Polská televize chystá šest digitálních kanálů; sportovní už v roce 2006

radiotv221Sportovní, vzdělávací, zábavný, filmový, dětský a parlamentní. Takové digitální kanály chystá spustit polská veřejnoprávní televize TVP. První z nich, podle serveru Wirtualnemedia.pl sportovní, zahájí vysílání již v první polovině příštího roku. O vzniku nových tematických kanálů informoval minulý týden na filmovém festivalu ve Varšavě generální ředitel Polské televize Jan Dworak. TVP se tak pustí do přímé konkurence s druhou nejsledovanější polskou komerční televizí TVN, která již vybudovala celou skupinu kabelových tematických stanic.

Televizi čeká restrukturalizace a propouštění

Dworakovo prohlášení vzbudilo mezi mediálními experty rozpaky. Přišlo totiž ve chvíli, kdy na veřejnost pronikly informace o mimořádně nízké sledovanosti nedávno zprovozněného tematického kanálu TVP Kultura. Deník Zycie Warszawy zveřejnil výsledky utajovaného průzkumu, podle kterého kulturní program sleduje v jedné minutě pouhých 816 diváků. Sledovanost je dokonce tak nízká, že ji nelze při současném způsobu měření téměř zachytit. Ředitel TVP se nechal slyšet, že se jeho management inspiruje u italské veřejnoprávní televize RAI, která provozuje několikanásobně větší počet specializovaných televizních programů (uvažuje například o spuštění speciálního kanálu věnovaného ZOH 2006 v Turíně).
Polská televize už vypsala výběrové řízení na poradenské firmy, které by jí měly v souvislosti s přechodem na pozemní digitální vysílání a vznikem nových stanic pomoci s restrukturalizací. Neoficiálně se hovoří o tom, že TVP hodlá propustit 800 z celkového počtu čtyř a půl tisíce zaměstnanců. Televize zatím neuvedla, v jakém časovém sledu hodlá nové programy pustit do éteru. Není také jasné, zda tyto kanály budou vysílat reklamu. „Pokud jde o program Kultura, tam nám to přijde zbytečné, ale například u zábavného kanálu říkám, proč ne,“ uvedl šéf Polské televize Jan Dworak.

Trumfne Polská televize komerční TVN?

Pokud TVP v příštím roce skutečně spustí vlastní sportovní kanál, čeká ji přímý boj s další polskou komerční televizí Polsat. Ta již provozuje kabelový a satelitní program Polsat Sport. Navíc další komerční stanice TVN, která vlastní populární fotbalový klub Legie Varšava, uvažuje o spuštění sportovního kanálu v příštím nebo přespříštím roce. Do skupiny TVN už nyní patří kromě stejnojmenné plnoformátové televizní stanice dalších šest tematických kanálů. Nejznámějším z nich je zpravodajská televize TVN24 (veřejnoprávní televize kupodivu o zpravodajský kanál neusiluje), dále pak filmový kanál TVN Siedem, TVN Meteo o počasí, motoristická stanice TVN Turbo, TVN International pro Poláky žijící v zahraničí a nejnověji TVN Style pro ženy.
Polská televize už nyní provozuje dva celoplošné kanály TVP1 a TVP2, které se tradičně drží na prvních dvou příčkách sledovanosti mezi všemi polskými televizemi. Dále vysílá okruh TVP3, který tvoří regionální program několika menších studií. Pro Poláky v zahraničí, ale také cizí diváky, vysílá mezinárodní program TV Polonia (volně přes satelit). Tematický kanál TVP Kultura zahájil vysílání letos v dubnu a je dostupný přes kabel, satelit a v místech experimentálního digitálního vysílání Polské televize, tedy ve Varšavě a slezské aglomeraci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .