Nominacím na letošní ceny TýTý vévodí TV Nova

radiotv-archiv26V sobotu 12. dubna proběhne finálový večer, na kterém budou již po sedmnácté předány ceny pro nejoblíbenější pořady a lidi televizních obrazovek. Přímý přenos z hotelu Clarion Congress Hotel Prague odvysílá TV Nova, která má i nejvíce nominací.

V období od 18. února do 16. března mohli čtenáři časopisů Týdeník Televize, TV Max, TV Plus, TV Revue, Claudia, Rytmus života, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Tina, Šťastný Jim a Žena a život (vše vydavatelství Bauer Media) pomocí SMS a korespondenčních lístků hlasovat v devíti kategoriích. Z došlých hlasů bylo v každé kategorii nominováno 5 osobností/pořadů s nejvyšším počtem hlasů. Pro ty pak lze hlasovat (pouze formou SMS) od 31. března až do 12. dubna 16.00 a ve stejný den proběhne na TV Nova přímý přenos, na kterém budou ceny TýTý předány. O vítězi kategorie Objev roku rozhodnou divácké esemesky zaslané během přímého přenosu a o tom, kdo se stane členem Dvorany slávy rozhodne odborná porota. Absolutním vítězem se stává ten, kdo dostane od diváků nejvyšší počet hlasů.

Vyrábí Nova nejlepší pořad a seriál?

Po šestnácti ročnících vykrystalizovaly jako nejprestižnější kategorie Pořad roku a Seriál roku. V prvně jmenované kategorii jsou síly relativně vyrovnány. Za TV Nova jsou nominovány Televizní noviny a Na vlastní oči, Česká televize má ve hře Uvolněte se, prosím a taneční estrádu StarDance, pátým nominovaným je soutěžní pořad Hádej, kdo jsem vysílaný TV Prima. Televizní seriály vždy byly považovány za doménu ČT, ale v posledních letech jsou válcovány sladkobolnými produkty komerčních televizí a na nominacích to je vidět. TV Nova má v pětici hned tři kandidáty Ulici, Ordinaci v růžové zahradě a Pojišťovnu štěstí. Po jednom seriálu pak mají TV Prima (Velmi křehké vztahy) a ČT (Četnické humoresky).

Prima nemá osobnosti

V kategorii Osobnost TV zpravodajství jsou nominováni Lucie Borhyová, Markéta Fialová, Ray Koranteng, Karel Voříšek (všichni TV Nova) a Jolana Voldánová (ČT). Osobností TV publicistiky se může stát Pavlína Daňková, Radek John, Josef Klíma (TV Nova), Marek Eben nebo Václav Moravec (ČT). Marek Eben je také nominován v kategorii Osobnost TV zábavy. Společně s ním se o pokřivené zrcadlo ucházejí Vladimír Hron, Karel Šíp, Jan Kraus (ČT) a jediným kandidátem Novy je Leoš Mareš. S jednotlivými televizemi lze spojit i herecké kategorie. V ženské kategorii jsou nominovány Jiřina Jirásková, Zlata Adamovská, Kateřina Brožová, Hana Maciuchová (TV Nova) a Dana Morávková (TV Prima). U herců mají nadvládu muži s veřejnoprávních kanálů Josef Abrhám, Viktor Preiss, Ivan Trojan. Toto trio doplňují Ladislav Potměšil a Petr Rychlý (TV Nova).
Z výčtu je patrná převaha TV Nova a neúspěch TV Prima (1 nominace v kategorii hereček). Další kategorie pak víceméně odpovídají sledovanosti a z ankety TýTý se letos nejspíš stane přímý boj mezi Novou a ČT.

Zbytečné kategorie?

V soutěži o nejoblíbenější tvář a pořad televizní obrazovky působí kategorie Zpěvák a Zpěvačka poněkud zbytečně a navíc. I když je pravdou, že Vladimír Hron, Sámer Issa, Zbyněk Drda a Aneta Langerová by bez televize nebyli tam, kde jsou dnes. Mužskou trojici doplňují Karel Gott a Petr Kolář. Aneta Langerová má za soupeřky Lucii Bílou, Ewu Farnou, Helenu Vondráčkovou a Lucii Vondráčkovou. Tyto dvě kategorie, vzhledem k principu diváckého hlasování, dokonale kopírují Zlatého/Českého slavíka. A je na nich krásně čitelná setrvačnost, tak typická pro českého diváka.

Gott je všude nej…

Nejvíce vítězství má na svém kontě Karel Gott (Další styčný bod se „slavíky“, těch má doma Karel Gott 33). Celkově vyhrál 22x (15x Zpěvák roku a 7x Absolutní vítěz). Další v pořadí je Lucie Bílá s 13 výhrami (11x Zpěvačka, 2x Absolutní vítěz), o třetí místo se dělí s desíti výhrami Jiřina Bohdalová a Radek John. Dvorana slávy se poprvé objevila na udílení cen za rok 1994 a postupně do ní vstupovali František Filip, Vladimír Dvořák, Miroslav Horníček, Karel Pech, Štěpánka Haničincová, Jiří Hubač, Ivo Paukert, Gustav Oplustil, Stella Zázvorková, Zdeněk Smetana, Antonín Moskalyk a Zdeněk Velíšek.

Cenám TýTý, které od roku 1991 pořádá časopis Týdeník Televize, předcházela anketa Mám rád, kterou v roce 1990 moderoval Ondřej Havelka. Tehdy se předával pavouček. V letech 1992 a 1993 dostávali vítězové keramického panáka a od roku 1994 je cenou známe vypouklé zrcadlo vyrobené Kurtem Gebauerem. Před rokem 1989 pořádal týdeník Československá televize anketu o populární osobnost televizní obrazovky, její vítěz dostával Televizní rolničku. TV Nova pořádá vlastní soutěž Anno, v níž se utkávají pouze jejich produkty a osobnosti. Poněkud rozdílnou pozici má cena Elza. O jejich držitelích nerozhodující svým hlasování diváci, ale odborná porota. Tyto ceny, ač jsou míněny komplexně pro všechny televize bez rozdílu, se staly jakousi ceremonií, kde jsou chváleny bez výjimky pořady České televize. Bylo také zajímavé sledovat, jak tato „sestra“ Českého lva pomalu upadala a její galavečery, na nichž byly předávány ceny,  ztrácely na lesku a pompéznosti. Česká televize letos dokonce upustila od základního principu všech slavností showbyznysu a předávání bylo pouze ze záznamu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .