Volně šířené satelitní televize v češtině a slovenštině

Jak legálně sledovat nekódované české a slovenské programy? Můžete si vybrat z nabídky volně vysílajících televizí. Těch českých a slovenských sice není moc, ale nemusíte řešit přijímač s dekodérem ani satelitní kartu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Přístup ke stovkám televizí z celého světa – včetně českých a slovenských

Jednou z velkých výhod satelitního příjmu je okamžitý přístup ke stovkám až tisícům nekódovaných stanic. Na satelitu jich vysílá velké množství a můžete tak na jednom set top boxu přijímat programy z desítek nejen evropských zemí. Není proto překvapením, že na satelitu jsou k dispozici i české a slovenské televize.

Českých a slovenských nekódovaných stanic je na satelitu – z pochopitelných důvodů – mnohem méně než německých, italských nebo anglických. I tak má ale satelitní nadšenec k dispozici několik televizí v českém a slovenském jazyce obvykle v lepší obrazové kvalitě než nabízí příjem na běžnou anténu.

Nekódované stanice na satelitu se nazývají též FTA stanice /z anglického free-to-air/.

Proč je českých a slovenských nekódovaných stanic na satelitu tak málo?

Nabídka nekódovaných stanic je výrazně omezena z důvodu nedostupnosti vysílacích práv.  Aby televize mohla vysílat po satelitu nekódovaně, musí mít zakoupena vysílací práva pro všechny státy, které tímto vysíláním pokrývá. V případě satelitu to znamená, že musí mít vysílací práva pro většinu evropských zemí.

Jelikož nákup vysílacích práv pro celoevropské šíření je finančně velice nákladný, většina nekódovaných televizí vysílá pouze pořady vlastní tvorby – tedy zpravodajství a reportáže, vlastní dokumenty, diskusní pořady a teleshopping. Z tohoto důvodu se nekódované stanice – vyjma německých a britských – netěší příliš velké pozornosti diváků.

Naopak, právě německé televize nakupují vysílací práva pro celou Evropu a díky tomu mohou nabídnout skutečně atraktivní program.

Navzdory těmto překážkám má český a slovenský divák k dispozici několik nekódovaných stanic ve svém jazyce.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Výhody a nevýhody satelitní televize

Hlavní výhodou satelitního příjmu je široká nabídka programů včetně množství zajímavých programů dostupných úplně zdarma. V této části vás seznámíme s největšími výhodami a připomeneme i nejvíce skloňované nevýhody satelitního příjmu.

....

Seznam nekódovaných stanic v češtině a slovenštině

ČT 24 – český – zpravodajský kanál České televize
Óčko – český – hudební
Relax – český – plnoformátový
Rebel – český – hudební
Šlágr TV – český – hudební
TV Noe – český – duchovní
Regionálnítelevize.cz – český – zpravodajský

TA3 – slovenský – zpravodajský
TV8 – slovenský – kvízový
TV Lux – slovenský – náboženský

Poznámka: Výše uvedený seznam je aktuální k 30.6.2016. Pokud jste našli někde chybu nebo máte doplňující dotaz, napište nám na redakční e-mail.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .