Pravý důvod rezignace šéfa ČT vyjde najevo až po volbě nového ředitele

janecek02UDÁLOST TÝDNE – Nejdéle sloužící generální ředitel České televize Jiří Janeček ve středu nečekaně ohlásil svůj odchod. Formálním důvodem k rezignaci má být zdravotní stav, nicméně kvůli tomu se z vedení většinou neodchází. Podívejme se na další okolnosti, které mohli tohoto ostříleného managera přinutit k výpovědi. Pravý důvod ale patrně vyjde najevo až po volbě nového vládce Kavčích hor.

Nejdéle sloužící ředitel

Ne náhodou je Jiří Janeček nejdéle sloužícím ředitelem ČT. Překonal dokonce i „nesmrtelného“ Ivo Mathé, který tuto instituci vedl pět let, tedy pokud bereme v úvahu jen samostatnou historii České televize po rozdělení federace. Janeček v době svého působení dělal vše proto, aby se v čele Kavčích hor udržel co nejdéle. Vybudoval si pevné vztahy s většinou politiků a měl podporu napříč spektrem. I když se před dvěma lety nahlas mluvilo o tom, že další funkční období ho nečeká, Janeček bez větších potíží obhájil svou funkci.

Proč tedy nakonec tak nečekaně rezignoval? Z formálního hlediska za to může jeho zdravotní stav. Prý je nemocný no podrobnosti si nechal pro sebe (má na to samozřejmě právo). Jenže zdravotní stav většinou nebývá bezprostředním důvodem k odchodu. Vzpomeňte si například na nedávného ředitele Českého rozhlasu Richarda Medka, který byl několik měsíců práceneschopný a funkci složil až poté, co se ukázalo, že nedokáže instituci spolehlivě řídit. Rovněž krátkodobý ředitel České televize Jiří Hodač měl zdravotní potíže, ty ale bezprostředně nesouvisely s jeho výpovědí. Pokud by se vůči němu nestrhla lavina odporu známá jako vánoční televizní krize, zřejmě by ve své funkci setrval i navzdory podlomenému zdraví.

Pokud by Jiří Janeček potřeboval jakoukoliv akutní léčbu, mohl si dát od řízení televize pauzu, nemusel hned odstupovat. Zvláště když se sám hodlá za několik měsíců vrátit naplno do života. Nejasný důvod rezignace tak přirozeně svádí ke spekulacím zvláště v situaci, kdy dlouhodobí zastánci Janečka v Radě České televize neobhájili svá místa.

KOMENTÁŘ: Čtyři podmínky pro budoucí kandidáty na ředitele ČT

ct-uvolnete-se-prosim-jan-kraus-velkyKdyby Jiří Janeček odešel dřív, mohl udržet úspěšný pořad Uvolněte se, prosím na obrazovce ČT. Moderátor Jan Kraus odešel se svým pořadem na TV Prima i proto, že „nemusel“ Janečka, kterého dlouhodobě kritizoval. Ilustrační foto – Česká televize.

PSALI JSME: Generální ředitel ČT Jiří Janeček rezignoval

Ztratil politickou podporu?

Jiří Janeček prý dlouhodobě ztrácí politickou podporu. Po dobu svého působení ve funkci si přirozeně nadělal několik nepřátel. Ani to ale není důvod k bezprostřednímu odchodu. Pokud by Rada ČT chtěla Janečka odvolat, nemohla by tak učinit bez toho, aby generálovi vytkla minimálně jedno závažné porušení zákona. A jen samotné konstatování podobného porušení je šachová partie v trvání několika měsíců.

Janeček tak nebyl ve své funkci bezprostředně ohrožen. Jeho rezignace byla zároveň jediným způsobem, jak se ho mohla Rada ČT legitimně zbavit. Jakékoliv nucené odvolání by bylo sporné a soudně napadnutelné.

Dlouholetý ředitel ale odešel bez odporu. Pravý důvod své rezignace si nechal pro sebe. Leccos ale napoví nadcházející volba nového šéfa Kavčích hor. Jakékoliv vítězné jméno může rozlousknout tuto hádanku, která bude určitě plnit stránky novin i v dalších měsících.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .