Je časové znamení přežitkem?

digitalclockNásledujícími řádky bych rád předložil otázku: Je časové znamení přežitkem? Od dob, kdy se s věže Klementina mávalo v poledne praporem, aby mohl výstřel děla oznámit Pražanům dvanáctou hodinu, proteklo Vltavou mnoho vody. A jak je to nyní?

Jsou profese, kde je přesný čas podmínkou pro práci. Fungování spínačů při regulaci odběru v elektrárnách, letecký provoz také potřebuje přesné informace o čase a my si kontrolujeme přesnost svých hodinek s časovým znamením z rádia. V 1. roce vysílání Rádia Alfa byl její časový signál etalonem pro elektrárny a jejich rozvodny. To bylo před čtrnácti lety. Dnes mám pochybnosti o časovém znamení v rozhlase i televizích. Věc se má tak. Jedině pozemní FM vysílače celoplošného veřejnoprávního rozhlasu hlásí doposud skutečně přesný čas. Jenže tu máme vysílání v multiplexech DVB – T, kde je rozhlasové vysílání v „předstihu“, protože distribuce signálu nejde přes satelit. Distribuce rozhlasového signálu pro celou republiku jde přes satelit a časové znamení musí být cca o 800 milisekund předsazeno, aby výsledný signál přes FM vysílače byl přesný. Televizní okruhy zatím vysílají analogově i v digitálu a to nejen pozemními vysílači v DVB-T, ale také přes satelity. Jakou má asi váhu takový časový údaj, byť v sekundách, který má nedefinovatelné zpoždění. To by se mohlo uvádět jako v rádiu Jerevan. I televize Z1, která vysílá v DVB-T by nemusela mít zpoždění 5 sekund, kdyby věnovali údaji o čase větší pozornost. A to ještě „čísílka“ zvětší před celou, jenže stále o oněch 5 sekund opožděné. Ve všech případech se vám dostane vysvětlení, proč tomu tak je a já se ptám: má smysl uvádět nepřesný čas, i když je třeba sponzorem časomíry renomovaná firma?

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Tak nejspíše je ostudou takové renomované firmy, že sponzoruje neplatnou časomíru. Někdo by si třeba mohl říci nebo se dostat k jakési asociaci, jaká časomíra, taková třeba i ta rádoby renomovaná firma. A jít třeba raději za službou, či zbožím, k firmě, která nefunkční časomíry, nesponzoruje. Na druhou stranu k vůli přesnému času neposlouchám rádio, ale nosím na ruce, hodinky. Takže, když tam budou hrát pěknou muziku ať si čas, nehlásí, klidně vůbec. Ocenil jsem vysoce, když v nejmenovaném rádiu, nechali krásnou věc, dohrát celou a o čase se zmínili, někde 4 min po celé. Na jiném by ji hloupě stáhli a zase bych slyšel jenom půlku. Po podniku máme rozmístěné hodiny, které si berou přesný údaj snad z Ještědu nebo odkud a ten si ho zase bere z Mnichova nebo odkud a předpokládám, že je to vysíláno s patřičnými předstihy aby ten čas byl doopravdy platný. Kolega nosí i takové hodinky na ruce, které si sami ten přesný čas, odchytávají z nějakého signálu. Takže , když budou rádia pěkně hrát, nemusí k tomu čas vůbec žádný mít. Když hrají blbě, měl by alespoň ten čas sedět, když už k ničemu jinému, nejsou.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .