Přechod na DVB-T2? TV Nova preferuje jiné varianty

Televize Nova se rozhodla netradičně vstoupit do probíhající informační kampaně k přechodu na DVB-T2. Před dvěma týdny zařadila do svého vysílání informační spot, kde diváky vybízí, aby přešli na kabelový, satelitní nebo IPTV příjem.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Pokud si diváci tento příjem zajistí, budou „v pohodě“. Nova doporučuje divákům modernější typy příjmu „místo běhání, shánění a přelaďování“. Jinými slovy, zůstat na anténě je v informačních materiálech Novy nepřímo prezentováno jako „nemoderní“.

Nova má dobrý důvod lákat diváky pryč od terestriky. Za terestrické šíření svých programů totiž platí odhadem stovky milionů korun ročně. Za vysílání v kabelových rozvodech, na satelitu a přes internet, však sama dostává zaplaceno několik desítek milionů korun za rok. Pokud by se jí povedlo přesunout část domácností od DVB-T nebo DVB-T2 k jiným způsobům příjmu, získala by na poplatcích od operátorů další miliony korun každý rok.

Čím vyšší je podíl terestrické platformy, tím vyšší je přirozeně i cena, kterou televize platí za šíření svých programů na anténě. Pokud se znatelně sníží podíl domácností využívajících terestriku, komerční televize získají lepší vyjednávací pozici ve vztahu k operátorům terestrických multiplexů.

O události původně informoval web TVKOMPAS.cz.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. JiriSedivy

    Nova by s měla především stydět. Nová křiví český mediální trh. Dělala to už od dob analogu, když a přecházelo na dvb-t a dělá to pořád. Když vezmu v úvahu, že jsou země kde mají komerčky své stanice v HD bezplatně jak v DVBT tak i na satu, tak jsme vzteky bez sebe. A já nedám ani korunu za HD, výjimku tvoří premium stanice typu HBO, tam jsem ochotný platit i za 4K, ale jinak ani vindru.

  2. karprox

    Terestrika je plnoformátová, lze ji přijímat na celém území. Jaký TV program by mi asi stál za příjem přes data na mobil? 99% programů je na hraně toho, zda je ještě sledovat nebo ne, a nejméně 60% je nesledovatelných, naprosto bezcenných časožroutů. Zapne se kamera a dost, jsou to všechno klony reality show ow, a to pomíjím probleblematiku reklamklam. HBO jsem měl na úvod jedné služby několik měsíců „zdarma“. Výsledek, za tu dobu jsem si to, (když už jsem měl tu možnost,) ze zvědavosti pustil maximálně 10 x a nejdéle jsem to měl puštěné asi 10 minut. To vše abych se s tím seznámil, a zhodnotil zda by mi to něco přinášelo. Nova má dvě stanice, na nichž lze občas narazit na program, který považuji za sledovatelný. Přesto i na nich, i na všech jejích ostatních programech jde o nekonečné nesledovatelné recykláty, pravidelně zcela bezcenné.
    Než bych platil Nově za ty 2 – 3 věci za týden, které se občas dají vidět, pořídím si konkrétní zahraniční službu dle vlastního výběru.
    Novu je potřeba poučit o tom, že pokud by chtěla vysílat placený program, musel by vypadat z více než 90% jinak. A konečně i na ten kvalitní program bych měl jen málo času. Opravdu netuším koho chce zaujmout? Já, já budu hlasovat nohama!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .