Regulátor vydal nové stanovisko k televizním hrám

Vysílací rada zpochybnila praktiku tzv. „rychlého přepojování“, která se objevuje u některých telefonických soutěží v televizi. Provozovatel soutěže se podle regulátora dopustil klamavého jednání a dostal čtvrtmilionovou pokutu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Pokuta se váže k soutěži Zavolej a vyhraj na programu JOJ Family, kterou produkuje společnost Telemedia Interactv Production Home Limited. Moderátorka podle zápisu na webu RRTV lákala diváky k zavolání do studia těmito slovy:

Za osm tisíc korun vy mě tady necháváte čekat? Přitom vím, že tady můžete být opravdu velmi rychle, protože máme zaplé rychlé přepojování, takže opravdu ten, kdo zvedne telefon, tak ho náš systém okamžitě zaznamená a voláme hned zpátky.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyměřila provozovateli pokutu ve výši 250 tisíc korun a zaujala následující stanovisko.

Interaktivní hra vysílaná v televizi přitom podle pravidel na http://www.zavolejavyhraj.cz/ funguje tak, že diváci zavolají na telefonní číslo a po obdržení šesti tipů na čísla do loterie telefon zavěsí. Následně je na konci kola náhodně vybrán jeden z diváků matematickým algoritmem, nezáleží tedy na rychlosti, s jakou se lidé do studia dovolali. (. . .) Nátlak moderátorky a uvedení nepravdy o tzv. rychlém přepojování mohlo ovlivnit rozhodnutí diváků a dovést je ke koupi služby, k níž by za jiných okolností nepřistoupili. Jednalo se tedy jednat o klamavou obchodní praktiku, jelikož obsahovala věcně nesprávnou informaci a byla tedy nepravdivá,“ uvádí zápis Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Poznámka: Převzato z webu TVKOMPAS.cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .