Příběh televize Pětka aneb jedna drahá reality show

petka-logo-1Tak nám skončila další z mnoha reality show. V hlavní roli tentokrát nebyla Iveta Bartošová, jak původně měla být. Sledovali jsme zrození i zánik jedné celé televize. Největší trhák podzimní sezony je definitivně za námi. Licence do zahraničí ale raději neprodávejme. Nebylo by vhodné se inspirovat.

Unikátní reality show by mohla mít název „Jak vybudovat a pak rychle zlikvidovat plnoformátovou televizní stanici“. Pro začátek si zrekapitulujme, co se vlastně stalo. V říjnu začala vysílat ambiciózní celoplošná televize orientovaná ryze na vlastní tvorbu a českou zábavu – TV Pětka. Zatímco to druhé může být z hlediska koncepce přínosné, to první nikoliv. Sázka výhradně na vlastní (drahou) tvorbu byla tím největším omylem managementu, ne však jediným.

Další omyl spočíval v nejasném profilu této stanice. Původně mělo jít o centrální program, který by spolupracoval s regionálními televizemi. Po zániku programu TV Prima (rozuměj po změně licence na Prima family) byla ze strany lokálních televizí poptávka po jiném centrálním programu, do něhož by menší stanice mohly vstupovat se svým zpravodajstvím. Pětka mohla být oním centrálním programem. Jenomže management si to na poslední chvíli rozmyslel, nebo prostě nedokázal najít s regionálními televizemi společnou řeč. Druhý omyl.

Třetího omylu se už nedopustil původní management, nýbrž ten nový. Když Pětku převzal její nový majitel – ať už by to byl kdokoliv – nechat ji finančně vykrvácet a pak vypnout, to rozhodně nebylo moudré manažerské rozhodnutí. Zaříznout tak drahý projekt v náběhu, to chce odvahu. Je to jako kdybyste vybudovali novou fabriku za desítky až stovky milionů korun, a pak ji ze dne na den nechali zdemolovat. Celá investice by skončila v nenávratnu.

Můžete namítat, že projekt TV Pětka byl nereálný už od začátku. Že podobná televize v současném prostředí vůbec neměla vzniknout. Že celá investice byla nesmyslná. Možná byste měli pravdu. Jenomže Pětka skutečně vysílat začala, a při troše štěstí mohla vhodně doplnit portfolio existujících stanic. Její vypnutí už po třech měsících tak nedává o nic větší smysl, než celá její existence.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: