Hokej v televizi ožije, v příští sezoně uvidíme federální derby

hc-lev-logoSouboj českých a slovenských hokejových klubů už nebude od příští sezony jen záležitostí předsezónních „přáteláků“. Česko-slovenský klub v rusko-evropské lize Lev Poprad se stěhuje do Prahy, na mapě KHL zřejmě přibudou dva další slovenské kluby. Lze tedy čekat, že hokeje v televizi bude od příští sezony mnohem více.

Po dvaceti letech se čeští a slovenští hokejoví fanoušci konečně dočkají dlouhodobého soutěžního klání svých klubů i ve vzájemných zápasech. Až doposud se české a slovenské kluby setkávaly pouze na přátelské úrovni před sezonou. Výjimkou bylo několik málo utkání v Evropské hokejové lize před 12-15 lety nebo dva vzájemné soutěžní zápasy v jediné sezoně hokejové Ligy mistrů. Přitom fotbalových utkání bylo mnohem víc, zejména díky přítomnosti atraktivních ligových pohárů.

Konkurence na hokejovém poli ale konečně dospěla do fáze, že se české a slovenské kluby budou znovu setkávat v jedné z nejkvalitnějších lig světa a k vidění budou desítky derby zápasů ročně. Jediný Česko-slovenský klub KHL – LEV Poprad se stěhuje do pražské O2 arény. Jeho absence ale vyvolala významné změny na Slovensku. Do soutěže KHL předběžně míří i slovenský HK Poprad a přihlášku podal i Slovan Bratislava. Pokud všechno klapne, dočkáme se v příští sezoně několika atraktivních soubojů českého a slovenského hokeje na nejvyšší úrovni.

HC Lev sice není Sparta ani Slavia, ale v KHL bude reprezentovat český hokej. A tak pokud se střetne v jednom zápase s bratislavským Slovanem, půjde o nefalšované federální derby, kvůli kterému část hokejových pamětníků volala po obnovení společné federální ligy. Atraktivní na této úrovni ale mohou být i souboje pražského týmu s Popradem nebo slavnými kluby z Moskvy.

Hokeje v televizi bude od příští sezony mnohem více. Fotbal už tedy nebude tím dominantním sportem, který díky atraktivním evropským soutěžím dostával na obrazovkách výrazně větší prostor. Nelze ale čekat, že si KHL vybuduje u českých diváků významný kredit již v první sezoně. Pokud se ale projekt v Praze udrží, může za dva až tři roky dosáhnout značné popularity. A pak lze doufat, že to už nebude pouze záležitostí jednoho klubu.

Mimochodem, je na škodu, že v Praze bude působit klub pod značkou LEV. Bez tradice a bez jádra skalních fanoušků. Pokud by tento projekt vzala pod svá křídla Sparta nebo Slavia, bylo by to určitě zajímavější a zápasy českého a slovenských klubů by měly ještě zajímavější nádech. Na druhou stranu, nic není předem zatraceno. Ještě před dvěma lety byl projekt Lva v Praze nemyslitelný. Klub i proto hledal (a úspěšně našel) dočasné působiště na Slovensku.

Dnes je jasné, že už ani česká hokejová federace příchodu KHL nebrání. A možná tak stojíme na prahu nové éry nejen v česko-ruském, ale zejména v česko-slovenském klubovém hokeji.

hc-lev-logoHokejový klub LEV Poprad se mění na LEV Praha.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: