ČT24 míří do digitálního experimentu CDG

ct24_satNikoli České radiokomunikace, ale společnost Czech Digital Group (CDG) zařadí do svého experimentálního pozemského digitálního vysílání v Praze zpravodajský kanál ČT24. Veřejnoprávní televize vyjednává s předsedou představenstva CDG Leošem Pohlem o využití volné programové pozice, na které firma dříve šířila hudební kanál MTV Dance a později na něm zkoušela obraz 16:9. Podle informací z Kavčích hor je spuštění pozemského digitálního vysílání ČT24 v pražském experimentu CDG otázkou několika málo dní.
„Od České televize jsme získali parametry modulace a požádali jsme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o změnu licence pro experimentální vysílání,“ potvrzuje Leoš Pohl. Zkušební multiplex CDG zatím šíří programy ČT1, ČT2, Novu, Primu a TV Praha, konkurenční České radiokomunikace nabízejí místo TV Praha hudební kanál Óčko. „Signál budeme brát z Czech Linku, takže ve chvíli, kdy bude jasné, že budeme moci ČT24 šířit, ji zařadíme. Je to otázka pěti minut,“ dodal Pohl. Vysílací rada o žádosti CDG jednala tuto středu a podle předsedy Petra Pospíchala jí vyhověla. „CDG bude moci rozšířit programovou nabídku ve chvíli doručení našeho rozhodnutí,“ uvedl Pospíchal. Teoreticky by se tedy ČT24 mohla v éteru objevit již koncem tohoto týdne.

Krafl: Jednání s ČRa pokračují

Česká televize původně počítala s tím, že ČT24 zařadí do experimentálního multiplexu Českých radiokomunikací. Podala si dokonce žádost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a ta se změnou experimentální licence ČRa souhlasila. Nastal ale problém s tím, který ze stávajících programů radiokomunikace vyřadí, protože podle Martina Roztočila, ředitele úseku vysílání ČRa, je stávající datový tok multiplexu maximálně vyčerpán. Mluvčí radiokomunikací Pavel Kočiš navíc minulý týden Lidovým novinám řekl, že firma chce zkušební digitální vysílání ve stávající formě zastavit: „Zájmem ČRa je co nejdříve zahájit řádné komerční digitální televizní vysílání. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je i ukončení současného experimentálního vysílání, které již beztak splnilo svou roli.“
Podle mluvčího ČT Martina Krafla tím ale jednání s radiokomunikacemi nekončí: „České radiokomunikace sdělily ČT svůj záměr experimentální vysílání DVB-T ukončit a vyvolaly jednání o dalším postupu. Věříme, že k němu dojde v druhé polovině června, tedy v nejbližší době, na úrovni generálních ředitelů.“ Mluvčí dodal, že o zařazení zpravodajského kanálu ČT24 do druhého pražského experimentu požádala sama CDG. „Vzhledem k probíhajícímu a prozatím nedokončenému jednání s ČRa jsme její žádosti vyhověli,“ uvedl Krafl. ČT24 bude v Praze a nejbližším okolí vysílat na kanále 46. Kromě CDG měl zájem o zkušební pozemské digitální vysílání ČT24 také Český Telecom, ten však nedávno své experimenty DVB-T v Praze a Brně pozastavil.

ČT24 digitálně jen do konce roku?

Zpravodajský kanál ČT24 lze v současné době přijímat po kabelu, satelitu a na internetu. Kabelová společnost UPC podle mluvčího Františka Maliny zařadí tento program do základní omezené nabídky ve všech lokalitách (děje se tak od 1. června), Karneval jej zatím nabízí ve formě promokanálu v Praze, Brně, Ostravě, Zlínu, Pardubicích, Plzni, Příbrami, Nymburku, Litvínově, Meziboří, Mostu, Chomutově, Oseku, Teplicích, Bílině, Duchcově, Dubí, Krupce, Chlumci, Jílového u Děčína a v Děčíně. O souhlas se zařazením ČT24 do programové nabídky požádaly Radu pro rozhlasové a televizní vysílání i některé menší kabelové společnosti, například F.C.A. či Kabelová televize Kopřivnice. ČT24 lze volně naladit také přes satelity Eurobird a Astra a v placené satelitní službě UPC Direct. „Kabelové společnosti šíří program do cca 400 tisíc zásuvek,“ tvrdí Martin Krafl.
ČT24 může být součástí zkušebního digitálního vysílání CDG v Praze pouze do konce tohoto roku. Do té doby totiž vysílací rada prodloužila společnosti CDG licenci pro experimentální vysílání DVB-T. Její platnost by ale mohla skončit i dříve, pokud by CDG před koncem roku zahájila řádné vysílání „celoplošného“ multiplexu B. V něm by ale kanál ČT24 vysílat neměl, čtyři programové pozice mají obsadit komerční provozovatelé, kteří zvítězí v probíhajícím licenčním řízení. Zpravodajský kanál ČT by měl přejít společně s programy ČT1 a ČT2 do takzvaného multiplexu veřejné služby, o jehož obsah se postará Česká televize společně s Českým rozhlasem. Mluvčí ČT už dříve serveru RadioTV řekl, že Kavčí hory nepočítají se zprovozněním veřejnoprávního multiplexu dříve než v roce 2007.
UPDATE: Product manager digitálního vysílání Českého Telecomu Miroslav Kratochvíl sdělil, že experiment DVB-T v Praze i Brně nadále pokračuje: „Pokud máte doma MHP set-top box, tak po jeho naladění zjistíte, že na 64. kanále v Praze a 25. kanále v Brně naladíte vysílání (barevné pruhy doprovázené zkušebními zvuky) a budete si moci vyzkoušet interaktivní aplikace, které ČTc právě na těchto kanálech vysílá. Pokud, jde o TV obsah (ČT24, ČT1, ČT2 nebo jakékoliv jiné TV) jsme jaksi bezmocní, naši zástupci se snaží získat jakoukoliv TV do experimentálního vysílání, ale marně.“
UPDATE 17.6. od Martina Krafla z ČT: „Vysílání ČT24 bylo dnes v 16.15 zapojeno do DVB-T experimentálního digitálního terestriálního vysílání společnosti CDG, a.s. provozovaném na kanálu 46 v Praze a okolí.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .