesním přehrávačem, jakých bylo v té době na trhu víc. Jenže byl propojen s revolučním hudebním e-shopem iTunes, a většina rozhlasových médií si iPod adoptovala jako platformu, na níž zpřístupňují svůj dílčí obsah. Díky tomu vznikl i pojem „podcasting“.

Pak v roce 2007 přišel iPhone, který do sebe integroval iPod v podobě hudební aplikace. Mobil a iPod v jednom, to byla pro mnohé nadšence Apple ještě větší technologická bomba, i když šlo vlastně jen o jinak přizpůsobený smart phone. Do třetice přišel iPad, jeden z mnoha tabletů, který byl v té době na trhu. Jenže pro technologické nadšence využívající produkty s jablíčkem byl tento přístroj něčím „božským“ – a celkem právem. Pro mnohé je totiž Apple svým způsobem životní styl, což vyvolává masovou odezvu. Mít iPhone nebo iPad je „in“, a uvědomily si to i další firmy. I proto je úspěch těchto zařízení tak fascinující.

Díky iPadu například řada vydavatelů tištěných novin pochopila, že se jim otevírá nová platforma netušených možností. A tak začaly vznikat různé edice novin pro iPad, dokonce vznikl jeden titul, který vychází exkluzivně na této platformě. I proto nepřekvapí, když bude Jobs jednou v učebnicích dějepisu uveden jako ten, kdo udržel tradiční noviny i v době internetu nad vodou.

Steve Jobs zasvětil svým nápadům prakticky celý život. I v posledních letech, kdy měl zdravotní potíže, se věnoval práci naplno. Bohužel si tak nemohl užít svého osobního úspěchu a zúročit jej v poklidném stáří. Svět si až s odstupem několika let uvědomí, jak moc mu Steve Jobs pomohl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .