Slovenská UPC dostala pokutu za české stanice, vyřadit je nehodlá

Slovenská pobočka nadnárodního kabelového operátora UPC dostala od tamního regulátora pokutu za šíření českých televizí na slovenském území, aniž by k tomu měla souhlas dotčených stanic. Pokud nesjedná nápravu, riskuje další sankce.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Symbolická pokuta za 1000 euro

Pokuta od slovenské regulační rady je prozatím v symbolické rovině, jde o 1000 eur, v přepočtu zhruba 28 tisíc korun. Důvodem je fakt, že slovenská UPC šíří programy České televize, skupin Nova a Prima, bez jejich písemného souhlasu. Tento souhlas je vyžadován přímo slovenským vysílacím zákonem. Praxe je ale taková, že kabeloví operátoři toto ustanovení nerespektují nebo obcházejí přes prostředníky. V některých případech riskují pokuty, z konkurenčních důvodů však ponechávají české programy v nabídce.

Podobnou cestou se vydala i UPC BROADBAND SLOVAKIA. Redakci RadioTV.cz zaslala stručné písemné stanovisko, kde tvrdí, že o žádných změnách programové nabídky neuvažuje. Rozhodnutí regulační rady ohledně pokuty odmítla UPC komentovat.

Slovenská UPC navzdory možným sankcím nevyřadí žádný program

Mluvčí slovenské regulační rady Lucia Jelčová serveru RadioTV.cz řekla, že pokuta byla udělená na základě písemné stížnosti. Regulátor má ze zákona povinnost každou stížnost vyhodnotit. V případě UPC bylo shledáno, že největší slovenský kabelový operátor skutečně nedisponuje souhlasem českých stanic a neměl by je tedy šířit ve své programové nabídce.

Operátor bude muset v nejbližší době dát svou programovou nabídku do souladu se zákonem. V praxi by to mohlo znamenat, že by měl doložit písemný souhlas dotčených stanic, nebo je vyřadit z nabídky. Pokud by je i nadále šířil bez písemného souhlasu, mohla by následovat další vlna sankcí. Slovenský regulátor ale v tomto případě nejedná z vlastní iniciativy a hodlá reagovat až na případné konkrétní stížnosti zvenčí.

Stížnosti na operátory jsou předmětem konkurenčního boje

Podobné stížnosti mohou být důsledkem konkurenčního boje jednotlivých operátorů. I přes hrozící sankce si žádný operátor zřejmě nedovolí vyřadit české stanice ze své nabídky, jelikož by to na vysoce konkurenčním trhu znamenalo konkurenční nevýhodu. Diváci navíc mohou sledovat české programy i přes satelitní platformy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .