Prima v HD – ano nebo ne? Hledali jsme odpovědi

Bude televize Prima vysílat v novém standardu terestrického vysílání DVB-T2 v HD rozlišení? Bude toto vysílání placené? Odpovědi na tyto a další otázky jsme hledali na konferencích v Pardubicích a Nymburku.

Ilustrační foto, zdroj: tvsetdesigns.com

Ilustrační foto, zdroj: tvsetdesigns.com

Vysílání ve vysokém rozlišení je pro komerční televize velmi cenným artiklem. Příjmy za HD signál od pay-tv operátorů tvoří odhadem až 20 procent všech komerčních příjmů obou největších soukromých televizí. Pokud by pustily HD pro diváky zdarma, ohrozily by tím tyto nezanedbatelné příjmy od placených operátorů.

Prima dlouhodobě mlží ohledně možného HD vysílání v DVB-T2. Navzdory tomu, že zástupci Českých Radiokomunikací dlouhodobě deklarují HD rozlišení 1440×1080, představitelé Primy se ke konkrétnímu rozlišení zásadně nevyjadřují. Pouze upozorňují na to, že vysílání všech stanic Primy v DVB-T2 rozhodně nebude v HD, ale pouze v rozlišení zvaném SD+. Toto rozlišení však není nikde definováno a ani Prima se jej nesnaží nijak definovat.

Prima se snaží zavděčit všem a proto k volnému HD vysílání neříká ani jasné ano, ani jasné ne. V tomto smyslu je potřeba ocenit otevřenost konkurenční Novy, která volně dostupné HD vysílání dlouhodobě odmítá. Ze zřejmých ekonomických důvodů.

Celé znění glosy si můžete přečíst na webu TVKOMPAS.cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,