Přechodné období?

cukrakmalyStále počítám vysílání DVB-T za provizorní, a dokonce pokusné. Pokusné proto, že mi připadá přijímaná kvalita signálu jako zkouška divákovy trpělivosti. Asi už tomu digitálu nerozumím. To bylo řečí, jak nebude vadit setkání se více signálů jednoho kanálu z různých vysílačů. Prý to bude, na rozdíl od analogových interferencí, zesílení, přesněji řečeno, posílení vf pole příslušného kanálu. Nemohu si pomoci, ale chci-li si natočit nějaký pořad bez „čtverečků“, obracím se na analog. Není to sice „perfektní“, ale nepřipravuje mě to o nervy. Míval jsem analog z Cukráku, ze Žižkova, a také z Liberce a Ústí nad Labem. To jsem využíval v dobách, kdy třeba Prima „trhala“ konce detektivek reklamou. Dnes ty detektivky „jedou“ po různých televizích již třetí nebo čtvrté kolo, takže o nic nejde, ale zpravodajství  nebo publicistika mi uniká děrami ve vysílání. Má někdo informaci, do kdy bude tento stav trvat? Netuším, jak se na DVB-T koukají ti lokálkáři, kteří si nechali zkoordinovat kanály, které pak Rada přidělila Primě, a již na ně nezbude v multiplexech místo, o sdílení kanálu nemluvě.

A víte, že jsem dokonce rád, že se DAB-T nesápe na naše FMka. A dlouho nebude. Já blázen ho propagoval, jako ideální rádio s dopravními informacemi, ale nevzal jsem v úvahu jakou máme v Parlamentě mozkovnu a Rady RTV. To bude asi ještě větší děs, a o kolik rádií asi tak přijdeme! Já sice nejsem lovec „Hitrádií“, ale něco jiného je mít či nemít možnost naladit si je. Ne vždy jedu autem sám a vnučky někdy nesdílejí můj vkus – a co si pak počnu?

Autor článku:

Komentáře (10)

    1. Jose

      Když tak toužíš po mém vyjádření, já se ti klidně vyjádřím, to není problém. Ohledně DVB-T jsem se hned na poprvé setkal poměrně s radikálním názorem, že celé DVB-T je pitomost a sprostost a není to vůbec nikomu, k ničemu, potřeba. Vypadá to sice na první pohled poněkud divoce a jeho zastánci operují hlavně s ,,chudými důchodci“ a ,,státním zájmem v případě potop a války“ a s 5 přijímači v rodině apod. Ale z hlediska trhu je tento radikální názor dobrý a pravdivý. Vychází z toho, že jak v satelitním vysílání tak v kabelovkách, případně i v IPTV je místa dost a jde tedy o trhy daleko rovnější a spravedlivější, nežli je omezený trh v DVB-T, kde je dáno pouze několik muxů a jen určitý daný počet stanic, který se nedá překročit a jde tedy o trh oligopolní, respektive, kdo má jaké páky a kdo má lepší známé a lepší lobisty a je lepší vyděrač, ten vyhraje. Ale nikoli ten, kdo má lepší program a chce něco divákům dát. Takže tento oligopolní přerozdělený trh je velmi špatný a v DVB-S by byla situace mnohem rovnější. Takže DVB-T není z tohoto hlediska vůbec nic dobrého a užitečnéého, ale cosi hodně špatného. Úplně klidně bylo možné všechny typeníze za kampaně a spol ušetřit. Použít pouze DVB-S a tak, kde by to nebylo možné z technických důvodů, nějaké špatně položené hluboké údolí, nějaké lokality chráněné památkovou péčí, Unescem a spol. tam šlo použít DVB-S a IPTV. Prostě DVB-T je celkově úplně na nic a úplně zbytečné !

      Další fakt. Analogové vysílání se k dokonalosti, jakého dosáhlo před jeho zrušením, ladilo, praxí a v terénu několik desítek let. Nelze tedy očekávat, že po změně, jakési DVB-T o kterém, až praxe, jim ukazuje, co to kde a v jakých podmínkách opravdu dělá, vše ostatní jspou předpoklady a nějaké školní výpočty, které můžou být pravdivé a také nemusí být, tak že to bude fungovat, tak prvních deset i kdyby to šlo, jakkoli rychle.

      Další fakt. Němci udělali přechod na DVB-T ze dne na den, sledoval jsem to. Večer vypnuli analog, ráno pustili digital, od té doby je zde dostupných 12 jejich stanic v DVB-T. Česká dosud žádná. Za nedlouho to mají být 4 z ČT. Ale zbytek zase až někdy za rok. Chápu, že nejsme tak bohatí jako Němci aby jsme si to mohli postavit vedle a jenom to za noc přepnout. Ale roztahat takzavený TPP na několik let je neuvěřitelná a odpuzující šáškárna. A jestli si myslí, že ti lidí, jim na jejich DVB-T čekají,až se milostpání uprdnou, tak se hluboce pletou. Ti lidé jim z vysoka na jejich DVB-T kašlou. Pokud se ho mají dočkat za rok nebo za dva. A už je to rok, co si nakupují satelitní přijímače. A ještě je moc kupovat budou. Kdo chce čekat na ČT Sport nebo na Cool nebo Nova Cinema nebo Barrandov nebo Public , Z1 nebo co. Nikdo !!! Takže k čertu šlo celé DVB-T a hurá pro satpřijímač. Takže až to mocipání s velkou slávou zavedou a přestřihnou si pasku a potřesou tlapičkama k úspěšnému završení přechodu DVB-T, tak zjistí, že jim to půl republiky nepoužívá, protože to už nepotřebují, protože se jim nechtělo čekat. Tak to je.

      To se týče T-DABu. Bohužel pan Rottenberg zde vyjádřil úvahu, že děkuje našim poslancům, ale že se toho možná asi už nedožije. Ten samý názor jsem zde vyjádřil i já, tedy, že se toho nemusím dožít. Do roku 2025 je to dost daleko. Sice jak správně zde podotkl nick PV, rok 2025 neznamená, že by to nemohlo jet už teď. Pravdou je, o některé licence zejména ČRo je žádáno, respektive Teleko má myslím podány žádosti o šíření převzatého vysílání tedy ČRo. Nic méně, ale vznikla tady jasná nevůle, podporovat se to nebude. Vzniklo tady ,,zazdění FM“. A vzniklo tady zdržení pokroku asi o 10 let. To nelze popřít. Ovšem, co bude za 10 let ? Naše stanice díky jejich absencím v DRM, T-DAB, DVB-S a značně pofidérní zastoupení v DVB-C, využívají alespoń jednu možnost digitálního šíření a to NET. Jsou tam skoro všechna. Naopak jsou tam dokonce na netu i takové stanice, které na FM vůbec nejsou. A jsou na netu i jiné kanály stanic, které jsou na FM, tedy na FM mají nějaký nezajímavý, nudný kanál, ale přitom jich provozují, ti samí několik podstatně lepších na netu. Takže net se u nás rozvíjí stále a dalo by se říci úplně nejlépe. Tedy i lépe nežli FM, které naopak upadá. Nyní se zde lze například i dočíst, že Evropa 2 spouští rádio, kde už je možné si udělat sám svůj výběr atd. Tak a otázkou do pranice je, zda za těch 10 let nežli se nám milostivě rozjede T-DAB, tak zda do té doby nebudou věci kolem netu tak daleko, že nebude možné běžně v autě při rychlosti 110km/hod si naladit na nějakém PDA takovouto netovou stanici. Pokud by to v budoucnu takto fungovalo…

    1. Jose

      Dobrého dne. Tak tuto adresu jsem neznal. Koukám, že s klábosením u fenoménu doby, tedy INTERNETU, ještě nejspíše delší dobu zůstaneme. Tak jsem se tedy na ten přehrávač podíval blíže. Použil jsem k tomu oblíbený prohlížeč místního Admína, tedy Firefox. Zjistil jsem následovné. Např. při zadání Vltavy to jde ze serveru ČRo. Pří zadání E2 heavy to nejde, měli by si to aktualizovat. A při zadání Blaník to jde z PLAY.CZ. Tím se chci dostat k jádru věci. Jsou to tedy pouze odkazy, nic víc. Servery, kde to doopravdy je, jsou mi známé české pouze 4.
      V prvé řadě ten první tedy již zmíněné AB Rádio tedy http://www.abradio.cz/ druhý, ten o kterém jsem se dozvěděl zde na tomto serveru a který používá mnohem lepší kvalitu a to http://www.play.cz/ a mám ho tedy mnohem raději a používám ho defakto denně, třetí o kterém jsem se dozvěděl, také na tomto serveru a který je určený takovým těm amatérům, pro pár přátel, co si chtějí spustit své vlastní rádio http://www.radioo.cz/ a úplně ten nejnovější, který nedávno spustila Lagardere, tedy tento http://radio.lide.cz/ žádný jiný český mi není znám. Všude jinde již jsou pouze odkazy na některý z těhle 4. Co se týče zahraničních, těch jsou samozřejmě tisíce. U nás v ČR jsem zjistil, že je dosti oblíbený tento http://somafm.com/ je to Americké a už se o tom, zde několikrát diskutovalo. A já sám jsem si objevil a mám velmi rád tento polský http://www.polskastacja.pl/ už jsem se zde o něm také několikrát zmínil.

      No nyní se vrátím tedy k tomu nejnovějšímu projektu Lagardere, když už na něj příšla řec. Já ho sice zmínil, jen tak, jako to, že se net u nás v tomto směru rozvíjí. Ale můžeme se pokusit to prohrabat hlouběji. Jedná se o tuto záležitost http://www.koule.cz/cs/co-je-musiline.shtml Předně se tedy zdá, že projekt má zpoždění, neboť se o něm i zde diskutovalo už mám dojem, tak někdy v lednu, ale až nyní se dozvídám, že to tedy už jede. Tak a nyní se k tomu pokusím vyjádřit. chci říci, že můj postoj by měl být víceméně nestranný, tedy ani tomu nefandím ani to nezatracuji. Předně. Nevím, jako sběratel jsem si několik desitek let mixoval své zásobičky sám, sobě, jak jsem chtěl. Tedy magnetofonových pásků, černých desek, kazetových pásků, originál CD i HDD plných mp3 na to mám dost. Právě proto, že už mě to nebaví, poslouchám rádia, kde mi to mixuje někdo jiný. Tak, ale samozřejmě musí to něco splńovat. Tedy vyhovuje mi třeba takovýto systém http://www.rockjamradio.cz/flashplayer/rockjamplayer.php?q=6 tedy já si volím kanál. To by mi tak nějak stačilo. Nevidím důvod si ještě mixovat samotné písničky. to by byl takový první názor.Na druhou stranu, ale víme, že takto funguje v USA velmi známá a komerčně úspěšná Pandora. Takže konec, konců, proč vlastně, ne ? Dále také víme, že ,,tyhle všelijaké vlastní zásoby“ doma docela solidně překáží. A že tedy nemusím mít knihovnu přes dva pokoje, když to najdu v knihovně veřejné. Takže ano, tohle bych asi celkem v pohodě vnímal jako budoucnost. Tedy, že je to uložené u někoho, někde a já si to pustím tedy od něj a nikoli od sebe. To asi ano. Mohla by to být budoucnost a mohlo by to tak být. Vlastně si to mohu pustit kdekoli, v práci, doma, na dovolené a nemusím to tahat sebou. To by bylo dobré. Ano to by byla dobrá služba. Na druhou stranu, ale patřičně poučený Orwellem mám trochu z toho strach. Neboli, jak říkáme my Češi, co je doma, to se počítá. Tedy, co když to nějaký cenzer probere a dojde k názoru, že třeba to, či ono se nehodí ? Co když třeba jen z komerčních důvodů nebo jednou nedostatku místa vyhodí zrovna to, co se líbí mně ? Takže úplně bez chyby, taková veřejně dostupná hudební knihovnička není.

      Dodám takové Sci-fi nebo maličko naváži na něco, co bych řekl, že tak maličko od vás zaznělo i když nejsem si jist, že to bylo přímo tohle. Co by se mně fakt ale moc líbilo. Vždy jsem obdivoval synchronizaci např. německých regionálních televizních stanic, kdy šlo po nich jít z jedné na druhou, třeba po westernech nebo po detektivkách. Když to srovnám s takzvaným On Line ČRo. Tedy zadržkuji si do ČRo. Tak nic moc. Ale dovedl bych si představit na stránkách ČRo takový přehrávač na který jste dal odkaz a v něm třeba vždy na 24 hodin, vždy zadané všechny pořady, všech regionálních studií ČRo. A já bych si jen potom z nich navolil. např. 10-11 Olomouc, 11-12 Brno, 12-13 Ostrava, 13-14 Sever, 14-15 Hradec atd. Tak takováhle služba by se mi fakt líbila. A ono by to jelo a přepínalo dle času na jednotlivé vybrané pořady. To by bylo fajn. Takhle, nežli v tom něco hledat pustím si raději Wave nebo Vltavu.

  1. Ivo Rottenberg Autor příspěvku

    Je to děs. Nikdy nestihnu vše. tak se orientuju na Oldies. Kdysi jsem psal, že ukládat nebo natáčet, z netu nemá smysl, díky „kvalitě“, ale s trochou trpělivosti se najde i něco poslouchatelného. Nemluvím o žánrech, jsa skromný dědek, stačí mi swing, klasické country a něco oldies. Jazzové tradicionály, New Orleans Dixielandy ap. Nyní jsem u vás asi klesl na úroveň penzistů, ale mě se skutečně ty „novinky“ nelíbí. A penzista jsem.

  2. Jose

    Proč klesl ?
    Osobně jsem tady vytočil do bezvědomí několikrát pár mladších jedinců, řka, že zcela přirozené a světem uznávané řazení hudby vypadá cca takto:

    1)Vážná hudba
    2)Jazz
    3)Alternativa, Indies a různí nezavislý a experimentální
    3)Rock a Folk
    4)Pop a ten zbytek

    Osobně pak z toho holduji 3 a 4. Byl jsem dlouholetým členem pražské Jazzové sekce a když nám bolševici uvěznili výbor, tedy Karla Srpa, Vladimíra Kouřila atd asi na půl roku nebo kolik to tehdy dostali. A vznikly nástupnické organizace Artfortum a Unijazz, byl jsem členem obou. Protože Artforum se stal pouze pražskou záležitostí a začal být, tak nějak jenom pro Pražáky, tak později už jenom Unijazzu a to zase několik let.

    http://www.unijazz.cz/

    Právě za jediným jazzovým rádiem, které tady kdy existovalo stál Vladimír Kouřil a jmenovalo se to Kobra, jenže to tak nějak nemělo komerční úspěch, takže se dali na Vážnou hudbu, patří pod Mafru a existují do dneška jako Classic FM.

    Bohužel i když uznávám toto řazení a právo vážné hudby na první místo, tak sám tyto akademiky nebo lidi ve fraku nebo, jak bych to nazval rád nemám, takže bych byl raději, když by ta stanice hrála dál Jazz. Jenže ono jim to fakt nešlo. Zajímavé je, že ta Vážná hudba jim jde. Pustím se do odvážné kritiky. Osobně si myslím, že to bylo právě tak trochu žívotními zkušenostmí, právě z Jazzové sekce a oni dělali chybu, že ten jazz pojali příliš moderně a velice náročně, jak byli zvyknutí, takže to bylo pro ,,penzisty“ Vašeho typu , kterých je moc asi nepřijatelné, když by se chovali komerčněji, tedy drželi se Swingu, Dixiledu, Smoth Jazzu a nikoli moderny a experimentů, mohli tady být nejspíše do dneška a mohli jsme mít jazzovou stanici. Vlastně ještě stále existuje i tohle http://www.radiohortus.cz/ a mám dojem že jako další takový server k věci by se dal ještě označit tento http://www.freemusic.cz/radio.php tam je Petr Dorůžka s World Music a pod. lidé.

    1. Ivo Rottenberg Autor příspěvku

      Samozřejmě, já už se tolikrát setkal s absolutní absencí tolerance, že si někdy připadám jako z jiného světa. Proč neblogujete? Byl byste jako štika v rybníce. Bylo by to zajímavé.

    2. Jose

      Hehehe…však ,,bloguju“ ne ? Akorát ve Vašem… Ne, těch důvodů je asi deset, ale tak nějak ten hlavní je asi ten, že je mi to slovo nesympatické nebo nemusím mít taky každou blbost… ono je v podstatě jedno jestli se tomu říká diskuse nebo blog nebo chat, já tomu říkám akorát pokecání si u piva , vy možná u kafe…to už je jedno…

    3. Ivo Rottenberg Autor příspěvku

      Jo ,Jo CHÁPU

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,