Slovensko má úspěšný retro kanál, proč nevznikne v Česku?

radiotv-archiv6Na desítky se dá počítat počet televizních kanálů vysílajících v českém či slovenském znění. Jejich portfolio se intenzivně rozšiřuje, i v blízké budoucnosti se tuzemští diváci dočkají nových stanic. Kromě všeobecně zaměřených se objevují kanály pro sportovní fanoušky, rybáře či gurmány. Na své si přijdou příznivci erotiky, porna i telenovel. Velký ohlas v poslední době zaznamenávají stanice, které nabízejí úspěšné hity z televizní minulosti.Výrazného úspěchu dosáhl po půlročním provozu slovenský kanál Joj plus, který je ze satelitu dostupný i malé části české veřejnosti. Jeho hlavní náplní jsou klasické televizní seriály a filmy z české, americké, francouzské i maďarské provenience. Ewingovi z Dallasu a Corado Cattani z Chobotnice se na obrazovce střídají s rodinou Královou ze Života na zámku a své divákům pověděli i normalizační hrdinové z Ženy za pultem a Muže na radnici. Mix nostalgických vzpomínek na socialistickou éru i starších imperialistických kousků přináší provozovateli stanice výborné podíly okolo tří procent.

V samotném Česku se retrokanál se širším programovým záběrem ještě neobjevil. Suplují ho čistě filmové stanice CS Film a Nostalgia, které kvůli složitému přístupu k vysílacím právům mají omezenou knihovnu se spíše béčkovým a céčkovým sortimentem. Retrovýlety svým divákům dopřávají i celoplošné plnoformátové stanice. Česká televize jim věnuje každé všední dopoledne na svém prvním programu. Oblíbený je i seriálový slot hodinu před nedělním polednem. TV Barrandov nabízí socialistické české seriály i filmy o víkendech a lídr na trhu TV Nova diváky zavede do hřebčína Dobrá voda každou neděli od 8.března.

Nápady na vytvoření podobného kanálu jakým je na Slovensku Joj plus se určitě líhnou i v hlavách českých kreativců připravujících koncepce nových stanic. Největším problémem jsou autorská práva pro české teritorium. Zlatý fond tuzemských distribučních filmů má vykoupen TV Nova, ostatní snímky pravidelně rotují na kabelových stanicích. Bohatý archiv televizní tvorby má pod palcem Česká televize, která ostatním zájemcům o vysílání starších pořadů prodává práva jen na velmi omezený okruh programů. Sama pak tento archiv využívá střídmě a pořady z něj uplatňuje na svých dvou plnoformátových kanálech. Na Kavčích horách se v raných dobách příprav digitalizace sice chvíli uvažovalo i o digitálním archivním kanálu, ale prioritu nakonec získal zpravodajský a sportovní kanál. Smysluplný nostalgický kanál v Česku tak za současného stavu rozdaných karet s vysílacími právy nemá šanci vzniknout a tak si zájemci o úspěšné starší programy musí umět archivní perličky vyzobnout v nabídce všech pro ně dostupných stanic.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .