Už nejen Chelsea, ale i Sparta. Digi sport usiluje o českou fotbalovou ligu

Když placený kanál Digi sport před několika lety získal práva k anglické fotbalové Premier league, pro české fanoušky to byla noční můra. Nyní se na Digi sport mohou dostat nejatraktivnější zápasy Gambrinus ligy.

digisport-651

Marketingová společnost STES, která ve jménu českých ligových klubů obchoduje mimo jiné i s televizními právy, podepsala čtyřletou smlouvu se společností Pragosport. Fotbalovým klubům tato smlouva vynese celkově 400 milionů korun za čtyři roky. A právě Pragosport bude mít rozhodující slovo ohledně vysílání českého fotbalu v tuzemských televizích. Může celý balíček práv prodat jedné stanici, nebo rozdělit jednotlivé zápasy na několik kanálů.

Pragosport prodal Premier league, nyní obchoduje s Gambrinus ligou

Druhá možnost jeví jako nejreálnější. O vysílání fotbalových přenosů budou mít celkem jistě zájem Česká televize s Novou. V tom případě se určitě podělí o některé zápasy. Otázkou je, kdo získá nejzajímavější část vysílacích práv, konkrétně právo prvního výběru v jednotlivých kolech. Zde se může do hry zapojit i placená kabelová nebo satelitní televize a nejčastěji se mluví právě o Digi sportu.

Digi sport je poměrně populární na trzích, kde má satelitní platforma Digi TV dlouholetou tradici. Na českém a slovenském trhu však začal tento kanál působit až poté, co společnost spřízněná s Digi TV získala v roce 2010 exkluzivní vysílací práva na anglickou fotbalovou Premier league. Tato fotbalová soutěž se následně stala stěžejním produktem, na němž Digi sport postavil svou existenci v České republice a na Slovensku.

Digi sport má v některých zemích až tři kanály.

Digi sport má v některých zemích až tři kanály.

Digi sport už vysílá ligu na Slovensku, přidá i české zápasy?

Zatímco v České republice lákal Digi sport diváky prakticky jen na Premier league, na Slovensku se zapojil i do vysílání tamních ligových zápasů. A jelikož práva pro anglickou fotbalovou soutěž už drží jiná společnost – Slovak Sport TV – tak Digi sport potřebuje jiné exkluzivní produkty, aby si udržel současné nebo získal nové předplatitele.

Právě Gambrinus liga by pro mohla být zajímavým produktem pro českého diváka. Pokud by Digi sport získal právo prvního výběru, mohl by vysílat nejatraktivnější zápasy Sparty i Plzně a dalších klubů, ale pouze v rámci Gambrinus ligy. Pokud by se mu případně povedlo doplnit program o jiné atraktivní evropské soutěže, měl by slušnou šanci přilákat k placené platformě Digi TV další diváky.

Česká pobočka Digi TV na prodej, Gambrinus liga může zvednout její hodnotu

Digi sport přitom nabírá na síle i díky tomu, že na Slovensku přešel tento kanál i celá platforma do portfolia telekomunikačního operátora Slovak Telekom. Díky tomu se mohl pustit i do dalších projektů – například spustil druhý kanál a přidal i doplňkové programy pro přenosy fotbalové Ligy mistrů. V nejbližších letech bude určitě usilovat o vysílací práva pro další atraktivní soutěže.

Českého trhu se sice tento krok zatím netýká, no není vyloučen ani fakt, že by Slovak Telekom mohl časem expandovat i do Česka právě prostřednictvím zdejší pobočky Digi TV, která bude dříve nebo později někomu prodána. Pro jejího současného majitele určitě dává smysl zvyšovat hodnotu platformy tím, že pro její exkluzivní sportovní kanál získá zajímavý obsah a tím přiláká nové předplatitele. A exkluzivním obsahem může být i fotbalová Gambrinus liga.

Když divák neplatí klubům vstupné, musí zaplatit alespoň televizi

Českým divákům se sice nemusí líbit, že by nejlepší zápasy domácí fotbalové ligy byly pouze na placené televizi, no ve světě jde o běžný model. Právě díky prodeji televizních práv si kluby mohou rozdělit stále vyšší částky za každou sezonu. Pokud divák neutrácí na vstupném, mohou mu kluby vytáhnout peníze z kapes i přes placenou televizi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .