Fassbinderův mistrovský kus na ČT2

radiotv-archiv29Česká televize tentokrát ukazuje svou vlídnou veřejnoprávní tvář a nabídne intelektuálním diváků velkolepý zážitek v podobě čtrnáctidílného (13 dílů plus závěrečný televizní epilog) seriálu Berlín, Alexandrovo náměstí. Fanoušci si budou muset poněkud počkat na pozdější noční hodiny, přesto lze tento počin kvitovat s velkou radostí.

Rainer Werner Fassbinder (1945 – 1982) je jednou z největších osobností světové kinematografie. Byl to německý režisér, scénárista, herec a přední představitel New German Cinema (Neuer Deutsche Film), tedy nové vlny německé kinematografie. Je proslulý především svojí provokativností, kterou můžeme spatřit prakticky ve všech jeho filmech a také až neuvěřitelnou pílí. Během svého krátkého profesního života – pouhých 15 let – dokázal natočit 35 filmů, dva seriály, zrežírovat 24 divadelních her a také dvě hry rozhlasové.

Berlín, Alexandrovo náměstí je velkolepý koprodukční projekt západoněmeckých a italských televizních společností. Vznikal od léta 1979 do jara 1980. Během rekordních 154 natáčecích dnů natočili tvůrci celkem 930 minut, rozdělených a sestříhaných posléze do 13 dílů a epilogu pro potřeby televize, i když sám Fassbinder jej chtěl původně uvádět vcelku. Režisér pro svůj scénář použil ojedinělý román Alfréda Döblina, který je sám o sobě mnohovrstevnou koláží o podobách našeho světa a postavení jednoho obyčejného člověka uprostřed sociální mašinérie. Vše se odehrává v reáliích Alexandrova náměstí a jeho okolí v ponurém přelomu dvacátých a třicátých let.

Myslím, že náročnější divák by si jednoznačně neměl nechat ujít tuto šťavnatou lahůdku. Když už pro nic jiného, tak aspoň pro uspokojení vlastního vědomí, že existují i jiné seriály než „vékávéčka“, Ulice nebo „major Zeman“.
První díl seriálu Berlín, Alexandrovo náměstí poběží tento čtvrtek 26. března od 23:10 na ČT2.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .