Rok 2015 přinesl nové stanice televizí Prima a Barrandov i zvířecí Mňau TV

Končící rok byl bohatý na nové neplacené stanice. Nejvíce překvapily skupiny Prima a Barrandov. Prima přinesla na trh dvě nové stanice, Barrandov dokonce tři. Divák má tedy k dispozici další dětskou a dokumentární stanici, jednu komediální, dvě filmové a jednu hudební televizi pro seniory.

Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Nejaktivnější byla skupina Barrandov, spustila hned tři kanály

Primárním důvodem k uvedení nových stanic na trh bylo patrně zaplnění posledních volných míst v zemských multiplexech. Snaha ochránit se před případnou novou konkurencí mohla stát za vznikem rekordního počtu nových celoplošných programů, které vznikly v průběhu jednoho roku.

Nejaktivnější byla v tomto směru skupina Barrandov. Ta nejprve 18. dubna spustila volně přístupnou filmovou stanici Kino Barrandov. Dodavatelem obsahu je skupina SPI International, kterou diváci znají především díky placeným kanálům Filmbox. SPI se pokusila oddělit obsah Filmboxů od Kina Barrandov a ve volném vysílání pouští jiné filmy než na svých placených programech.

Vzájemná spolupráce TV Barrandov a SPI pokračovala i druhým společným kanálem Barrandov PLUS. Jde o kombinovaný dětský a dokumentární kanál. Barrandov tedy doplnil dětskou stanici České televize a jako jediný privátní subjekt zde provozuje neplacený volně přístupný program pro děti.

Zaplnění zbývajícího prostoru v DVB-T

Posledním projektem v rámci portfolia je hudební kanál Barrandov MUZIKA. Jeho obsah vzniká na Slovensku a jde o spolupráci skupiny Barrandov se slovenským producentem a režisérem Peterem Núñezem. Hudební program pro seniory je reakcí na dlouhodobý úspěch televize Šlágr Karla Peterky.

Tím ale rozvoj neplacené televize v roce 2015 nekončí. Na své si totiž přišli i příznivci televize Prima. Ta na podzim ohlásila hned dvě nové stanice. Tou první má být filmový a seriálový kanál Prima MAX. První týdny ale ukázaly, že jde spíš o reprízový program využívající bohatou knihovnu původních pořadů mateřské TV Prima. Na druhou stranu, i Prima MAX zařadila do svého vysílání několik zajímavých akvizičních titulů. Své vysílání odstartovala hollywoodským trhákem Vlk z Wall Street.

Prvním titulem na programu Prima MAX byl hollywoodský velkofilm Vlk z Wall Street. (reprofoto)

Prvním titulem na programu Prima MAX byl hollywoodský velkofilm Vlk z Wall Street. (reprofoto)

Nový kanál Prima MAX doplnila stanice Prima Comedy Central

Mnohem zajímavější program zejména pro mladé diváky může být komediální kanál Prima Comedy Central. Nejedná se o variaci nováckého Smíchova. Comedy Central pod značkou Primy totiž přinese zejména původní tvorbu americké stanice lokalizovanou do češtiny. Prima uvedla nový kanál ve spolupráci se skupinou Viacom International Media Networks a svým divákům nabízí několik kultovních amerických titulů včetně již legendárního seriálu Městečko South Park.

shutter-tv-zena-sleduje-televizi-651

Prima Comedy Central zahajuje vysílání, nabídne animované seriály pro dospělé i pro děti

Na českém trhu působí nová neplacená televize, která je volně přístupná na běžnou anténu. Diváci si mohou naladit kanál Prima Comedy Central. Prvním odvysílaným seriálem byl Scrubs: Doktůrci, kde diváci dostali hned tři díly za sebou. Nová stanice nabídne i animované seriály pro děti z knihovny známého dětského kanálu Nickelodeon. Značky Prima Comedy Central i Nickelodeon patří do portfolia americké mediální skupiny Viacom International Media NetworksVIMN.

Společnost O2 spustila vlastní sportovní kanál

Výrazně aktivní na poli služeb placené televize byla i společnost O2. Ta zavedla univerzální přístup ke své IPTV službě O2 TV pro všechny diváky s internetovým připojením. K tomu rozvysílala i nový sportovní kanál O2 Sport s exkluzivním obsahem. Nabízí například všechny přenosy fotbalové Ligy mistrů na osmi programech současně, dále exkluzivně vysílá nejatraktivnější zápasy české fotbalové Synot ligy a získala i sublicenci k anglické Premier league, kterou může exkluzivně šířit v rámci kabelové televize. Na satelitu drží anglickou fotbalovou ligu i nadále televize Digi sport.

Vedle Mňam TV zahájila i MŇAU TV, skončila televize Active

Z menších stanic odstartoval druhý kanál skupiny CE Media, která provozuje například lifestylovou stanici Mňam TV. Nyní k tomu přidala ještě Mňau TV zaměřenou na zvířata a domácí mazlíčky. Kromě dokumentů a akvizicí spoléhá na obsah přímo od diváků. Zkušební vysílání už běží, plnohodnotný program by se měl objevit každou chvíli.

Mimo nových stanic museli diváci oželet některé menší televize, co se rozhodly ukončit vysílání. Definitivně skončila například kontroverzní kvízová televize Active TV, odmlčela se telenákupní stanice TIP TV a Karel Peterka vrátil licenci televizí Písníčka a Country no.1. Ty už na běžnou anténu nenaladíte, ale pokud máte kabelovou televizi nebo satelit, budou vám i nadále k dispozici.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. juko

      Zkušebně ano, byť v extrémním případě se může stát, že skončí dřív než pořádně začne.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .