Sledujete televizi NOE na satelitu? Zanedlouho přestane fungovat na starších přijímačích

Duchovní televize NOE, která je volně dostupná přes satelit, ukončí v nejbližší době vysílání ve formátu MPEG-2 a bude pokračovat už jen v modernějším formátu MPEG-4. Pro majitele starších satelitních přijímačů to může znamenat, že o ni přijdou, a budou muset své set top boxy vyměnit za novější typy.

Televize Noe si připomíná 10. výročí zahájení vysílání.

Televize Noe si připomíná 10. výročí zahájení vysílání.

Televize NOE mění parametry satelitního vysílání

TV Noe se nově zařadila do platformy slovenské společnosti Towercom na kmitočtu 12,363 GHz, polarizace vertikální. Vysílání bude i nadále k dispozici divákům zadarmo – tedy bez kódování – a naladí jej všichni zájemci i bez satelitní karty. Vysílání ještě pokračuje i s původními parametry, ale do budoucna se počítá pouze s provozem na této frekvenci.

Pro příjem programu z nové frekvence je ovšem nutný televizor nebo set top box s podporou DVB-S2, upozorňuje web Parabola.cz. V praxi to znamená, že majitelé starších přijímačů, které nepodporují DVB-S2 o tuto televizi přijdou.

V případě TV Noe jde o poměrně citlivou situaci, jelikož řada diváků před 10 lety nakupovala satelitní přijímače hromadně v rámci širší komunity. Satelitní příjem tehdy nebyl v České republice a na Slovensku tak výrazně rozšířen, i proto byla cena nejlevnějších přijímačů vyšší, než je dnes.

Právě komunitní stanice typu TV Noe, TV Lux nebo Radio 7 oslovovaly své diváky primárně přes satelit. A komunita diváků se díky hromadným objednávkám dostala k satelitním přijímačům za tehdy velmi výhodnou cenu.

Přichází nová éra digitalizace? S přechodem na HD rozlišení mohou mít problém zejména starší diváci

Po vypnutí analogového televizního vysílání a přechodu na terestrickou platformu DVB-T nastává po sedmi letech pozvolný přechod od standardního k vyššímu rozlišení obrazu. Některé televize hodlají v roce 2017 vysílat jen v HD. Netýká se to však nejrozšířenějšího příjmu na běžnou anténu ani kabelových televizí. Tam budou programy ve standardním rozlišení vysílat ještě několik let.

....

Nyní musí diváci podobným způsobem přistoupit k výměně svých přijímačů. Na úspornější formát vysílání přecházejí i další televizní stanice. Očekává se, že do jednoho roka nebude v původním formátu MPEG-2 vysílat takřka žádný český ani slovenský program.

Pro příjem jazykově příbuzných stanic tedy bude potřeba přijímač podporující vysoké rozlišení – a to i v případě, že chcete sledovat pouze stanice ve standardním rozlišení.

Jak sledovat TV Noe přes internet nebo přes chytrý telefon?

Alternativou ke sledování televize Noe na satelitu je internetový příjem. Pokud momentálně nemáte v úmyslu investovat do novějšího satelitního přijímače, můžete využít příjem přes internet. Vysílání jednoduše spustíte kdekoliv, kde je k dispozici vysokorychlostní internetová přípojka nebo wifi síť. Stačí do prohlížeče zadat web TV Noe – www.tvnoe.cz a zvolit živé vysílání. To je k dispozici i pro chytré mobilní telefony.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .