Přehnaně sebevědomá Nova a vstřícnější ale zajímavá Prima

nova-primaGLOSA – Včerejší dvojitá porce jarních programových tiskových konferencí ze stran obou největších komerčních televizí odhalila přístup obou médií k vlastní prezentaci. Nova nezklamala – její sebevědomí je mnohem větší než kvalita programu. Prima předvedla vstřícnější přístup, přičemž se za svůj program vůbec nemusí stydět.

Ostrý konkurenční boj obou televizí se letos přenesl i mimo obrazovky. Vše začalo už tím jak obě televize ohlásily své tiskové konference. Prima si pro novináře vyhradila včerejší odpoledne jako první, setkání naplánovala na 14:30. Na Nově se ale nechtěli smířit s tím, že by jejich konkurence mohla být v něčem první a tak vlastní tiskovku dodatečně ohlásili na stejný den v pravé poledne. Prima pak na tento tah reagovala adekvátně s nadhledem – pro novináře poslala autobus, aby je po skončení novácké tiskovky rychleji dopravila k sobě.

Výstup z tiskovky Novy – jsme úžasní!

Kromě nešťastného načasování ale Nova předvedla, že v přístupu k informacím má ještě co dohánět. Na tiskové konferenci totiž neodznělo téměř nic, co bychom už neslyšeli nebo nenapsali. A hlavně, novácký management předvedl i tentokrát přehnané sebevědomí a vyhýbal se jakýmkoliv nepříjemným otázkám. Dokonce v jednu chvíli nechybělo mnoho, aby šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Martin Ondráček „seřval“ jednoho z novinářů za nelogické dotazy (v tomto jediném případě možná i oprávněně, jenže zvedat hlas na novináře za to, že si na tiskové konferenci upřesňuje informace je přece jen odvážné…).

A tak jsme se dozvěděli, jak je Nova úžasná a její programová nabídka je velmi silná. Co na tom, že neuvede žádný nový formát. Že jen opráší slávu svých nejúspěšnějších seriálů. Podle vedení Novy je současná programová nabídka doslova nadupaná kvalitou. Zmiňme jen ranní, polední nebo noční Televizní noviny. Novou podobu Snídaně s Novou. Česko Slovenskou Superstar. Ulici, Ordinaci, Comeback. Že vám to nestačí?!

Není telenovela jako telenovela…

Komická byla zejména pasáž o turecké telenovele Tisíc a jedna noc. Tento poměrně laciný ale výkonný žánr z českých obrazovek už dávno vymizel. Nova ho teď pro jistotu nasadí pětkrát týdně a do prime-time. Šéfové Novy působili jako advokáti tohoto formátu, až zoufale přesvědčovali přítomné, že se nejedná o telenovelu, nýbrž o „romantický seriál“. Jako byste poslouchali obchodníka s parfémy, který chce svůj produkt dobře prodat, ale přitom nabízí jen lacinou napodobeninu. Stačila jedna nepříjemná otázka, a bylo ticho. Šéfka programu Alex Ruzek pro jistotu nechtěla říct, jakou minimální sledovanost je ochotna u tohoto seriálu tolerovat než ho vymění. Místo toho jsme poslouchali, jak Nova vše dělá pro diváka  a že jen ten rozhodne, co se bude vysílat.

Nedejbože abyste se zeptali na to, zda je pravda, že Nova náhodou šetří. Ani nápad. Nova přece investuje. Medializované informace o citelném snižování rozpočtu seriálů Ulice a Ordinace vedení komentovalo jen tak, že jde o optimalizaci nákladů, díky modernějším postupům a technologiím. Na otázky ohledně stopnutí produkce druhé série Soukromých pastí, pozastavení Comebacku a dalších kdysi plánovaných projektů jsme si poslechli odpověď ve smyslu, že jde o interní záležitost firmy a vše je ve vývoji. Když některý z novinářů zmínil výrazně klesající podíl na trhu, dostal jen odpověď, že trh se mění a vysoký podíl už není samozřejmý. Že se Nova o něj sama připravuje snižováním investic do programu, to pro jistotu management nezmínil. A nic z toho negativního, co se o Nově v posledních dnech napsalo podle vedení prostě není pravda.

Nova je prostě Nova, Prima působí „Cool“

Zato Prima předvedla na své tiskovce mnohem vstřícnější přístup. Její tisková konference nebyla natolik pompézní, ale byla informačně bohatší. Prima se letos má čím chlubit. Na rozdíl od Novy nabízí přes tucet vlastních formátů a investice do programu jsou mnohem víc vidět. Nemá tedy zapotřebí uměle nafukovat kvalitu některých produktů nebo přehnaně zdůrazňovat, jak je skvělá.

Její ředitel Marek Singer si přesto neodpustil několik dvojsmyslných poznámek na adresu konkurence. Řekl například, že česká produkce Primy bude divákovi určitě bližší než nějaký produkt z jihovýchodu. A seriál Sběratelé kostí může potěšit ty, kdo se nepotřebuji za každou cenu dívat na noční zpravodajství. Sympatické ale bylo právě to, že neobcházel ani nepříjemné otázky.

Někdo parkuje domény, Prima „parkuje“ digitální licenci

Když se zástupce serveru RadioTV zeptal na to, proč se Prima nehlásí ke svému třetímu programu R1, ředitel Singer bez váhání odpověděl, že tato televize plní funkci „zaparkované digitální licence“, kterou Prima využije naplno až ji bude potřebovat. Jinými slovy, na kvalitě tohoto produktu momentálně nezáleží. Pokud byste tu samou otázku položili vedení Novy, zřejmě by tam nikdo nepřiznal, že některý z jejich nabízených produktů prostě není ten nejlepší.

Nova skvěle zvládá marketing. I nevýznamnou programovou maličkost dokáže prodat jakoby to bylo to jediné, po čem český divák v životě touží. V oblasti PR předvádí až přehnané sebevědomí. Jenže ani to nemůže vyvážit důsledky výrazného šetření a některých špatných rozhodnutí. Nova prostě žije ze svého jména zatímco Prima si své nové sebevědomé „já“ teprve buduje. A je jen otázkou času, kdy se jí tato dlouhodobá investice vrátí.

Autor článku:

Komentáře (9)

 1. kulisara

  Jen Já jen Já o to tu kráčí….;-) z čeho pak si asi managment TV NOVA vzal příklad??? :-))) každý chytrý už to ví… Nicméně – otázkou bude, nakolik je lid český natolik demagogizovaný TV Novou….že jí „sežere“ všechno co TV NOVA divákům naservíruje???
  Už jen to, že do PrimeTime chce dát TELENOVELU a navíc už poměrně starou svědčí o tom, že vlastně nemá pomalu co nabídnout….
  Tento formát pořadu a v takový čas by možná uspěl na PublicTV nebo Barrandovu…ale na tzv.“nejsledovanější“ TV v ČR??? no nevim nevim… kdybych na té tiskovce TV Nova byl, asi bych byl možná „ostřeší“ než onen novinář,který byl „seřván“,za zřejmě jemně poadný „rejpavý“dotaz… Já bych se zeptat přímo a navíc bych chtěl i přímou odpověd… a to by zřejmě vedení TV NOVA nechtělo moc akceptovat….
  Dyt přece NOVA je nejlepší, jendokonalejší,nejsledovanější,nej COOOOOOOL no a kritika?? ta se zapovězuje!!!! Tak trochu mě to připomíná kult osobnosti V.I.Stalina…. podobnost čistě náhodná????

 2. tripsi

  Není se čemu divit, Alex je rozhodně velmi sebevědomá …má to v krvi. Když jsem s ní byl na jednání, tak jsem získal dojem, že Nova vlastní půlku zeměkoule a právě se rozhoduje, jestli koupit Microsoft nebo Apple.

 3. nikelbac

  Prostě všechno souhlasí a sedí, já už minimálně tak rok koukám z 90% na Prima a Prima Cool. Na seriály, které se libíly i mé drahé polovičce už nekouká protože se to na Nově prostě nedá, seriály které byly dobré tak šli do kytek. Co se týče programu tak na Nově stoji za opravdu jedno velký h….! Mě třeba chybí zábava v české televizi, kterou mi prostě umí Prima a Prima Cool dát, nezajímají mě seriály kterých TV Nova má denně milion a o ničem a nic zabavného a svého nemá. Opravdu taky fandím Primě at Nově prostě ukáže kdo umí pořádně dělat TV, což se ji mimochodem daří po nějako dobu. Mě osobně vůbec nezajímá nějaká 50 řada Superstar, ta byl zajímavá tak do 2 serie a pak konec, nechápu jejich rozhodnutí a o té přiblblé telenovele co te chtěj pustit ani nemluvím, doma si na TV vypnu TV Nova aby se mi vůbec nezobrazovala a zbytečně mi tam neskákala.

 4. Z. Vašíček

  5.2.2011 – Ano, potvrzuje se výše jmenované a něco navíc :
  Včera resp. od 19h do dnešního rána cca 3:30 (zajištěn byl i pendl dodávkou z ateliéru – nové haly dolů k tramvaji) probíhala na Barrandově oslava 17. narozenin Novy. I zde bylo vidět přehnané sebevědomí, třebaže sestava hostů a tzv. celebrit tomu až tak neodpovídala…byl spatřen např. žlutopsák O. Hejma, nestora Novy Železného jsem naopak neviděl, asi jej nepozvali (na 10. výročí v r.2004 ale byl…). Z dopr. programu to byla např. videodiskotéka 80. let (přemíchaní Modern Talking), živý ABBA revival, Gipsy Kings revival a nakonec jako prý zlatý hřeb večera jistě předražení Chinaski original (ještě někdy před 5-6 lety brávali 200 t za koncert asi 2hodinový – zde odehráli 58min zákl.času a dva přídavky hráli přesně od 23-24.05) a na ně křepčící asi stovka osazenstva, včetně herečky Dany Morávkové, moderující Libor Bouček (omlouval Leoše M.: Víte on dnes večer nemohl…), další více než stovka popíjela za stoly, někteří byli i vzácně upřímní (citace podnapilce:Ty vole já jsem vožralej jako kráva…) až po vyloženě vytuhlé zrušené mrtvoly na lavicích a to ještě před půlnocí…I tak vypadá tzv.“firemní kultura Novy“, bohužel, jestli se její vkus měří dávno provařenými Chinaski (Bouček je uvedl jako NEJúspěšnější kapelu), tak potěš Pán Bůh. Potom se ani nedivím, co Nova vysílá a jak to vypadá (spíš upadá…).Prima má šanci! Zbyněk Vašíček, Brno

  1. kulisara

   ..no možná že hvězdná NOVA začíná skomírat a proto možná více než je zdrávo se snaží navodit stále dojem své nenahraditelnosti…. Cím více bude na úpadku, tím více bude dělat „komedii“ pro celebrity apod. (důvtipní už dávno prozřeli a těm se NOVA ani nesnaží nic nalhávat,neb by to stejně nemělo dopad…. To raději pozvou na své „mecheche“ naivní managery reklamních agentůr a tam jim bude vedení NOVY vymejvat mozky o „jedinečnosti investic“ zrovna do jejich stanice…
   Navíc jsem se pobavil při citaci Boučka….:-))) No víte on Leošek nemohl….(zřejmě chybý dovětek: …přijít, protože už pod šest nul nejde a už byste ho asi nezaplatili…ledaže byste museli vyhodit pár zaměstnanců z podpalubí…tak to pak možná jo :-)))

 5. Z. Vašíček

  5.2.2001 – druhy dil/pokracovani/: Po pulnoci po 2 pridavcich Chinaski pritahl moderator Boucek pana Babicu/asi o hodinu drive zacal servirovat jinak vykonny a sve pikoliky dosti honici Catering Zatisi sladkosti-tzv.Babiccin dort-nebo Babicuv dort ?-proste babovka atd./ktereho oznacil za „velice popularniho“ a tento Babica byl zamestnanci Novy uvitan vesmes bourlivymi ovacemi/piskal jsem jen ja az vzadu/-aby pomohl losovat 3 ceny tomboly,jez se odvijely od 3cisli,ktere meli navstevnici party na paskach kolem zapesti.Po pocatecnich zmatcich si pro 3.cenu-romant.vylet pro vice osob nakonec kdosi prisel,2. cena-let akrobat.letadlem a 1.cena-motorova sekacka. Ano,i toto je vkus Novy…celkove jsem mel dojem,ze cela akce je jakasi Potemkinova vesnice,gerojske predstaveni *My jsme dobri snad nejlepsi my na to mame a je to videt*, mnoho lidi se snazilo tvarit,ze se dobre bavi,ale v atmosfere,kdy po Barrandove leta uz delsi dobu *kulovy blesk*-nikdo nevi,kdy jej propusti,opravdu nevim…I ta cervena pozvanka byla natistena dost nekvalitne a stalo na ni:Skvele jidlo,piti,zabava 19:00 welcome drink 19:30 slavn.zahajeni,slavn.predani zamestn.oceneni TV NOVA,Chinaski,ABBA STARS,GYPSY SPIRIT,TOMBOLA,KARAOKE,VIDEODISKOTEKA, Neprenosna pozv.plati pro 2 osoby * Neformalni obleceni /ovsem i tak zde bylo plno kravataku-asi hlavne pro ne zahraly *Husakovy deti* song: Kdo je tady vedouci? Dalsi zbytecna akce, kdyby to dali radeji na siroty ci autorovi nejakeho zajimaveho puvodniho scenare…ZV

 6. Z. Vašíček

  Svůj k svému – NOVÉ možnosti rozvoje NOVY — Laciná turecká telenovela „Šehrezáda“, byť ji hodnostáři NOVY nazývají honosněji, je možná úspěšná na Balkáně, jak se nám snaží předestírat z průzkumů, proto, že prostě Balkán má k Turecku historicky daleko blíže, prostě jsou tam na Turky a jejich nájezdy (tehdy ne mediální) odjakživa zvyklí. A na Slovensku je to podobné, dost Slováků vypadá jako potomci Turků, když se na ně podíváte, i na jižní Moravě je takových lidí poměrně dost. Čím více na západ a SZ, tím je jich méně, i přes 2 světové války a migrace. No a svůj k svému – ti lidé prostě k tomu přilnou. Co ale fungovalo 500 a více km na JV od Prahy, to už ale nemusí fungovat tady. Jinak NOVA, dle mého názoru, nejspíše „šetří“ – je otázka, zda na správných místech, nejspíše kvůli 1 ze 2 následujících důvodů: Uprostřed areálu Barrandova je velký obdelníkový pozemek, zhruba nad ateliéry 5,6,7 (těmi starými, „havlovskými“), který je nově podsklepen a jsou tam nové solidní základy. Do roka tam může vyrůst lehčí budova, tak do 2 let vyšší a solidnější ateliér. POKUD na to budou peníze. NOVA by se tak vymanila z pronajímání ateliérů na Barr. včetně Hostivaře a byla by z více než 90% soběstačná a vše by si dělala, zvučila, stříhala ve svém. Jenže to něco stojí, třebaže už jsou základy. Ještě odvážnější varianta je, když se podíváte na katastr nemovitostí, tak NOVA vlastní na pozemku původních barr. ateliéru kde co. jenže ne přístupové uzly jako jsou 2 hlavní brány a taky valnou část pozemků. Pokud by to nakonec koupila celé (a stálo by to BALÍK – jenže kde by na to vzala ?? – od stále problematičtějšího Barrandova, kde jsou smlouvy podepsány v podstatě jen do konce května na dotočení hist.seriálu Borgias a pak sem tam něco drobného, ale na půl roku nemají pořádné dlouhé pronájmy, tak by se zbavila obtížného hmyzu typu že musí platit za každé auto co tam parkuje, za každé co projede vrátnicí a jsou to stokorunové položky za den ! – dál by si točila co by chtěla kde chtěla a zbytek co se jí nehodí by buď prodala či pronajmula – a to tam je na pozemku Barr. i poměrně schopný autoservis, pův. budovy byly ale dříve v dezolátním stavu a investice si teď noví nájemci odčítají z nájmu, kostymérna Fundus, střižny, kde co, teoreticky je možná situace, že NOVA ovládne Barrandov. Jenže ten BALÍK, kde ho vzít ? I ta první varianta s jednou velkou budovou „NOVA 2 na Barr.“ není zrovna levná, asi chybí peníze, jinak by se dávno stavělo dál. Možná se šetří zrovna na toto. A tak se to musí někde projevit. Na programu a na lidech, kteří se tam dost točí, po 3-4 letech je tam málokdo z původních. A my pak posloucháme na tiskovkách i jinde chvástání a ujišťování, že vše je jinak a vše je OK…Zbyněk Vašíček

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,