Veřejnoprávní kanál ČT sport si připomněl deset let vysílání

V pátek 10. února 2006 odstartoval své vysílání tehdy čtvrtý kanál České televize ČT4 Sport. V posledních deseti letech nabídl divákům 730 dní přímých přenosů. Své desáté výročí si připomněl speciálním pořadem.

ct-sport-studio-651

V prvních měsících vysílal jen pro určitou část domácností

Sportovní kanál České televize odstartoval své vysílání se zahájením zimních olympijských her v Turíně v roce 2006. „Program ČT sport se vyprofiloval jako jeden z pilířů podpory českého sportu, osmdesát procent všech odvysílaných pořadů totiž sleduje právě výkony našich sportovců. Vždy se snažíme být u těch nejpodstatnějších událostí a například výkony všech deseti nominovaných v anketě Sportovec roku viděli diváci právě na ČT sport. Velké sportovní události pak v programu doplňují menšinové disciplíny, které by se jinak k publiku nedostaly, futsal, florbal, kolová nebo curling. Právě tato kombinace masových a menších sportů je programovou základnou ČT sport,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

ČT sport zpočátku vysílal pouze šestnáct hodin denně a dostupný byl jen pro určité domácnosti. Kvůli tomu zůstal sport přítomen i ve vysílání ČT 2. Překlopení veškerého sportovního obsahu na ČT 4 (Sport) přišlo až postupně podle toho, jak rostlo pokrytí. ČT sport se mohl dostat do všech domácností až po úplném vypnutí analogového televizního vysílání. Nyní vysílá ve veřejnoprávním multiplexu společně s dalšími programy České televize a Českého rozhlasu.

televize-fotbal-grafika

Měla by mít televize ČT sport dva kanály v době významných akcí?

Určitě i vám napadla myšlenka, zda by (nejen) Česká televize mohla mít v době významných sportovních akcí více než jeden sportovní kanál. V poslední době se totiž několikrát projevil nedostatek vysílacího prostoru na jednom programu, zvláště pokud se uskutečnila významná sportovní událost srovnatelná s MS v hokeji.

Přečtěte si komentář k vysílání kanálu ČT sport v době významných sportovních akcí

V prvním roce olympiáda, MS v hokeji i MS ve fotbale

Zcela upřímně, když jsme v únoru během olympiády v Turíně začínali vysílat, málokdo z nás věděl, co vypouštíme do světa. Byli jsme hlavně šťastní. Olympiáda a její celodenní program nám nabídly divácké lahůdky. Pak hry skončily a začalo mistrovství světa v hokeji a mistrovství světa v kopané. Šlo to samospádem,“ vzpomíná na zahájení vysílání jeden ze zakladatelů ČT sport a dlouholetý šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černý. Na přípravu sportovního kanálu měl společně s Michalem Dusíkem a dalšími třemi lidmi, kteří tehdejší ČT4 Sport zakládali, vyčleněno pět měsíců.

Ve speciálním pořadu k deseti letům vysílání sportovního kanálu provedli diváky jeho historií i současností Robert Záruba, Petr Vichnar, Jaromír Bosák, Ivana Chvátalová a Barbora Černošková.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .