Šéfka, první reality show, která vás bude nudit

prima_joj-sefka-logoRECENZE – Slovenská „buranka“ z Košic Nora Mojsejová v neděli vstoupila už podruhé na tuzemské televizní obrazovky. Kontroverzní podnikatelka, kterou slovenští diváci znají už nějaký ten pátek, se na Primě poprvé objevila v pořadu Čápi s mákem. Nyní tento slovenský postrach médií Prima, společně s televizí JOJ, vytáhla opět do světla reflektorů v nové reality show s názvem Šéfka.

Mediální znovuzrození slovenské top buranky

Poprvé jsem viděl Noru Mojsejovou v prvním slovenském televizním pokusu o reality show s názvem Mojsejovci. Šlo o jakousi levnou nápodobu Big Brothera, ovšem s tím rozdílem, že soutěžící neměli k dispozici vlastní dům, ale přespávali v garáži košické podnikatelky Nory Mojsejové. Ta, společně s manželem, neúspěšným rockerem Braněm, rozhodovala o tom, kdo a kdy ze soutěže vypadne. Mojsejová už na mě tehdy zapůsobila jako nesympatická osoba, které nic nevkusného a hrubého není cizí.

Mediální kariéra Nory Mojsejové, i jejího manžela Braňa pokračovala i po reality show Mojsejovci. Oba postupně obrazili obě slovenské komerční televize, urazili koho se dalo a nakonec jim zbyl jen zájem bulvárních médií.

Chvíli to vypadalo, že buranští Nora a Braňo Mojsejovi už přestali Slováky definitivně bavit a že se ztratí z televizních obrazovek nadobro. Loni v létě ale hledaly Prima JOJkou formát, kterým by konkurovaly Nově s Markízou, které odstartovaly tehdejší souboj talentových show o týden dřív. Tak se objevil pořad Čápi s mákem, ve slovenské verzi Kapor na tortě, a s ním se vrátila i Nora Mojsejová. Ta, i když stihla vystoupit jen v jednom jediném dílu, šokovala i české diváky natolik, že se ji Prima rozhodla použít do nového pořadu Šéfka.

prima_joj-sefka-mojsejova

Nora Mojsejová tentokrát není drsná, není kontroverzní, jenže není ani zajímavá. Nora nudí.

Pořad mezi Pekelnou kuchyní a výběrovým řízením

Rád bych jednou napsal, že recenzovaný pořad je původní český námět, jenže tak tomu u pořadu Šéfka není ani náhodou. Pořad vychází z reality show The Apprentice, který se poprvé objevil na stanici NBC v roce 2004. V původní verzi byl oním „Šéfem“ Donald Trump a výhrou byla roční smlouva s platem čtvrt milionu dolarů. Česko-Slovenská verze je o poznání chudší. Šéfkou je kontroverzní podnikatelka z Košic, výhrou roční smlouva, ovšem s platem pouhých sto tisíc dolarů. Stejně jako v původní show, i v té Česko-Slovenské soutěží o tento post celkem šestnáct zájemců a vyhraje jen jeden z nich.

Systém pořadu je téměř stejný jako u pořadu Pekelná kuchyně. Soutěžící jsou rozděleni na dva týmy, v tomto případě tým mužský a tým ženský. Mezi sebou tak soutěží nejen jednotliví soutěžící ale i oba týmy.

V rámci jednotlivých dílů soutěžící, respektive týmy, plní různé úkoly, jejichž cílem je zhodnotit schopnosti soutěžících. Podle úspěšnosti je potom určen vítězný tým dílu.

Členové týmu, který prohrál, musí vyslovit jméno dvou nejhorších členů týmu a zdůvodnit proč byli právě oni, či ony, nejhorší. Z těchto „nominovaných“ potom šéfka Mojsejová vybere toho, kdo ze hry definitivně vypadává.

prima_joj-sefka-vyrazovani

Vyřazování je vážně nuda. Skoro jako politická schůze. Všichni totiž pouze řeční, řeční, případně řeční.

Padesát minut nudy

I když je systém pořadu logický, pokud nejste HR manažer, není jisté, že vás opravdu bude bavit. Možná že v původní verzi pořad nudný není, možná jsou v něm zábavné momenty, ale Česko-Slovenská verze bohužel jakýkoli prvek zábavnosti postrádá.

Máme tu sice šestnáct soutěžících, kteří se ucházejí o manažerskou pozici, jenže žádný z nich není manažerem ani náhodou. Sbírku tvoří obvyklá sebranka zkrachovalých existencí, osob s přerostlým egem a osob bez schopnosti sebereflexe. Mám z těch lidí zkrátka pocit, že už jsem je všechny v nějaké reality show viděl, u jedné z tváří mám dokonce neochvějnou jistotu.

Bohužel jsou nudní nejen soutěžící, ale i úkoly, které dostávají. První díl nabídl úkoly celkem tři. První, kdy měli soutěžící rozdělení na pánský a dámský tým, za úkol během jednoho dne co možná nejlépe rozmnožit sumu pěti set dolarů, ještě sliboval alespoň jakous takous zábavu. Tedy ne že bych nemohl od obrazovky odtrhnout oči, ale budiž. Pobíhání soutěžících po nákupním centru a jejich snažení se prodávat nesmyslné služby, či předražené květiny stálo alespoň za malé pousmání.

Druhý úkol měl ovšem k zábavě stejně daleko jako má hroch ke kurzu tanga. Možná jsem úkol nepochopil, možná mi zkrátka ten vtip jen nedocvakl, ale vážně netuším co má společného výběr manažera s návštěvou kasina.

Třetí úkol, už potom byl naprosto nad moje chápání. Ano, manažer by měl umět řídit auto a ano je důležité zjistit, jestli umějí soutěžící pracovat jako tým, jenže polovinu třetího úkolu se soutěžící pouze projížděli na jakési rakouské tréninkové dráze a v druhé polovině dokazovali, že je  pro ně slovo spolupráce španělskou vesnicí. Ne, tohle prostě zábavné nebylo.

Po třech rozvleklých a divácky nudných úkolech jsem byl zvědavý na závěrečné zhodnocení a vyřazování. Jenže ono nebylo na co být zvědavý. Hodnocení Nory Mojsejové a jejích dvou pomocníků se totiž táhlo tak dlouho, že už mi nakonec bylo úplně jedno, kdo z pořadu vypadne. Nejprve se totiž hodnotily jednotlivé úkoly, rozebírali je pomocníci Mojsejové, vyjadřovali se k nim soutěžící, i samotná Mojsejová, následně tým který prohrál debatoval o tom, kdo z jeho členů za prohru může a teprve potom se z vybraných kandidátek (prohrály totiž dámy) vybírala ta, která měla soutěž opustit. Bylo to rozvleklé, bylo to nudné.

Ani Mojsejová pořad nezachrání

Tak trochu jsem doufal, že celý pořad bude dostatečně šílený už kvůli hlavní protagonistce. Ta se vždy před kamerou chovala, jako by jí patřil svět a ona byla tím nejdokonalejším tvorem na planetě. Sice bylo její chování otravné, jenže právě tato její otravnost, často až prosté buranství, stojí za mediálním úspěchem Nory Mojsejové. Diváci zkrátka vždy čekali, co šíleného zase provede. Jenže Mojsejová tentokrát neprovádí nic. Chová se relativně slušně, střízlivě, někdy jako by byla dokonce mírně v defenzivě.

Pokud bylo cílem režiséra zkrocení zlé ženy, pak se mu to sice povedlo, ale nejsem si jistý, jestli si tuto snahu neměl nechat na divadelní prkna.  Padla tak totiž jediná deviza, kterou mohla Mojsejová do pořadu přinést. Bez svého buranství, nabubřelosti a šílených projevů zbytnělého ega je totiž jen nezajímavou ženou středního věku z východního Slovenska.

Pokud zůstane nejnovější Česko-Slovenský televizní počin na stejné úrovni zábavnosti, s jakou začal, potom v neděli večer běžte na procházku, běžte do divadla, běžte do hospody, běžte si koupit pěknou knížku, než je zdražej, ale raději ze svého programu vynechejte televizi Prima a pořad Šéfka.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .