Programy Markízy na satelitu končí ve standardním rozlišení. Co to znamená pro diváky?

Televizní kanály DajTo a DOMA ukončí vysílání ve standardním rozlišení a budou distribuovat svůj program na satelitu jen v HD rozlišení. Změna se týká těch diváků, kdo přijímají signál z pozice 23,5 st. východně.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Změna se týká pouze klientů služby Skylink

Změna tedy prakticky nastane pouze u diváků satelitní služby Skylink. Právě zde si totiž Markíza sama platí distribuci všech svých stanic. Pokud ale přijímáte vysílání z pozice 0,8 st. západně, kde působí služby UPC Direct nebo Digi TV, budete nadále mít k dispozici kanály DajTo a DOMA ve standardním rozlišení.

Přechod na HD kvalitu není u těchto operátorů na pořadu dne. Problémem je zejména nedostatečná kapacita na pozici 0,8. Ta neumožňuje okamžité překlopení programů ve standardním rozlišení do vysokého rozlišení. Operátoři na této pozici nejprve musí optimalizovat využití kapacity, což se neobejde bez výměny dotovaných přijímačů v domácnostech. Satelitní služba DIGI TV sice podobné výměny realizuje, ale ani v jejím případě nemůžeme čekat okamžité překlopení většiny kanálů do HD kvality.

Standardní rozlišení na satelitu letos vypnou i ČT a RTVS

Změna se vás netýká, ani pokud přijímáte televizi přes kabel. Pokud váš kabelový operátor nabízí kanály DajTo a DOMA ve standardním rozlišení, patrně u toho ještě nějakou dobu zůstane. Kabelová televize má totiž dostatek kapacity pro jednotlivé programy a nemusí přistoupit k vyřazení standardních verzí. Většina operátorů se však snaží nabízet svým divákům i HD verze jednotlivých stanic, má-li je k dispozici.

Vypínání SD verzí programů Markízy na satelitu je prvním krokem na cestě k opouštění nižšího rozlišení. Na podobný krok se připravují i další skupiny – standardní rozlišení na satelitu letos ukončí i veřejnoprávní vysílatelé ČT a RTVS.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .