Filmové zakletí sobotních televizních večerů

radiotv-archiv30

Relativně malou nápaditost a odvahu ke změně projevují pracovníci programových oddělení hlavních tuzemských televizí pro náplň sobotních večerů. Dlouhé roky je podle jejich mínění jediným vhodným formátem pro tento víkendový čas film a to zejména americký.Obě dosavadní plnoformátové komerční televize nasazují pro většinu sobot v roce do hlavního vysílacího času dva akviziční snímky po sobě. První program České televize tento jednotvárný proud zahraniční filmové produkce doplňuje hodinovým předskokanem ze své původní tvorby. Od dvacáté hodiny tvoří alternativu k americkým bijákům na Nově a Primě Hodina pravdy, Trapasy, podzimní taneční horečka ve Star Dance či nově připravovaná show Zázraky přírody. V ní se od 14.února pokusí veřejnoprávní stanice propojit zábavný pořad se vzdělávací relací. Spojení dvou rozdílných formátů do jednoho kusu symbolizují i dva zvolení moderátoři. Baviče a herce Maroše Kramára doplní redaktor Vladimír Kořen, který má ve zpravodajství ČT na starosti vědu.

Do stejně nastavených sobotních vod naskočil i čtrnáctidenní benjamínek českých komerčních stanic. I TV Barrandov nastavila pro zmíněný vysílací slot dvojporci zahraničních filmů. Jednotvárnost nabídky však rozbíjí alespoň půlhodinovým pokusem o vlastní skečovou show projektem Koko TV po dvaadvacáté hodině.

Nemám v zásadě nic proti vysílání zahraničních filmů. Mnozí diváci je vyhledávají, komerčním stanicím přinášejí v poměru pořizovacích nákladů a objemů reklamy na nich nabalených pozitivní čísla. Jen je zarážející ta dlouholetá formátová zkostnatělost sobotní večerní programové nabídky tří mainstreamových tuzemských kanálů, kterou se žádná z televizí nepokusila oživit jiným typem pořadu. Zajímavá je i konfrontace s nejbližšími sousedy. Zatímco slovenský trh je na tom v zásadě stejně jako ten český – tři hlavní stanice (Markíza, Joj a Jednotka) v sobotu večer nasazují dva filmy po sobě (Jen Jednotka před ně vsunuje svůj vůbec nejúspěšnější pořad Pošta pro Tebe). Naopak německé kanály právě na tento čas nasazují rozmanitý mix. Objevují se zde velké několikahodinové zábavné pořady, skečové půlhodinky, talk show, reality show, ale i ony zmíněné zahraniční filmy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .