Přechod na DVB-T2: Česká televize spustila první dokrývače, míří k pokrytí 99,9 %

Přechodová síť 11 České televize vysílající v novém standardu DVB-T2 v minulém týdnu zlepšila pokrytí. České Radikomunikace spustily devět dokrývačů této sítě s cílem přiblížit se k finálnímu pokrytí 99,9 procent obyvatel.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Nové vysílače pomohou divákům v oblastech, kde není dostatečný signál

Česká televize provozuje tzv. veřejnoprávní multiplex v původním standardu DVB-T, kde vysílá své programy ve standardním rozlišení a zpřístupňuje i stanice Českého rozhlasu divákům této platformy. Reálným operátorem této sítě jsou České Radiokomunikace, které vystupují v roli technického operátora. Zajišťují pro Českou televizi provoz celé digitální sítě prostřednictvím svých vysílacích stanovišť.

Stejný model spolupráce uplatňují obě strany i v případě nového standardu DVB-T2. Česká televize má k dispozici Přechodovou síť 11 a vysílá v ní všechny své programy ve Full HD rozlišení. Diváci tak mají prostřednictvím antény k dispozici stejnou obrazovou kvalitu jako v jiných platformách. Většina vysílačů přechodové sítě vysílá už na finálních kmitočtech, díky čemuž se diváci vyhnou složitému přelaďování při přechodu z přechodové sítě na finální síť.

Radiokomunikace v minulém týdnu oznámily, že pokračují v rozšiřování pokrytí této přechodové sítě. V současné době zahajují výstavbu a spouštění dokrývačů, jejichž cílem je doručit televizní signál do míst, kde je z různých důvodů základní televizní signál oslabený.

Před několika dny Radiokomunikace zahájily pilotní provoz dokrývačů právě v síti České televize a to v devíti oblastech. V následujících týdnech má následovat i spuštění dokrývačů v přechodové síti 12, kde vysílají komerční programy.

Seznam prvních dokrývačů Přechodové sítě 11 České televize ve standardu DVB-T2

Boskovice – Čížovky (kanál 26)
Karlovy Vary – Tři kříže (K 26)
Rakovník – Okružní ulice (K 26)
Valašské Meziříčí – Radhošť (K 26)
Žďár nad Sázavou – Harusův kopec (K 26)
Vsetín – Bečevná (K 39)
Velké Meziříčí – Fajtův vrch (K 48)
Děčín – Popovický vrch (K 50)
Ústí nad Labem – Vaňov (K 50)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .