První týden s Jihlavou

radio_jihlava.jpgDnes tomu jsou 4 dny, co český éter obohatilo nové rádio Jihlava 101,1 FM. Je pravda, že na nějaké závěry je příliš brzy. Rozhodně bych nerad hodnotil dosavadní práci, to by bylo ukvapené. Spíše se chci podělit o své první dojmy z prvních čtyř dnů vysílání.

Na rádio Jihlava jsem se celkem těšil. Do nových stanic jsou vkládány poměrně velké naděje k tomu, že se do českého éteru dostane něco nového a neotřelého. Splní Jihlava tyto ambice? V úvodu mě uvítal Jan Kolařík, teda aspoň pevně doufám, že se tak jmenuje. Jedná se o staniční hlas… fanoušky Star Treku se jeho hlas vybaví jako hlas praporčíka Harryho Kima z vesmírné lodi Voyager. Jeho hlas není protivný, je příjemným společníkem celým dnem. Hudební obal také patří k těm lepším, které můžeme slýchat.

Nyní k muzice. Přináší něco nového? Žádné převratné věci se bohužel neudály. „Zombie československé pop-muzik“ občas vyskočí, ale jinak není česká hudba hraná na Jihlavě špatnou stránkou. Co se týče zahraniční produkce, jsem mile překvapen. Natalia Imbruglia se v poslední době často neukazuje, mně tato volba potěšila. Jsem rád, že rádio svou pozornost nekoncentruje pouze na aktuální hity, které hraje neustále dokola a několikrát denně. Společnost mi v průběhu týdne dělal Falco (Rock Me Amadeus) nebo třeba R-Kelly (I Believe I Can Fly).

A nyní k hlavnímu jádru – programu a moderátorům. Moderátoři jsou kromě hudby asi nejdůležitější součástí vysílání. Tedy rádio Jihlava nemá moderátory, ale baviče. Zatím jsem měl možnost poslouchat „pouze“ dámskou část týmu. A jejich společnosti mi nebyla nemilá, ba naopak. Počáteční nervozita opadla a kolegyně (moderátorka-zprávařka) si nahrávaly na smeč. Chvíle s moderátorskými vstupy mi příjemně utíkaly. Víkend je pak vyhrazen mužskému osazenstvu, nechám se překvapit, zda dosáhnout kvalit moderátorek. Prozatím bych mírné přeřeknutí odpustil. Dámy mají ale značný potenciál dělat rádiu dobré jméno. Jen mě mrzí, že nedostávají více prostoru, podíl mluveného slova je bohužel velmi nízký (ač je dle licenčních podmínek). Opět bych rád zdůraznil, že k přehrávání písniček nepotřebuji rádio (k tomu mi zatím docela dobře slouží discman či věž). Stálo by za úvahu zvýšit penetraci slov ;-).

Programová náplň je zaměřena především na aktuální zpravodajství a zábavu.  Zpravodajský servis je v celku vyhovující, možná bych čekal více zpráv z regionu, ale asi se zatím nic význačného neděje. Kvalitní počasí a dopravní servis snad dnes nemůže chybět. Zajímavým nápadem je zvířátko na konec zpráv, to osoba za mixážním pultem pustí do éteru zvuk nějakého zvířete (kočka, pes, kůň,…). Jen jsem zvědavý, jak dlouho tento nápad vydrží. Nicméně není špatný. Trochu snad vadí slogan „hrajeme nejvíce písniček na přání„. Motto mi totiž připomíná akci jiného rádia (více si můžete přečíst v recenzi Volume doprava?), písničky na přání se hrají jedenkrát za hodinu. Ani další akce – soutěž Tajemný zvuk není dvakrát originální. Ale někde se začínat musí. Ve vysílání jsou často ke slyšení vtipy, které zasílají posluchači. Také milé zpestření, snad bude dostatek vtipů, aby bylo co vysílat.

Celkový dojem z prvních dní rádiem Jihlava hodnotím kladně. Má „našlápnuto“ ke konkurenceschopnosti. Budu této stanici rozhodně držet pěsti (ne palce, to jsou kopance), má na to vykrojit si z rozhlasového koláče slušný kus.

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. Petr Kružík

  Martine, cca se dá souhlasit. Né, že by se Radio Jihlava mělo stávat ukecaným, ale více slov a interakce s posluchači, uvedení zdařilého zahraničního songu (ty české zná přeci každý trouba) by vůbec neškodilo. Být programovým okamžitě vyperu normalizační bakelit, toho si „užijí“ posluchači až dost z konkurenčních stanic. Okamžitě přelaďuji či vypínám! Vždyť solidních českých je přeci dost a dost. Marně bych hledal na RJ Bártu, J.A.R. a jim podobné. Více rockových, Barák na odstřel opravdu není píseň! Stejně tak doplnit o novější i starší zdařilé věci. Když si pustím slovenské radio, jdu kolikrát do kolen kolik kvalitní slovenské hudby se nyní produkuje – v čechách se hraje jen zlomek. Poměr cz-sk/zahraniční muzika cca 1/4 je celkem v pořádku. Víc by bylo jen na škodu! A souhlas – kolovrátek to není ani omylem, široký a pestý záběr.. našlápnuto tam je! Ale makejte, RJ.. Petře :)

 2. EX Radio A 96,4 Jihlava

  Já teda nevím, ale připadá mi to takové „neslané, nemastné“. Rozhodně to není „úplně jiné“ než ostatní rádia, jak sliboval v jednom z článků Petr Zettner.
  Co se týká muziky – vezměte hitrádio, ořežte jej o pár normalizačních songů, o pár nejnovějších hitů uječenejch americkejch histerek, přidejte pár utahaných 5 – 20 let starých songů – a máte… Rádio Jihlava. Asi jsem čekal trochu moc, nebo fakt něco jiného, snad trochu víc muziky od místních kapel, ale je vidět, že se toho všichni bojí.
  Mluvené slovo – tak toho je opravdu málo, a co se týká místního dění, nedozvím se o nic víc než z jiných lokálních rádií.
  Jo, a jingl po každé písničce…. no fuj! Po pěti dnech poslechu to vyloženě otravuje. Že to tak dělají všichni? No a? Stačí 2x za hodinu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .