Sport TV má problém, s odchodem klubu Lev Praha se sníží atraktivita přenosů KHL

Pro sportovní kanály Sport 1 a Sport 2 byly přenosy pražského Lva velmi cenným artiklem v programu. S úspěchem tohoto klubu se mohl výrazně zvednout i zájem diváků o KHL v příští sezoně.

hc-lev-praha-651

Finále přilákalo diváky, klub získal stálé fanoušky

Lev Praha to v předchozí sezoně dotáhl až do finále bojů o Gagarinův pohár a díky tomu se mu povedlo po dvou letech vybudovat stabilní základnu fanoušků. V průběhu léta však ze soutěže z finančních důvodů nečekaně odstoupil a není jasné, zda se ještě někdy vrátí. Z tohoto pohledu vzniká problém i pro provozovatele sportovních kanálů Sport 1 a Sport 2, kteří sázeli na Lev ve svých programových plánech.

Rusko-evropská hokejová soutěž KHL se původně objevovala ve vysílání Novy sport jako doplňkový produkt k ostatním sportovním soutěžím. Jakmile se do soutěže přihlásil první česko-slovenský klub Lev Poprad, vysílací práva na všechna domácí utkání zakoupil provozovatel kanálů Sport 1 a Sport 2. V posledních třech sezonách produkoval nejen přenosy z utkání Lva v Popradu, ale následně i v Praze. K tomu přidal ještě zápasy Slovanu Bratislava.

Přenosy Lva byly z programového hlediska důležitější než Slovan

Pro sportovní kanály Sport 1 a Sport 2 byly přenosy pražského Lva velmi cenným artiklem v programu. Dá se říct, že byly dokonce důležitější než zápasy Slovanu Bratislava, jelikož provozovatel působí na kombinovaném česko-slovenském trhu. Jen samotné přenosy slovenského klubu tedy nejsou z dlouhodobého hlediska dostatečně atraktivní.

Pražský klub po přestěhování z Popradu sice postrádal tradici a zpočátku narážel na nezájem diváků. Zatímco v Popradu a další dvě sezony v Bratislavě byly zápasy obou týmů vyprodané, v Praze se návštěvnost nezřídka pohybovala pouze mezi 3-4 tisíci lidí. Divácký zájem se zvedal až postupně a do velké míry k tomu dopomohly i televizní přenosy.

Tradice po americku – sleduj svůj tým v průběhu celé sezony

Sport TV zavedla tradici, že příznivci mohli v televizi shlédnout prakticky každý domácí zápas svého klubu a většinu utkání u soupeřů. Navíc, v poslední sezoně nastal další pozitivní zlom. Majitelé Lva výrazně navýšili rozpočet klubu z původních 10-12 milinonů až na 27 milionů euro. Spolu s tím přišel i výrazný sportovní úspěch. Klub se dostal až do finále bojů o Gagarinův pohár a nakonec prohrál až v rozhodujícím sedmém utkání série.

Po velmi povedené sezoně však nastal problém s naplněním rozpočtu na příští sezonu. Původně se počítalo s výrazným snížením až na původní úroveň, kdy Lev do soutěže vstupoval. Nakonec se majitelé rozhodli svůj klub ze soutěže odhlásit s tím, že se možná vrátí v další sezoně.

sport-tv-651

Sport 1 těží ze zápasů Lva i v létě

Pro televizi Sport 1 však vyvstává vážný programový problém, jelikož Lev Praha zaplňoval výraznou část vysílání. Dokonce i letní program je plný opakování úspěšné sezony. Provozovateli se zároveň uvolní produkční kapacity, které využíval pro zajišťování přenosů z českého území. Zatím není jasné, jak s tím naloží a zda tyto kapacity využije pro jiné soutěže na území České republiky.

Kanály Sport 1 a Sport 2 v minulosti vysílaly i domácí fotbalovou ligu, ta je ale nyní v držení České televize a slovenského programu Slovak Sport. Mnoho jiných programových taháků z domácího prostředí nezbývá, navíc konkurence na poli sportovních programů se vyostřuje právě díky výraznějšímu angažování značky Slovak Sport.

I přes odchod tří klubů by měla být příští sezona atraktivní

Je tedy více než pravděpodobné, že pro příští sezonu se SportTV soustředí pouze na pokrytí hokejových utkání KHL z Bratislavy a mezeru po HC Lev Praha vyplní jinými zápasy KHL. I přes konec působnosti tří týmů z minulé sezony by tato soutěž neměla tratit na atraktivitě. Příslibem je finský klub Jokerit Helsinki, tradiční ruský tým Lada Togliatti nebo nový klub ze Soči.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,