Radio Beat vysílá nekódovaně na satelitu!!!

notaOBRÁZKY UVNITŘ – Po necelém měsíci od počátečních testů, které přešly z licečních důvodů na uzavřené kódované vysílání, jenž nebylo určené pro koncového posluchače, bylo po dodatečné změně licenčních podmínek právě dnes krátce po 16h trvale odkódováno vysílání této dnes již kultovní stanice šířící na svých vlnách Classic Rock.

Vysílání ze satelitu je primárně určeno jako zdroj kvalitní modulace na VKV vysílačích a dokrývačích, kdy bylo mnohdy vysílání degradováno nekvalitním VKV ballem, nebo internetovým streamem. Vysílání je oproti pozemním vysílačům o cca 2 sekundy opožděné, takže pozorný posluchač hned pozná, je-li v dosahu vysílače, který má distribuci z páteřní sítě ČRa, nebo má naopak satelitní modulaci.

Satelit Atra 3A/1D -23,5st E
Frekvence – 11876
polarizace – horizontální
přenosová rychlost – 27500
fec – 3/4

Toto může přinést problém při jízdě v autě a místech příjmu obou již zmíněných možností modulace vysílačů.

beat-sat1

Obrázek č.1, pro zvětšení klikněte myší. 

Nejeden potencionální posluchač bude stát před řešením jak skloubit satelitní televizní i rozhlasový příjem ve své domácnosti, neboť užívání stávajícího satelitního příjímače pro poslech Beatu se nemusí ukázat jako ideálním řešením pro další účastníky domácnosti…

Zde je jednoduché řešení – posluchač, Bííííťááák nainstaluje na svou stávající satelitní parabolu nový LNB snímač provedení TWIN, který obsahuje dva nezávislé výstupy. První výstup slouží nadále stávajícímu satelitnímu přístroji, od druhého výstupu „natáhneme“ druhý kabel. K příjmu vysílání postačí i nejobyčejnější digitální satelitní přístroj, pro pohodlnost obsluhy a dokreslení atmosféry vybaveným nejlépe bodovým displayem, (třeba starší přístroje značky Nokia, nebo nové modely značky Optibox), ten pak zapojíme do své HiFi Audio soupravy.

Pak už jen může nerušeně poslouchat nejen vysílání tohoto satelitního „nováčka“, ale i další, nám normálně nepřístupná satelitní rádia-Wave, D-Dur, nebo zahraniční FUN, Hitradia OE3, Bayern3 a další nesčetné množství rozhlasových programů…

beat-sat2

 Obrázek č.2, pro zvětšení klikněte myší. 

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. SETI72

  Oproti poslechu z frekvence 95,3FM je zvuk ze satelitu na kvalitnějším AV centru plošší, plechovější, kostrbatější, prostě o něco horší. Ne špatný, ale horší. Britské a německé rockové stanice jsou na tom lépe.

  1. SETI72

   Zkrátka by mohli zvednout bitrate

  2. Jose

   To by vážně mohli alespoň na 256 nejlépe na 320. Mám pocit, že se zvuk na FM v LBC 107,8 trochu pokazil, nevím jestli jedou přes SAT, LBC nebo zda to vzniklo s tím přesunem z Vratislavic na Výšinu.

   Ještě k tomu článku bych měl jednu důležitou poznámku. Při takto použitém způsobu je samozřejmě výhodou, že do věže/zesilovače už lze zasunout sluchátka, což u sat přijímačů není možné, tedy výstupy na sluchátka tam nebývají, tedy poslouchat si v pohodě ze satu a přitom třeba sedět u PC nebo nerušit ostatní členy rodiny, co koukají na televizi. Praktikuji to takto již z dob satelitního analogu. Také je možné si ty výstupy ze sat přijímače natáhnout do PC pokud je tam vhodný audio vstup a softwarový mixák a pak je možné si i nahrávky ze sat vysílání natáhnout do PC a případně si je vypálit na CD, to jsem si dělal taky, do auta, když nic normálního na FM nehrálo, jako že taková doba byla. Nejhorší to bylo tak v letech 1992-2000, to nehrálo skoro nikde nic, co by šlo poslouchat. A člověk byl odkázaný pouze na rádia ze satu, když se nechtěl pozvracet z místních lokálních kočkopsů o ničem. A tak, co se týče digitalu lze samozřejmě doporučit další volná rocková rádia.

   Ten, kdo chytá ASTRU na 19,2°E tak zajisté zná německou Rock Antenne.
   Ten kdo chytá Digi TV na Thoru, tak tam má dvě dobré bulharské a to Rock Z a Radio 1 Rock.

   A nejlepší je to samozřejmě na Astře 2 na 28,2 kde jsou Carolone, Virgin Classic Rock, Planet Rock atd.

 2. pevy

  Tedy vážení, já mám kvalitu ze satu nesrovnatelně lepší, než z FM (ale nechtějte vědět, v jaké kvalitě mi jede Beat na VKV u nás :-)). Mimochodem o tom zpoždění: Jde mi u nás z FM Rychnov n.K. (107,6) a Pardubice (107,8). Z RK je signál opožděn o několik (o dost, rozhodně víc, než o dvě) sekund, oproti PCE. Nesouvisí to s modulací ze satu, takto je to už hodně dlouho (možná od začátku, jen jsem si toho všimnul až po nějakém čase).

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .