Co je nejdražším pořadem v rádiu? Ticho.

Zvuk ilustrace, www.sxc.huTicho je nejdražším pořadem, jaký se kdy může vysílat v rádiu. Pro jeho výrobu přitom nepotřebujeme žádnou zvláštní techniku, a tak se ticho může vysílat jen za předpokladu, že vlastníme licenci a aktivujeme vysílač. I když to zní paradoxně, i dnes se ještě v některých stanicích objevuje ticho, dokonce na více než minutu. Posledně se to něchtěně přihodilo libereckému Rádiu Dobrý den.

K tomuto článku mě inspiroval poslech nejmladšího libereckého Rádia Dobrý den. Ve středu v čase 17:25 přirozeně skončila písnička Kino Gloria od Petra Rezka, pak bez jakéhokoliv jinglu nebo předělu následovalo přibližně dvouminutové „čisté“ ticho, nejednalo se tedy o technickou závadu na trase. Pak bez rozpaků program pokračoval písní od Simply Red. Tehdy jsem si vzpomněl na veselé historky z rozhlasového vysílání, které kolují mezi moderátory a dalšími spolupracovníky rádií. Podle nich může mít ticho několik zdůvodnění, přičemž málokdy jde o selhání techniky. Většinou, tak jak téměř všude, hraje velikou roli lidský faktor. Podívejme se na některé důvody:

1) Skladba z CD dohraje, moderátor mimo studia
Tento důvod již dnes není tak častý, jelikož se pro vysílání používají moderní počítačové programy a hudba tedy nemusí být odbavována z CD, až na výjimky. Ještě před deseti lety ale nebyl počítačový systém vůbec samozřejmostí, a každá skladba, která šla do éteru, musela být připravena v CD mechanice. Tehdy některé stanice vysílaly systémem moderátor-technik, nicméně i one-man show byla už v té době běžná.
Tehdy se dělily písničky na standardní a „kuřácké“ neboli přestávkové. Mezi kuřácké patřily ty, které byly delší. Když je moderátor pustil do éteru, mohl si jít na několik minut odskočit nebo zakouřit. Zřejmě nejznámější kuřáckou písničkou je November Rain od Guns n’ Roses, kterou většina rádií hrála nejen ve zkrácené, ale dokonce i původní nezkrácené verzi. Samozřejmě 9 minut je na rozhlasové vysílání až moc, a proto se tato písnička často nedohrávala do konce.
Nicméně pokud si moderátor odskočil na vynucenou pauzu, a z jakéhokoliv důvodu se nestihl vrátit, výsledkem bylo ticho, které mnohdy trvalo jen několik vteřin, nebylo však ojedinělé.

2) Nesprávně nastavený playlist
Dalším důvodem k tichu je nesprávně navolený playlist, když vysílací hodina není dostatečné rozplánovaná a může se stát, že vysílací systém nedohraje hodinu případně blok do konce stanoveného času. I když jsou nové moderní vysílací systémy vůči tomuto odolné, v minulosti se někdy neplánované ticho objevilo, hlavně v noci. Pokud hudební dramaturg nenaplánoval na noc dostatek písní, a noční vysílání probíhalo bez lidské obsluhy, tak ticho bylo na světě. Nutno dodat, že v noci to nebyla pro rádia tak výrazná tragédie, protože poslechovost nočního vysílání, zvláště u regionálních stanic, je téměř rovná nule.

3) Nedostatečný „střih“ skladeb
Obvykle každá skladba, která se kdy dostane do hudebního archivu rádia v počítači, musí projít určitou úpravou, při níž se vystřihne tichý začátek a usekne ticho na konci, nastaví se refrénová ukázka, případně se celá skladba mírně zkrátí pro potřeby rádia. Ojediněle se však stává, že nějaká píseň se do vysílacího systému dostane v neupravené podobě například s dlouhým tichem na konci. To se děje zvláště tehdy, když rádio přechází na nový vysílací systém a není možné automaticky importovat nastavení skladeb z předchozího systému. Tehdy se nastaví jen nutné minimum aktivních skladeb a zbytek archivu je na odpovědnosti moderátora, aby odbavení těchto skladeb ručně ohlídal. Jenže i zde může nastat situace, že moderátor se spolehne na vysílací systém právě v době, kdy běží nesprávně nastavená skladba. Pokud odběhne ze studia, nemusí už tichu zabránit a skladba hezky skončí, aniž by začala další.

Zvuk ilustracni, foto: www.sxc.hu

4) Reklamní nebo programové odpojení
I vysílání reklamy nebo odpojovaného programu může zadat důvod k tichu, alespoň na části frekvencí nebo v rámci některých platforem. Pokud se má nějaký program vysílat jen na některém místě, musí být na ostatních frekvencích příslušná alternativa. Například, když chce rádio odpojit reklamu v bodě A, tak v bodě B obvykle pustí náhradní písničku, případně nechá doznít původní píseň až do konce. Někdy se to ale nezdaří a výsledkem je krátké, byť jasné ticho na části frekvencí.
Malý extrém se dokonce jednou odehrál v bývalém slovenském rádiu Twist. Jeden z nových moderátorů, který se právě učil zacházet s vysílací technikou, omylem zapnut odpojení vysílání jen pro Bratislavu. Zatímco rádio na jedné své frekvenci vysílalo dál, na všech ostatních frekvencích bylo několikaminutové ticho. Podobný exces se stal hluboko v noci, a naštěstí pro dotyčného zaměstnance si žádný z posluchačů nestěžoval.
U mnoha amerických rádií se využívá speciální výplň u odpojovaných pořadů. Některá rádia vysílají určitý druh programu na svých terestrických frekvencích, a internetové vysílání odpojují kvůli autorským právům. Většinou na internetu vysílají oznam o tom, že určitý pořad zde nemůžou vysílat. V jednom případě jsem ale místo podobné výplně zachytil jen obyčejné streamované ticho.

5) Výpadek vysílání
Posledním nepříjemným důvodem pro ticho je porucha na trase a následný výpadek vysílání. Selhání techniky ale nebývá tak časté, zde ho uvádíme jen pro úplnost.

Důvody, proč se ticho někdy objevuje v éteru rádií, ale nemusí být jen technické. Někdy jde o dramaturgický záměr. Například v krátké novodobé historii Českého rozhlasu i Slovenského rozhlasu nalezneme programové pasáže, kde se ticho využívalo jako významová pauza. Například před ohlášením časomíry. Když hlasatelka uvedla „Bude 12 hodin“, následovalo několikavteřinové, někdy téměř minutové ticho, než se ozvalo známé pípání před celou. V dnešním světe rozhlasu jsou podobné dramaturgické „výstřelky“ dávnou minulostí, nicméně jako vzpomínky přežívají dodnes.

Ilustrace: www.sxc.hu

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. Jose

    Domnívám se, že když by DD vysílal ticho 24 hod denně, že by to bylo to nejlepší, co by mohl udělat. My máme skoro všude v práci puštěný Beat, teď také a hrají právě Slade. Ale je nutno přiznat, že ten vysílač ve Vratislavicích jim padá dost často. Nevím tedy, co slítne, zda je to na trase nebo jsou Vratislavice, bez proudu nebo co se děje. Ale tento týden, jim to vypadlo zase a jen šum. Vysílač zmizel z FM. No museli jsme použít nějakou náhradu a použili jsme Evropu 2, kde jsme zjistili, že muselo dojít k nějaké změně programu, protože během monitoringu 3 dni, neodehrála žádného českého komunistu, pouze jednoho českého, známého, fašistu. Takže nám vyšla, jako nejmenší možné zlo, z dostupných frekvencí. Pokud Beat má výpadek.

    1. Ovi

      Ukázkový příklad FM stereo ticha bohužel právě nabízí Radio Ethno. Vysílač včetně RDS jede, internetový stream také, ale obojí naprázdno. A to už několik hodin.

      http://home.tiscali.cz/oviradio/

    2. Rumcajs

      Ano, Beat je super. Taky ho přes pavučinu hodně často poslouchám, jsem totiž z Chomutova a u nás není Beat terestricky dosažitelný. Ale ke svému zděšení jsem zjistil, že existuje další rádio blaníkovského formátu, liberecký Dobrý den. Takové rádio kdyby vysílalo ticho celých 24 hodin tak bych to silně uvítal taky. Vždyť jen Blamík se tu roztahuje jako hydra. Zničil plzeňskou Karolínu, jihočeské rádio tuším Limonádový Joe (kdyžtak mě opravte jestli se pletu), u nás na severu má tři frekvence, pak ještě Blaník střední Čechy, Praha a jižní Morava. Na Moravě vysílají nadto ještě dvě rádia blaníkovského formátu OK A Petrov. Ne, děkuji, nechci. S díky odmítám rádia, která hrají normalizační šlágry a dokonce i svazáky jako Davida. Tahle rádia by fakt udělala nejlépe kdyby z VKV frekvencí zmizela úplně. Jak já bych byl rád kdyby na naší chomutovské frekvenci 106,5FM místo Blaníku vysílal Beat. Já poslouchám country, folk, rock, oldies, jazz ale i tu klasiku si rád poslechnu, ale nestrpím, aby mi rádio cpalo do uší normalizační songy a české cover verze zahraničních songů, které já můžu s klidným svědomím nazvat zpraseninami, a to z 90%.

    3. Jose

      @Rumcajs – no, maličko jsi to pomotal.(Ale to já dělám taky.)Blaník zničil, jak správně píšeš Karolínu a to druhé country rádio, co zničil, se jmenovalo Eldorádio. Radio Limonádový Joe, to byla stará pražská záležitost. Ostatně stále existuje http://limonadovyjoe.cz/joe/index.php Dobrý den pak není typickým příkladem rádia ,,blaníkovského typu“ tedy komunistického normalizačního rádia. Ne, to ne. On je typickým příkladem amatérského venkovského kočkopsa. Čili to je neuvěřitelná a zcela neposlouchatelná zplácanina Karla Kryla, AC/DC a Michala Davida. Přičemž na Blaníku Kryla ani AC/DC nedostaneš, čili to je typické komunistické rádio, stejně jako OK a Petrov. Ale u Dobrého dne tomu tak není, to je prostě vesnická amatérská zplácanina. Takových je v ČR víc. Do stejné kategorie patří i tzv. Radio Contact Liberec. Jinak rádia, která se dají bez obav, že by člověk byl obtěžován atrapami na hudbu, z dob totality, spustit z FM, tak ty jsem si dal na ruhle stránku http://home.tiscali.cz:8080/~cb009902/ už jsem z ní tedy vyřadil Hey poctivý rock, protože se asi brzy změní k mnohem horšímu, ale doufám, že tam budu moci přidat Gama rádio.

    4. Jose

      @Rumcajs po druhé – prostě tohle by se mělo každou chvilku spustit http://www.homerlive.cz/kultura/gama_radio_kvalitni_muziku_si_naladite_na_1079.html a myslím si, že pro jedince našeho typu by to mělo být přijatelné, uvidíme… Jinak pak leda počkat až do Mostu přijde BEAT, což by měl. Dostal tam teď 93,0. Ale obě ta rádia budou bohužel slabá, mají přiděleno jen 0,2kW takže netuším, zda to má schopnost dolézt až k vám.

    5. Rumcajs

      Díky za info, mám v tom trošku guláš a teď jsem aspoň v obraze. Já jsem to rádio DD takhle tipoval podle toho Rezka uváděného v článku. A na ty linky se mrknu, ale až zejtra. Teď se mu chce spát. Zatím se měj. No a asi mi nezbyde než Beat poslouchat i nadále přes pavučinu. U nás v Chomutově holt chybí, a to silně, kvalitní country a rockové rádio.

    6. Jose

      Tak o rocková rádia už se nebojím, ty už snad vydrží, tedy mimo Hey poctivý rock. Ona se vrátí i ta folková. Já si myslím, že musí platit zákon o zachování energie. Celkem bych řekl, že třeba vymírají příznivci dechovky nebo jazzu, dobře tak je nahradily nové žánry jako hip hop nebo dance. Ale rozhodně zatím nevymírají příznivci folku ani rocku. Tyhle dva styly jsou stále ,,IN“ úplně stejně jako byly ,,IN“ v roce 1960. Nějakých padesát let je z tohoto hlediska sranda. Čili trošku se to tady podařilo demagogicky a politicky pozdržet aby se tzv. zasloužilí umělci mohli nažrat, ale to je tak všechno. Jinak je jak rockerů, tak folkáčů pořád stejně. Takže, když si někdo myslí, že s prosazováním normalizace a dělání si z ostudy kabát bude mít o dva posluchače na víc. Je to jeho věc. Naštěstí už to některé zrovinka přestává bavit, viz. Hey česky a nej, kteří se konečně stavají slušným rádiem, kladné ohlasy na to, již byly zaznamenány i zde, že z nich bude Hey to můžeš. Třeba je opravdu bude moci v novém kabátě více lidí. Věřím tomu. Stop normalizaci a komunismu v českém rozhlasovém vysílání. Ale zpět k folku a zachování energie. Dobře vypnuly tedy Karolínu a Eldorádio, ale folkáči, jak říkam, neumírají. První to zkusil normalizační Čas, který na dvou vysílačích pustil něco jiného, tedy směs normalice, country a oldies viz. http://www.casradio.cz/show.php?kat=zprava&cislo=1231106138&mesto=brn po té se rozhýbalo pražské Country rádio a žádalo, kde se dalo. A co je důležité pokračují v tom. No a nejnovější je prostě tohle, převzato z webu radia SAMSON: 22.05.2009 Ahoj lidi,teď nám držte všechny palce co máte. Je tady po roce práce licenční řízení na terestrické kmitočty pro oblasti Plzně, Karlových Varů, Tachova a Železné Rudy. My samozřejmě chceme této šance využít a dostat k vám naši muziku, alespoň na území západních Čech. Držte nám palce a já vám na oplátku slibuju, že tu pohodu, kterou si užíváme na netu přeneseme i na rozhlasové vlny. Váš Samson.

  2. Leoš Zajíček

    Pamatuji si na jeden rozhovor s Romanem Andělem z Kiss JČ. Vyprávěl o tom, jak Kiss JČ má na vysílači detektor ticha a když se náhodou ozve několikavteřinové ticho, nebo vypadne trasa, tak zařízení automaticky zavolá technikovi. A jednou měli v rádiu oslavu do pozdních nočních hodin a v opojení je napadlo vystřelit si z technika, tak šli do studia, vložili do playlistu několikavteřinovou pauzu a technik měl nečekaný noční budíček :-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .