Analogová tma v USA za dveřmi

countdowntodigitalmalyV noci z 16. na 17. června 2009 budou Spojené státy psát dějiny v pozemském televizním vysílání. V tento den totiž končí ve všech státech USA analogové vysílání a jakoby mávnutím kouzelného proutku se stane systém NTSC historií.

První termín vypnutí z před několika měsíců, konkrétně 17. února, nevyšel, ale tentokrát se na nikoho ohledy neberou. Některé stanice však odložení neakceptovaly a už nyní jsou pouze v digitálu. Jenže tyto nejsou tzv. nationwide, ale pouze lokálního charakteru, takže jim to prošlo.

Kampaň na přechod je obrovská. Televize i rádia chrlí do éteru varovné signály všem, kteří stále tuto informaci berou na lehkou váhu. I přesto, že podobnou kampaň vedou satelitní a kabeloví operátoři s vidinou získání dalších oveček pod svá křídla, je pozemní digitál velkým lákadlem. Samozřejmě, že svou kvantitou nedokáže převýšit své soupeře, ale má mnoho lákavějších možností. Tou největší je dotace od státu na receiver, který je po obdržení kuponu de facto gratis. Dalším velkým lákadlem je příjem všech programů bez nutnosti podmíněného přístupu – neboli zadarmo. Koncesionářské poplatky v USA neexistují.

A to hlavní teprve přichází – HDTV. Na větší město kolem 500.000 obyvatel připadne v průměru 12 programů v HD kvalitě a to zcela zdarma. A co navíc? Pozemskému HD, které je výhradně vysíláno v MPEG-2, nemůže např. satelitní vysílání toho samého programu absolutně konkurovat, neboť brutální komprese do AVC 2.64 je kvalitativně o 50 % horší. Osobně vnímám systém ATSC a užití MPEG-2 za vynikajícíc, i když si doba žádá určité změny.

Docela mě mrzí to, že Českou republiku ovládne DVB-T. Ptám se proč. Proč se zavádí něco, co není schopné umožnit HDTV? I pan Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT nedávno prohlásil, že pro HD signál není místo. Zní to vše jako velký paradox. Opravdu nevím, kde se bere odvaha všech zainteresovaných propagovat něco, co je ještě v plenkách odsouzeno k neschopnosti. Americký divák zažívá přínos a český bohužel téměř nic. Možná ti z posledních, kteří budou na konci řetězce přechodu kolem roku 2012 mají šanci zažít možnou změnu na vyšší level, ale prozatím to je jen teorie. Vše ukáže čas.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .