Proč kolují zvěsti o možném prodeji Primy?

prima_talentNěkolik měsíců kolují řeči o vážném zájmu finanční skupiny J&T o vstup do televize Prima. Nahrává tomu i velice těsná spolupráce Primy se slovenskou televizí Joj, kterou rovněž vlastní J&T. Vedení Primy ale nechápe, proč tato otázka novináře tolik zajímá a veškeré zmínky o možném prodeji odmítá. Generální ředitel Marek Singer projevil udivení nad tím, proč se tyto zvěsti šíří. Prý jde jen o nepodložené spekulace. Spolupráce Primy s Jojkou probíhá proto, že je pro obě televize vzájemně výhodná. Neznamená to prý žádné vlastnické sbližování.

Novináři by tomu možná i uvěřili, kdyby si nepamatovali, jak televize Prima před pěti lety přešla z rukou skupiny GES ke skandinávské MTG. Tehdejší mluvčí Jana Malíková ještě dva dny před ohlášením prodeje prohlašovala, že spekulace o prodeji nejsou pravdivé a že management televize schválil tříletý rozvojový plán, který NEPOČÍTÁ s jejím prodejem. A za dva dny bylo všechno jinak a Primu částečně koupil investor MTG.

Podobná situace se nabízí i dnes. Slovenská skupina J&T dlouhodobě usiluje o vstup na český televizní trh. Se zpravodajskou stanicí Z1 se jí to moc nepovedlo. Koupě Primy by mohla být výrazně výhodnější. J&T dlouhodobě investuje značné prostředky do slovenské televize Joj a značně rozšiřuje její portfolio. Hodnota Joj-ky stoupá. Pokud by k ni tato skupina přidala i českou Primu, mohl by vzniknout zajímavý středoevropský mediální dům, který by byl atraktivní pro nejednoho mediálního investora ze zahraničí. Například pro německý Bertelsmann, který před šesti lety téměř koupil Novu, nebo pro Rupperta Murdocha.

Nechce se mi věřit, že by skupina J&T zastavila svoji zpravodajskou televizi Z1 jenom tak. Možná si šetří peníze na jiný projekt. Možná je chce investovat do Primy. Mělo by to logiku. Jenže k mání je momentálně jen poloviční podíl. A předkupní právo může patřit společnosti MTG. Ale nechme se překvapit. Nálady a dohody na českém televizním trhu se mění jak počasí. V tomto ohledu tedy nelze nic vyloučit…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,