Kterak hvězdná loď z obrazovky odplula

radiotv-archiv9Vesmír, nejzažší hranice. Takové jsou cesty vesmírné lodi Enterprise, která se znovu a znovu vydává za poznáním tajemných nových světů hledat nové formy života a nové civilizace. Odvážně se pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal.“ Tak praví klasik… proč ale není tento kultovní seriál na českých obrazovkách?

Ani přesně nevím, kolik let mi bylo, když jsem v televizi viděl poprvé zahlédnul dílo, které mě zřejmě poznamenalo na celý život. No, nějaký pátek už to bude. Hvězdná loď se mi stala domovem po několik pátečních odpolední. Vše začalo sérií s podtitulem „Nová generace“, šarmantní Jean-Luc Picard jako kapitán mě učaroval (čistě jako osobnost), nejinak tomu bylo – podle mě u vůbec nejlepší série – Voyager, Kathryn Janewayová s noblesou vedla neohroženou posádku zcela neznámou částí vesmíru. Okouzlila mě natolik, že jsem se také chtěl stát členem její posádky. Pak přišla na řadu původní série ze šedesátých let.

Star Trek v našich končinách nemá na růžích ustáno. Ač tomu tak v polovině devadesátých let nevypadalo, Nova nabídla divákům kreslenou sérii Star Trek či první epizody Deep Space 9 (asi nejslabší článek), další části se objevily také na Primě, tento seriál u nás nikdy nebyl odvysílán do konce. Jediné štěstí, že se v České republice alespoň dostaly ke slovu všechny filmy (tuším vyjma jednoho). Samozřejmě, že prim drží Česká televize (Next Generation, Voyager, The Original Series). Nyní ale fenomén z celoplošných obrazovek zmizel, sem tam se mihne repríza některého z novějších filmů, slzu zármutku fanouškům však nezamáčkne. A navíc se už i reprízy stěhují na digitální kanál Nova Cinema. Dočkáme se ještě někdy uvedení tohoto kultu? Nova ani Prima jej zřejmě nenabídne (naději skýtá jen snad digitální Nova Cinema, případně druhý kanál TV Prima či nová stanice Barrandov), Česká televize na svých stránkách uvádí, že se o další repríze neuvažuje.

Nebýt kabelové televize AXN, tak bychom se ani nikdy nedočkali poslední série s podtitulem Enterprise, jež se vrací zpět do 22.století (ostatní série se odehrávají ve 23. a 24.století). AXN Sci-fi svým abonentům poskytuje návrat na loď Picarda. Do kin v květnu letošního roku konečně vtrhne premiéra jedenáctého celovečerního snímku. Snad se jej dočkáme i na obrazovkách. Stanice divákům sice servírují sci-fi příběhy typu Star Wars nebo seriály Hvězdná brána či Babylon, milovníci vesmírné lodi si na své tak úplně nepřijdou. A řekněme si upřímně, Hvězdnou bránu jsme viděli tolikrát, že ji můžeme snad už i odříkávat. Pomineme-li nabídku sci-fi seriálů, co takhle nereprízovat pořád dokola MASH, Přátele, Kobru 11…? A myslím, že by ani ALF nebyl proti, co Vy na to „Jamesi, Jean-Lucu, Kathryn…“? Nám Trekkies nezbývá než surfovat na internetu a pátrat po informací na komunitních serverech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .