Sportovní Trojka ukončila vysílání, problémy STV to neřeší

stv3malaUDÁLOST TÝDNE – Sportovní kanál Slovenské televize v noci ze čtvrtka na pátek ukončil vysílání. Vedení televize to komentovalo jako pozastavení s cílem zajistit další nutné úspory pro televizi. Většina platných licencí na sportovní přenosy se ale přesune na další dva programy Slovenské televize.

Posledním odvysílaným pořadem byl dokument o třech letech Trojky na slovenském trhu. Kanál zahájil vysílání u příležitosti letních her v Pekingu 2008. Projekt připravil ještě tým někdejšího generálního ředitele Radima Hrehy a jeho pravé ruky Nikolaje Savického. Projektovým managerem byl Andrej Miklánek, který je dnes členem kontrolního orgánu RTVS. Vysílání ale bylo spuštěno až v době ředitelování Hrehova nástupce Štefana Nižňanského. Právě Nižňanský později prosadil i rozhodnutí o zrušení třetího programu, které si později osvojil i nynější už společný management televize a rozhlasu.

Původně měla sportovní Trojka skončit začátkem letošního roku, později bylo vysílání prodlouženo o několik měsíců zejména kvůli Mistrovství světa v hokeji, které se letos hrálo v Bratislavě a v Košicích. Vedení společného podniku STV a SRo předpokládá, že díky tomuto kroku ušetří v letošním roce jeden milion eur. Kritici ale výši úspor zpochybňují a poukazují zejména na fakt, že většina již zakoupených sportovních přenosů se přesune na zbylé dva programy televize, zejména na Dvojku. Sport tak vytěsní pořady pro náročnější publikum.

stv-hokej-screenPoslední velká akce STV, na které se výrazně podílela i sportovní Trojka. Náhled webového speciálu STV k MS v hokeji 2011 v Bratislavě a Košicích.

I přes zastavení Trojky ale televize nesníží náklady na šíření signálu. Trojka nevysílala terestricky, měla ale být součástí multiplexu veřejné služby, který pro STV provozuje společnost Towercom. A jelikož ta si účtuje celkovou kapacitu bez ohledu na počet vysílaných programů, televize bude muset zřejmě i nadále platit stejné poplatky za provoz a rozvoj terestrického vysílání. Náklady na satelitní distribuci klesnou jen o několik stovek tisíc eur, což je z hlediska celkového rozpočtu televize zanedbatelná částka.

STV ještě může ušetřit na personálních nákladech. Končící šéf sportovní redakce Jozef Foltýn ale v rozhovoru pro deník SME uvedl, že úspory i v této oblasti budou minimální. Je tedy otázkou zda zrušení třetího programu opravdu stálo za to. Pokud by Trojka pokračovala i nadále, byť programově omezené podobě, mohla alespoň vhodně doplňovat portfolio STV a RTVS. Nemuselo tím pádem dojít k „zaplevelení“ ostatních programů STV sportem. Ten by měl vyhrazené místo právě na Trojce a mohl by alespoň v omezené míře podporovat menší sportovní soutěže na Slovensku.

Management televize sice připouští, že za rok nebo dva by mohlo dojít k obnovení vysílání. Tato možnost se ale prozatím jeví jako krajně nepravděpodobná.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .