Seriál Dům z karet nemůže pokračovat bez Kevina Spaceyho

Jeden z nejpopulárnějších seriálů dnešní doby House of Cards bude zřejmě muset skončit bez dokončení děje. Dům z karet totiž z licenčních důvodů nemůže pokračovat bez své hlavní hvězdy Kevina Spaceyho.

Seriál House of Cards vysílá i Česká televize. Ilustrační foto, zdroj ČT

Seriál House of Cards vysílá i Česká televize. Ilustrační foto, zdroj ČT

Spolupráci lze ukončit pouze z důvodu nadměrné vytíženosti nebo indispozice

Kevin Spacey, jenž podobně jako několik jeho hollywoodských kolegů čelí obviněním ze sexuálního obtěžování, může alespoň na nějakou dobu zapomenout na svou hereckou kariéru. Kvůli letitým obviněním mu bylo zrušeno i udělení ceny Emmy od Mezinárodní televizní akademie. Mnohem větším problémem pro něj je ale fakt, že se pro hollywoodské produkce stal nežádoucí osobou.

Krátce poté, co Spaceyho obvinil ze sexuálního obtěžování herec Anthony Rapp, se společnost Netflix – a produkční společnost Media Rights Capital – rozhodly pozastavit produkci seriálu Dům z karet. Následně produkce oznámila, že s Kevinem Spaceym už nepočítá a pokusí se uzavřít děj bez hlavní postavy Franka Underwooda.

Nyní se ukazuje, že zbavit se Spaceyho nebude jednoduché. Herec totiž neměl ve své smlouvě žádnou klauzuli, která by umožňovala s ním ukončit spolupráci „z morálních důvodů“. S těmito informacemi přišel web TheBlast.com a citovala jej řada světových médií.

Kevin Spacey tedy nemůže být vyhozen jen pro údajné morální poklesky. Společnost musí uvést mnohem závažnější důvody – například vytíženost herce na jiných projektech, která by mu znemožňovala natáčet i seriál House of Cards. Dalším důvodem pro ukončení spolupráce může být například indispozice. Herec se nyní podrobuje dobrovolné léčbě v Arizoně, v případě natáčení by však mohl být k dispozici – pokud by o něj firma stála.

Nevhodné chování herce se prý řešilo už v době natáčení první série House of Cards

Produkční společnost sice dostala zpětnou vazbu od svých spolupracovníků ohledně možného nevhodného chování Spaceyho i v době natáčení 1. série Domu z karet, nicméně incident byl tehdy vyřešen interně a spolupráce s hercem pokračovala.

Pokud ale Kevin Spacey nemá ve své smlouvě „morální klauzuly“, není možné s ním ukončit spolupráci pouze z důvodu obvinění ze sexuálního obtěžování. V takovém případě by totiž musela produkce svého hvězdného herce odškodnit.

Případná jednání může komplikovat i fakt, že sám Spacey nebyl přímo jako fyzická osoba pod smlouvou s produkční společností, ale zajišťoval své služby ještě skrz jinou firmu. Z tohoto důvodu by se na něj neměla přímo vztahovat pravidla produkční společnosti týkající se (ne)vhodného chování.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .