Velký bratr na hradě – nová reality show

radiotv-archivS novou reality show Die Burg – Prominent im Kettenhemd vyrukovala německá Pro 7. První díl mohli diváci sledovat v neděli 23. ledna. Vysílá se živě denně ve 20:15 a druhý den odpoledne se opakuje. Soutěž je dělána ve stylu Velkého bratra, jen prostředí je tentokrát jiné. V jedné show na RTL II nahradila pohodlný dům džungle a soutěžícími byly známé osobnosti. Pro 7 loni místo exotické džungle situovala svoji show nazvanou Alm (Salaš) na salaš. I tady vystupovaly různé hvězdičky (označované jako céčková a v některých případech dokonce déčková třída). Úspěch Salaše se vedení televize zalíbil a tak si v managementu začali lámat hlavu s tím, jak opět dosáhnout úspěchu. Die Alm dosáhla podílu na trhu 20%. Takové číslo překvapilo i samotné tvůrce.

Show prováděla oblíbené moderátorka Sonya Kraus, kterou diváci znají například z pořadů Talk, talk, talk, Clipmix nebo S.O.S a moderátor Elton. Show se odehrávala v Jižních Tyrolách. Stejně jako v případě Džungle na RTL II i tady byly připraveny různé nelibé úkoly. Jen místo exotických červů a pavouků bylo vše domácí z fauny a flóry střední Evropy. Diváci se mohli kochat tím, jak jeden ze soutěžících musel sát kravské mléko přímo z vemene, modelka z Penthouse se vykoupala v hnoji apod. Nechutných scén bylo dost a tak se internetová fóra a blogy plnily příspěvky, které vyjadřovaly pohoršení. Tvůrci ale mohli být s dosaženými výsledky spokojeni.

Zbrusu nový produkt se jmenuje Die Burg (Hrad). Tím je i dáno najevo, kde se nová show odehrává. Dějištěm je středověký hrad Rappottenstein v Dolních Rakousech v části zvané Waldviertel nedaleko od českých hranic. Při hledání vhodné lokality najezdili tvůrci 8 tisíc kilometrů. Hledali v Německu, Rakousku, Švýcarsku i České republice Středověký hrad z 12. století je v soukromých rukách. Přes četná obléhání nebyl nikdy dobyt. Od roku 1664 patří hrabatům Abensbergům a Traunům. Protože je ve velice dobrém stavu, posloužil už několikrát filmařům. Celkem je tady 21 pokojů, různé sály, kaple, zahrada a hladomorna. To všechno je možné si kdykoliv pronajmout např.: pro různá školení a podnikové semináře.

Role moderátorky se opět ujala Sonya Kraus a jejím partnerem bude opět Elton. Pořad nemá být jen prostoduchou zábavou, ale přinést i trochu ponaučení. Zatímco na salaši rozdával moudra Josef ze salaše, který se vyznal v pasteveckém životě, v show Hrad bude odborník specializující se na středověk. Ten tak divákům i soutěžícím přiblíží, jak se používali jednotlivé zbraně, pečovalo o zvířata a připravovalo jídlo. Zvířata o které se tady bude pečovat (5 slepic, 2 trpasličí kozy, 3 husy, 3 kachny a 8 zajíců) nejsou určena ke konzumaci a budou pod dohledem veterináře.

Pobyt na hradě potrvá 16 dní. Oním Orwellovským Velkým bratrem je zde 40 kamer, které budou sledovat dění jak přímo uvnitř hradu tak také na nádvoří. Stejně jako v Salaši se vždy volil někdo, kdo musel vykonávat nechutné úkoly, na Hradě se volí póvl a šlechta. Ten kdo je zvolen mezi šlechtu, si celý den jen užívá. Póvl ho totiž musí obsluhovat a plnit různé příkazy. O zařazení mezi urozené nebo plebs rozhodují duely. Kdo se utká s kým je na divácích, kteří vybírají v telefonickém hlasování. Tento způsob se používá i v aktuální řadě show Big Brother, která běží na RTL II. Samozřejmostí jsou výhry pro hlasující. Volat se dá z Německa, Rakouska a Švýcarska. Kdo z účinkujících nebude chtít některý úkol splnit, skončí za trest v hladomorně.

Které hvězdy a hvězdičky se objeví na obrazovce se dlouho nevědělo, protože nebyla uzavřena jednání o výši honorářů. Nakonec se objevila skupinka v tomto složení.
Xenia, princezna ze Saska. Osmnáctileté dívce opravdu koluje v žilách modrá krev. V televizi se už objevila při hledání Popstars. Za své účinkování na Hradě dostane11 tisíc euro. Trochu tučnější honorář, 60 tisíc euro, si vydělá Princ Frédéric von Anhalt, 61 let. Ex-hostitel v Big Brother Alex Jolig (42) si vydělá 16 500 euro. Jednatřicetiletá zpěvačka Karin Maataoui přijala 17 400 euro. Moderátorka, herečka, muzikálová zpěvačka a zároveň držitelka licence pro závodění s vozy Formule 3 Tanja Schumann (42) obdrží 12 800 euro. 11 500 euro dostane Artemis Gounaki (32), která učila zpívat účastníky soutěže Popstars. 10 500 euro a zviditelnění přinese Hrad dvaačtyřicetiletému Ricky Harrisovi, který moderoval talk-show, teď moderuje teleshoppingy. Herečka z denně vysílaného seriálu Zakázaná láska (Verbotene Liebe) a seriálů RTL Die Wache, Balko a Der Clown Andrea Suwa dostane 15 600 euro. Osmadvacetiletá erotikstar Tina Angel dostane honorář, jehož výše zůstává běžnému smrtelníkovi utajena. Ne už ale její míry, které jsou 110/60/88. Desátý člověk byl dlouho utajován. Jako překvapení se tady pak objevil zpěvák Christian Anders známý ze 70. let díky šlágru Es fährt ein Zug, nach nirgendwo, který z něj doslova přes noc udělal hvězdu. Nyní se zabývá esoterikou. V případě, že to někoho přestane bavit, může kdykoliv skončit a na jeho místo přijde náhradník. Odstoupivší účinkující ale přijde o svůj honorář.

Náklady na celý pořad dosahují několika miliónů euro a jsou tak srovnatelné s výdaji na natočení celovečerních filmů nebo na velké sportovní přenosy. Hrad se připravoval už od začátku prosince. Musela se mj. i zajistit ochrana památkově chráněné budovy, která by při některých disciplínách mohla utrpět újmu. Štáb čítá 150 lidí, kteří bydlí ve 4 hotelích. O dopravu se stará devět vozidel. Dění na hradě snímá 40 kamer, stříhá se ve 12 střižnách, elektrický proud zajišťuje 7 centrál. Přenos proudu a dat pak obstarává 30 kilometrů kabelu, o osvětlení se stará 350 lamp. Podle producenta Martina Husmana se používá celkem 44 tun materiálu. Aby se náklady zaplatily, je potřeba dosáhnout podílu na trhu 17 – 18 %. „To by byla katastrofa, kdyby to nefungovalo,“ říká šéf zábavy na Pro 7 Jobst Benthues.

Celý název pořadu je Die Burg – Prominent im Kettenhemd tedy Hrad – prominent v drátěné košili. Jak už je uvedeno výše, na pořadu se podílí odborník na středověk. Ten také dbá na používání správného oblečení. Všichni účinkující, kompars i moderátoři jsou oblečeni do dobových kostýmů. Zatímco moderátoři a kompars mají pod róbami z dob rytířů teplé spodní prádlo, soutěžící se musí spokojit jen s historickými kostýmy. V první den soutěže přitom nebylo příliš teplo. Moderátorům šla při každém slovu od pusy pára. Sněhová pokrývka nenechala nikoho na pochybách, že v exteriérech je opravdu – 5 stupňů Celsia.

Diváci kteří některý díl propásnou a nestihnou ani reprízu, si můžou na internetu přečíst hradní deník. Internetová prezentace na webu Pro7 nabízí i něco navíc. Různé hry a pak také interaktivní prohlídku hradu Rappottenstein, kde se celá show odehrává. Atmosféru umocňují hudební podkresy. Za patřičným hudebním doprovodem nestojí nikdo menší než Ritchie Blackmore.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .