Rada vytýká Nově nevyváženost, v TN informovala jednostranně

nova_vahyRada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) upozornila televizi Nova, že ve dvou reportážích nedbala na zásady objektivity a vyváženosti. V Televizních novinách referovala o argumentech pro zrušení reklamy na České televizi jednostranně a divákům nenabídla vyjádření druhé strany. RRTV se situací zabývala na svém aktuálním zasedání. Co se Radě nepozdávalo?

TV Nova neosvětlila problematiku v celé šíři

První kritiku Rady sklidila TV Nova za reportáž „Ředitel TV Nova zveřejnil oficiální návrh, kterým chce pomoci dokončit proces digitalizace„, kterou odvysílala 8. června 2011. Porušení zásad objektivity a vyváženosti se měla TV Nova dopustit tím, že „jednostranně hájila rušení reklamy na České televizi, aniž by osvětlila problematiku v celé šíři„.

K TÉMATU: Hysterie okolo reklamy v ČT vrcholí, zůstane možná jen na ČT2 a ČT4

V tiskové zprávě RRTV dále uvádí: „V reportáži nebyly zmíněny argumenty proti rušení reklamy na České televizi a zejména nebyla blíže vysvětlena povinnost příspěvků z reklamních příjmů České televize do Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie (SFKČR), čímž bylo způsobeno, že hlavní téma reportáže (dobrovolný příspěvek do SFKČR od televizí Nova a Prima) vyznělo jakožto faktor, který by měl být jednoznačně prospěšný a tím pádem argumentující pro zrušení reklamy na České televizi. Reportáž byla zpracována předpojatě s cílem vnutit divákům názor, že zrušení reklamy ve vysílání České televize je jediné správné řešení.“

SOUVISEJÍCÍ: Veřejnoprávní televize v Evropě – odkud berou peníze na financování?

Podle RRTV se tímto dopustila porušení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb. Ten praví, že „Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.“

neobjektivni_novaRRTV upozornila TV Nova, že neobjektivně informovala diváky Televizních novin.

Manipulativní výroky, nepodložené argumenty a nepřesný údaj

Do sedmi dnů od doručení upozornění musí TV Nova, resp. její provozovatel CET21, učinit nápravu i kvůli další reportáži. O den později, 9. června, v Televizních novinách odvysílala další nevyváženou a neobjektivní reportáž „Spor o reklamu v ČT„. Kromě výše uvedených výhrad RRTV Nově dále vytýká nesprávné informování o vysílání reklamy na veřejnoprávních televizích v zahraničí.

SEKCE TELEVIZE: Nové televize můžou vysílat za výhodnějších podmínek

Navíc došlo k uvedení nepřesného údaje o tom, jakým způsobem je řešena reklama na veřejnoprávní televizi ve Francii, což mělo za následek další podporu argumentů na zrušení reklamy v ČT. Reportér v reportáži navíc používá ničím nepodloţené a manipulativní výroky typu „elitní společnost“ (pro země, kde veřejnoprávní televize mají zakázanou reklamu) či „8 z 10 námi oslovených lidí na jedné praţské ulici by chtělo vidět ČT bez reklamy“, kterými opět podporuje vyznění reportáže ve prospěch jedné ze sporných stran. Reportáž byla zpracována předpojatě s cílem vnutit divákům názor, že zrušení reklamy ve vysílání České televize je jediné správné řešení,“ referuje RRTV v tiskové zprávě.

PŘEČTĚTE SI: Senát rozhodne o reklamě v ČT počátkem srpna

eu_mapa_reklama_voyoKde se reklama vysílá a kde ne? Toť otázka. TV Nova v reportáži neuvedla legendu a divák tak byl zmatený. Screenshot: RadioTV z Voyo.cz.

Poslanecká sněmovna podpořila návrh TV Nova

Uvedené reportáže vysílala TV Nova v době, kdy Poslanecká sněmovna projednávala novelu zákona o zachování reklamy na obrazovkách veřejnoprávní České televize. Jak jsme vás informovali, reklama zůstává na ČT2 a ČT4, přičemž definitivně skončí teleshopping a internetová reklama. Plnoformátové komerční televize (TV Nova, TV Prima a TV Barrandov) budou muset platit dvě procenta ze svých reklamních příjmů.

DOPORUČUJEME: Poslanci schválili omezení reklamy na ČT, Janečkův nástupce možná koncem září

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. nikelbac

    Ani mě to nepřekvapuje u Novy, souhlasím Nova je bulvár jako prase, pořádný zprávy a informace se tam člověk nikdy nedozví. Když už tam něco je, tak to zase jsou jednostranně zaujaté reportáže, takže o ničem.
    Jak už jsem někde v příspěvku četl, jediný na co se dá teď na Nově koukat je pouze F1. Jinak u nás Nova neběží a s tím co jsem viděl na podzim ani dlouho nepoběží.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .